Дата народження
20 січня 1962
Країна
Україна
Соцмережі

Геннадій Боголюбов

Геннадій Боголюбов: диявольська історія релігійного злодія

Він відвертає обличчя, опиняючись під прицілом папараці, не спілкується з журналістами та веде непублічний спосіб життя. Геннадій Боголюбов, колишній співвласник скандального «ПриватБанку» і близький друг Коломойського. Він зазначає, що веде непублічний спосіб життя. Це цілком нормально для людини, якій є що приховувати. Напевно, в контейнері, де приховані боголюбовські гріхи, вже не вистачає місця. Власне, у що треба вляпатися, щоб стати олігархом?

Геннадій Боголюбов: біографія

Боголюбов Геннадій Борисович з'явився на світ 20 січня 1962 року. Його малою батьківщиною є місто Кам'янське. Раніше воно називалося Дніпродзержинськом. Місто розташоване в Дніпропетровській області.

Про батьків олігарха в пресі не згадується. Відомо, що у нього є сестра Наталія. Вона перебуває у шлюбі з лідером єврейського відродження в Україні Станіславом (Давидом) Шейхетовим.

Геннадій Боголюбов є етнічним євреєм. Його батьки мали стійкі іудейські переконання. У родині завжди відзначали релігійні свята. Із ранніх років Гена разом із батьками регулярно відвідував церкву. Антисемітизм і примусовий атеїзм Радянського Союзу не лякали юдейську сім'ю. Тільки з роками Геннадій Боголюбов став чинити якось не по-божому...

Освіта

Закінчивши школу, Геннадій, як багато жителів Донбасу, вирішив здобути фах інженера. Для цього він вступив до Дніпропетровського інженерно-будівельного інституту.

Кар'єра

Свою професійну кар'єру Геннадій Боголюбов почав у тресті «Дніпровськпромбуд» на посаді інженера-будівельника.

Пізніше Геннадій Боголюбов влаштувався в компанію «Фіаніт». У 1989 році її команду поповнили інженер-електрик Олексій Мартинов та інженер-металург Кирило Данилов. У Кирила були впливові бабуся та колишній однокурсник – Ігор Коломойський, якого він привів у «Фіаніт» на роботу. Так Гена і Беня (Ігор) знайшли один одного.

Бізнес

У 1990 році після відрядження в Сінгапур за оргтехнікою Ігорю Коломойському спала на думку бізнес-ідея. Він запропонував своєму другові Геннадію освоїти цей канал постачання і відкрити власний кооператив. Так з'явилася компанія «Сентоза». До бізнесу приєдналися й інші колишні «фіанітівці» – Олексій Мартинов та Леонід Милославський. В останнього були не тільки великі амбіції, але також гарні зв'язки. Компанія підприємців-початківців займалася перепродажем оргтехніки з Москви. Перший офіс майбутніх олігархів розташувався в підсобному приміщенні дніпропетровського кінотеатру.

У 1992 році до компанії приєднався давній знайомий Ігоря Коломойського – Сергій Тігіпко, який саме склав свої повноваження в банку «Дніпро». Він і запропонував Ігорю Коломойському створити власний банк. Той спершу відкинув цю божевільну ідею, але Милославський загорівся нею. Він підмовив Геннадія Боголюбова, який пізніше допоміг схилити Ігоря Коломойського.

Так 19 березня виник «ПриватБанк», що став згодом найбільшим приватним банком країни. Усі п'ятеро керівників «Сентози» стали власниками нової компанії. На тлі банку поступово утворилася велика група компаній «Приват», хоча Ігор Коломойський досі заперечує її існування.

У 1995 році «ПриватБанк» зайнявся ваучерною приватизацією. Компанія скупила у населення 1,2 млн сертифікатів. Натомість ці люди повинні були отримати акції підприємств, але цього не сталося. Власниками акцій підприємств стали власники «ПриватБанку», які займалися приватизацією компаній. Першим активом «приватівців» виявився Дніпропетровський метизний завод. Шляхом ліквідації соціального навантаження і скорочення штату співробітників різко збільшився прибуток підприємства.

Холдинг, що прогресував, швидко потрапив у немилість прем'єр-міністра Павла Лазаренка. Голову Кабміну обурили зовсім не протизаконні дії. Він займався тим самим, тому не бажав мати конкурентів.

Вирішивши проблеми з Павлом Лазаренком, Геннадій Боголюбов та Ігор Коломойський взялися за своїх компаньйонів.

У 1997 році Сергій Тігіпко поїхав до Києва, де отримав роботу у Кабміні. Тоді ж він виставив на продаж свої акції «ПриватБанку». До 2001 року він поступово продав їх Коломойському.

У тому ж році за дивних обставин помер Леонід Милославський. За офіційною версією причиною смерті послужив серцевий напад. Варто відзначити, що Милославський був єдиною людиною, що мала вплив на Ігоря Коломойського. Відразу після смерті акції Милославського перейшли до його неповнолітньої дочки Маріанни. Про це потурбувалися вірні друзі – Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов. Але як тільки дівчинка досягла 18-річчя, благородство бізнес-партнерів вичерпалося. Вони знизили частку Маріанни спершу до 3%, а пізніше – до нуля. Всі акції Милославської перейшли Боголюбову і Коломойському.

Дивним чином зменшилася частка Олексія Мартинова. У підсумку вона зупинилася на цифрі 1,23%.

Абсолютні власники «ПриватБанку» і холдингу «Приват» продовжили нарощувати свої активи шляхом рейдерських захоплень.

Зараз Геннадій Боголюбов є власником багатьох компаній у різних країнах світу. З-поміж них гірничо-збагачувальні комбінати, металургійні та нафтовидобувні компанії, підприємства харчової промисловості, мережа автозаправок, авіакомпанії, а також ЗМІ. Ці підприємства розташовані в Україні, США, Румунії, Польщі та Росії.

Геннадій Боголюбов також є членом наглядової ради «Укртатнафта».

Єврейська громада

У 1999 році підприємець очолив єврейську громаду.

Зараз Геннадій Боголюбов є її визнаним лідером. Фонд «Сімха», заснований Боголюбовим, надає допомогу євреям із різних країн світу.

На його кошти була відновлена підземна синагога Гетса, яка примикає до Стіни Плачу. Геннадій Боголюбов також створив павільйон із реліквіями, який розташувався неподалік від цього пам'ятника релігії та архітектури.

У 2008 році спільно з Ігорем Коломойським Геннадій Боголюбов створив єврейський центр «Менора» в Дніпрі.

Боголюбов Геннадій Борисович і його сім'я

Жартують, що другою половинкою Боголюбова є Ігор Коломойський.

Насправді Геннадій перебував у шлюбі, але інформацію про свою дружину не розголошує. Журналістам вдалося з'ясувати, що Геннадій Боголюбов був одружений із жінкою, на ім'я Олена. Їхній шлюб тривав 10 років. За цей період у пари народилося двоє дітей.

У 2010 році дочка Катерина вийшла заміж. Її обранцем став бізнесмен Дмитро Чернявський.

У 2011 році у Геннадія з'явився онук.

З Ігорем Коломойським мільярдера пов'язують не лише ділові, а також родинні зв'язки. Геннадій Боголюбов є сандаком (хрещеним батьком) сина Ігоря Коломойського.

Компромат і скандали

У 2013 році Віктор Пінчук подав позов до Високого суду Лондона проти Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова. Пізніше англійська преса назвала цю справу найдорожчою за всю історію британського правосуддя. Позивач вимагав від своїх кривдників 2 млрд USD. За словами Віктора Пінчука, на початку 2000-х рр. він виділив фінансування Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову для придбання підприємства, яке видобуває залізну руду. Від цієї угоди він не отримав ні грошей, ні частки в бізнесі. Розмір свого втраченого прибутку Віктор Пінчук оцінив у 2 млрд USD. Зрозуміло, Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов заперечували цю інформацію. У 2016 році олігархи вирішили конфлікт полюбовно, поза стінами суду.

У грудні того ж року був націоналізований «ПриватБанк». Це сталося після того, як Нацбанк України виявив низку порушень у діяльності компанії. Виявилося, що «ПриватБанк» близький до банкрутства. У 2016 році його керівництво звернулося до української влади з проханням увійти в капітал банку, щоб оздоровити його. Кабмін пішов назустріч, оскільки крах такої масивної структури, як «ПриватБанк», загрожував падінням державної економіки. Зі свого боку власники компанії зобов'язалися зробити прозорими всі фінансові процеси. Ця вимога не була виконана, тому банк був націоналізований.

За словами Вікторії Страхової, колишнього топ-менеджера «ПриватБанку», насправді компанія була дуже далека від банкрутства. Її націоналізація відбулася через конфлікт Ігоря Коломойського з урядом. Зокрема, підводні течії почалися після нічного вторгнення Коломойського в будівлю «Укрнафти».

Подейкують, що «ПриватБанк» був створений Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим для здійснення і приховування нелегальних бізнес-схем. Відомо, що вони, як і інші українські олігархи, побудували свої статки за рахунок штучного банкрутства і присвоєння великих підприємств.

У 2017 році у Високий суд Лондона потрапило відразу три справи проти Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова. Одним із заявників виступив вже націоналізований «ПриватБанк». За словами його нового керівництва, в ніч перед націоналізацією колишні власники вивели з рахунків велику суму грошей. «ПриватБанк» наполягає на відшкодуванні 2 млрд USD. З урахуванням відсотків на баланс банку олігархи повинні повернути 2,5 млрд USD. На час розгляду суд постановив арештувати рахунки Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова в усіх країнах світу. Крім того, заарештовано рахунки шести компаній, на які, ймовірно, були незаконно виведені гроші.

Другий позов подав бізнесмен Вадим Шульман. Він звинувачує олігархів у невиплаті його вкладу. Раніше разом із вищезгаданими діячами Шульман інвестував кошти в американську сталеливарну компанію. Окрім своєї частки він перерахував 28,5 млн USD. Бізнесмен вимагає повернути йому кошти, виплачені понад передбачену суму.

Варто зазначити, що цей завод Вадим Шульман придбав ще у 2001 році. Через 5 років він вирішив підвищити капіталізацію підприємства. З цією метою він запросив Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова у свій бізнес. Нові партнери внесли по 30 млн USD. Також вони взяли на себе зобов'язання компенсувати Шульману його початковий внесок у 28,5 млн USD. Незабаром Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов стали використовувати завод у своїх схемах, пов'язаних із кредитуванням. Капіталізація підприємства почала швидко падати. Вадим Шульман так і не отримав обіцяну компенсацію.

Третім обвинувачем є російська компанія «Татнефть». Її представники заявляють, що Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов завдали шкоди їхньому бізнесу. За словами обвинувачів, українські олігархи займалися розкраданням коштів, призначених для оплати постачання нафти на Кременчуцький НПЗ. Злочин було скоєно у 2007 році.

Раніше 28% акцій НПЗ належали уряду Татарстану. Після тяжб Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов присвоїли собі цю частку. Тепер «Татнефть» планує оскаржити це рішення.

У 2018 році колишня дружина Геннадія – Олена відсудила у «ПриватБанку» велику суму. Згідно з постановою, компанія зобов'язана виплатити 5,7 млн USD, 1,8 млн євро і 30,4 млн грн. Причиною судових розглядів слугував той факт, що під час націоналізації банку кошти Олени були також націоналізовані.

Навесні того ж року преса застукала Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова разом із Борисом Ложкіним, наближеним Петра Порошенка і колишнім керівником Адміністрації президента. Зустріч відбулася в Женеві. Спершу компанія спілкувалася в ресторані готелю «Four seasons». Пізніше одіозна трійця прогулялася біля романтичного женевського озера. Про що розмовляли банкіри та президентський посланець – журналістам з'ясувати не вдалося. На питання кореспондентів, Ігор Коломойський відповів, що з Ложкіним говорив про президента.

Нагадаємо, в суспільстві Бориса Ложкіна називають президентським фахівцем зі зв'язків з олігархами.

Статок

У 2017 році журнал «Forbes» оцінив статок Геннадія Боголюбова в 1,4 млрд USD.

Дата народження
20 січня 1962
Країна
Україна
Соцмережі