У ДОТ кажуть, що змінили правила для постачальників.
ТСН запитала у Державного оператора тилу - структури, яка після кількох скандалів з Міноборониповинна була навести лад і втілити не одну реформу, як зараз годують українських військових.
Про це йдеться у матеріалі кореспондентки ТСН Олени Гущик.
"Щось вдалось. Наприклад демоніполізувати ринок. Станом на сьогодні. Вся інформація доступна. Будь яка компанія, яка вирішить постачати Збройні сили України, може зайти на тендер, може зайти на ринкові консультації, взяти участь і далі постачати", - каже Галина Літош, директорка програми харчування ДОТ.
Цьогоріч у п'яти областях вже запустили пілотний проект, за яким Державний оператор тилу сам обирає виробників окремих продуктів. А доставлятимуть їх логістичні компанії, яких так само обиратимуть на відкритих торгах. Завдяки новим процедурам закупівель ДОТ планує зменшити вартість харчування без втрати у якості. Нині на одного воїна виділяють 154 гривні 98 копійок - це сума на добу, без урахування води і сухпаїв.
"Каша гречана з соєвим мясом, борщ український із соєвим мясом або горохова каша з фаршем із солодкої моркви. Це я підійшла роздивитися три види оновлених сухпаїв із новими маркуваннями “кошер”, “халяль” або “веган”. Вони потраплять до військових, як обіцяють - уже в 2025 році", - каже Олена Гущик.
Поруч з першими партіями сухпаїв, на виставці присвяченій річниці ДОТу, стелажі із згадками найгучніших скандалів довкола їжі. Початок із "яєць по 17 гривень", далі демонстрація зіпсованих тушківок, після скандалу з якими, каже директор, ДОТ посилив контроль за постачанням продуктів, а ще запустив нову цифрову ситстему. Тепер увесь облік, інформація про доставку чи виробників їжі - фіксується не на паперах, а у комп'ютері.
Так у 2024 році був скорочений перелік товарів, які закуповують для ЗСУ. І в каталозі замість 406 відтепер 360 пунктів.
Зайві дорогі позиції прибрали і прописали чіткіші вимоги до існуючих.
Директорка одного із підприємств каже, щоб стати постачальником їжі для ЗСУ, треба ознайомилися із системою оборонних закупівель, пройшли вимоги ДОТу і відтепер тільки із їхнів складів в одну область для військових їде по 400 тонн їжі на тиждень.
У ДОТі звітують - тепер до постачальників суворі вимоги. Якщо їх порушують - не лише припинять співпрацю, а й накладуть санкції, на кшталт річного відсторонення від участі в конкурсі. Кількох таких недобросовісних постачальників, кажуть в операторі тилу, уже відсторонили цього року.
Військові кажуть, зміни відчувають у кращу сторону.
▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: ТСН НОВИНИ за 13 грудня 2024 | Новини України СЬОГОДНІ НАЖИВО