/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F71874fcec8c460c308d79ca8a3c5a845.jpg)
Євросоюз наблизився до рішення щодо допомоги Україні за рахунок активів РФ
Європейський Союз планує зберегти стабільну фінансову підтримку України й водночас шукає способи залучити кошти з заморожених російських активів. Йдеться про можливе створення так званого "репараційного кредиту" на суму 140 млрд євро, який може стати новим етапом допомоги Києву.
Про це повідомляє "Радіо Свобода" з посиланням на проєкт рішення саміту лідерів ЄС, що відбудеться 23 жовтня. Відповідні пропозиції доручено підготувати Єврокомісії.
"Європейська рада підкреслює критичну необхідність забезпечення стійкості України та наявності бюджетних і військових ресурсів для продовження протидії російській агресії. ЄС продовжуватиме надавати Україні регулярну та передбачувану фінансову підтримку в довгостроковій перспективі разом із партнерами та союзниками", – зазначено в документі.
Плани фінансування
За даними проєкту, у 2025 році Україна вже отримала від Євросоюзу 20,5 млрд євро, а загальна сума допомоги від початку повномасштабного вторгнення перевищила 177,5 млрд євро. ЄС наразі шукає способи закрити бюджетні потреби України на найближчі два роки, зокрема за рахунок поступового використання залишків готівки, пов’язаних із замороженими активами російського Центробанку.
Передбачається, що такі механізми мають відповідати як законодавству ЄС, так і міжнародному праву, а також принципам солідарності та спільного розподілу ризиків.
Суперечності всередині Євросоюзу
Втім, питання залучення російських активів залишається спірним. Найбільший спротив демонструє Бельгія, на території якої зберігається близько 190 млрд євро заморожених коштів у системі Euroclear.
Прем’єр-міністр Бельгії Барт де Вевер попередив, що його країна не погодиться на конфіскацію без загальноєвропейських гарантій. "Ці гарантії не можуть обмежуватися 170 млрд євро, які Єврокомісія пропонує розморозити. Потенційний ризик може бути значно вищим. Арбітражні процедури можуть тривати роками", – заявив він під час неформального саміту в Копенгагені 2 жовтня.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F3ebceadfdabb14d60ddbdc4405300039.jpg)
Позиція європейських лідерів
Тим часом лідери Франції, Німеччини та Великої Британії раніше досягли попередньої домовленості щодо використання заморожених російських активів на користь України. Гроші можуть бути спрямовані на підтримку української армії, однак остаточне рішення про конфіскацію все ще заблоковане.
"Велика європейська трійка" наголошує на важливості узгодження дій із США та необхідності спільної юридичної бази, яка захистить ЄС від можливих позовів із боку Росії.
Нагадаємо, ЄС посилив тиск на Бельгію для допомоги Україні.

