23 апреля, вторник
С картинками
Текстовый вид
ru
Украинский
Русский
Завтра відкриється виставка «Вовківщина. Втрачене/врятоване. Історія крізь призму релігійного життя»
Завтра відкриється виставка «Вовківщина. Втрачене/врятоване. Історія крізь призму релігійного життя»

Завтра відкриється виставка «Вовківщина. Втрачене/врятоване. Історія крізь призму релігійного життя»

Завтра, 18 жовтня 2019 року, о 16.00 виставка у Львівському музеї історії релігії (площа Музейна, 1) відбудеться відкриття виставки «Вовківщина.

Історія крізь призму релігійного життя».

Досліджуючи історію окремих громад, особливо у сільській місцевості, стає зрозумілим, наскільки вона (історія) є переплетена з історією церков, особливими виявами релігійності і традицій, які були нею народжені.

Готуючи виставку, організатори намагалися з’ясувати ситуацію зі збереженням цієї спадщини.

Об’єктом дослідження стало село Вовків Пустомитівського району Львівської області.

Однак упродовж багатьох століть у цієї громади складалися історичні зв’язки із сусідніми населеними пунктами: Кугаєвим, Товщівим, Жирівкою, Милятичами, Селиськом, Загір’ям.

На основі церковних книг церкви Введення в Храм Пресвятої Богородиці УГКЦ, зокрема книг вінчань, проілюстровано ці зв’язки.

Контактували парохи, мешканці створювали сімї, також і міжконфесійні.

Значна частина цих документів зберігається у фондах Львівського музею історії релігії.

За допомогою цих документів ми можемо частково реконструювати духовно-релігійне життя того часу.

Цікавими є й інші метричні книги XVIII–XX століть, за якими можна відстежити нумерацію будинків, яка збереглася з XIX століття, деякі прізвища людей, які незмінно проживають тут вже три століття поспіль.

Експонат виставки «Вовківщина.

Історія крізь призму релігійного життя».

Варто зауважити, що саме у Вовкові у XIX столітті парохом був отець Микола Устиянович, провідник українського відродження.

Тут народився його син Корнило – майбутній український художник.

Сюди пішки зі Львова любив навідуватися письменник Іван Франко, а за переказами мешканців, його вагітна дружина провела у селі ціле літо.

Відвідувач зможе побачити кілька пам’яток з вовківської церкви, які потрапили до фондів Львівського музею історії релігії, коли церква була закрита.

Тут вони були відреставровані й неодноразово експоновані: ікону Пресвятої Богородиці кінця XVIII століття, лампадку (на якій зберігся синьо-жовтий кутасик з передвоєнних часів), фелони, які із собою привезла громада переселенців з Томашівщини, тощо.

Відвідувачам буде цікаво віднайти ці села на карті розмежувань володінь львівської єзуїтської колегії та конвікту сестер бенедиктинок (оригінал зберігається у Центральному державному історичному архіві Львова).

Експонат виставки «Вовківщина.

Історія крізь призму релігійного життя».

З метою збору матеріалів до виставки, науковці здійснили кілька експедицій.

Було виявлено цікаву традицію меморіальної скульптури у Товщеві та Вовкові (роботи майстрів села Демні Миколаївського району), які розташовані на вишуканих постаментах із багатим декором і цікавими за змістом епітафіями.

Їх зафіксувала музейний фотограф Оксана Лабзіна.

Експонуватимуться світлини з церкви і плебанії у Вовкові, тутешньої площі Ринок, будівлі костелу Святої Марії Маґдалини, інші.

Про нематеріальну культурну спадщину можна буде дізнатися, ознайомившись із записаними відеоінтерв’ю: з нинішнім настоятелем церкви Введення в Храм Пресвятої Богородиці УГКЦ отцем Петром Терлецьким, внучками отців Олександра Мійського і Михайла Волинця, мешканцями села.

Для експозиції отець Петро надав недавно знайдену в захристії церкви хатню ікону, а також копію ікони Ченстоховської (Белзької) Божої Матері і розп’яття, які походять із закинутого костелу Марії Магдалини.

Про цікаву традицію проведення міжнародних волонтерських таборів у плебанії Художньо-меморіального музею Устияновичів (директор Наталія Смоляна), про ту довгу й далеку дорогу дітей з Японії, Туреччини, Франції, Іспанії, інших країн, які вже п’ятнадцять років приїжджають до Вовкова і допомагають реставрувати експонати місцевої церкви – у завершальному п’ятому розділі виставки «Дорога до храму».

(Попередні: «Вовків», «Сусіди», «Душпастирі», «Закарбована пам’ять»).

Експонат виставки «Вовківщина.

Історія крізь призму релігійного життя».

Запрошуємо оцінити автентичність і красу, а також соціокультурне й історичне значення пам’яток Вовківщини, частину яких вважали втраченими, але з перспективи часу вони виявилися врятованими….

Куратори виставки – директорка Художньо-меморіального музею Устияновичів у селі Вовкові Наталія Смоляна і завідувачка відділу історії УГКЦ Львівського музею історії релігії Наталія Матлашенко.

Це спільний проєкт двох Музеїв.

Виставку можна оглянути до кінця цього року.

Наталія МАТЛАШЕНКО та Олена МАЛЮГА.

наукові співробітники ЛМІР.

/* custom css */.

td-a-rec-img {.

text-align: left;.

.td_uid_3_5da7f4387d019_rand.

td-a-rec-img img {.

Loading...

Источник материала
Поделиться сюжетом