Дата народження
17 серпня 1955
Країна
Україна
Соцмережі
318

Ігор Смешко

Ігор Смешко: генерал СБУ і колега Путіна

Ігор Смешко: генерал СБУ і колега Путіна

Ігор Смешко, військовий інженер, працював аташе в двох країнах, керував розвідкою і Службою безпеки України. Він був радником президента, а тепер на прохання телеведучого зібрався подавати документи у виборчком. Про це повідомляє Політека.

  Біографія

  Ігор Петрович Смешко народився 17 серпня 1955 року в райцентрі Христинівка Чернігівської області.

  Освіта

  Ігор Смешко має три вищі освіти. Він в різні роки закінчив такі навчальні заклади: Київське інженерне зенітно-ракетне училище, Національну Академію оборони України та Київський національний університет ім. Т.Г. Шевченко.

  Кандидат в президенти отримав професії військового інженера-радіотехніка, юриста і військового керівника.

  Ігор Смешко має вчений ступінь доктора технічних наук.

  Сім’я

  Генерал одружений. У нього два сини.

  Кар’єра

  Після закінчення військового училища молодий офіцер, як і належить, пішов служити в армію. Але в 1992 році його кар’єра різко йде вгору. Кілька місяців Смешко працює в експертній науковій раді Міноборони України, а потім призначається військовим аташе в США.

  Три роки Ігор Смешко проводить за океаном. Повернувшись на Батьківщину в 1995 році, він працює спочатку головою, а потім заступником голови Комітету з питань військової розвідки при президенті України.

  З червня 1997 по жовтень 2000 року обіймає посаду начальника ГУР МО України.

  Після цього Ігор Смешко відправляється на службу військовим аташе України в Швейцарію. У період 2002-2003 років розвідник займає відразу декілька посад при президенті України і в РНБО України.

  У вересні 2003 Леонід Кучма призначає колишнього аташе главою СБУ. Це відомство Ігор Смешко очолює до зміни президента в лютому 2005 року.

  У грудні того ж року генерал-полковник Смешко звільнений з військової служби.

  З 2006 по 2009 рік екс-розвідник був президентом громадської організації «Центр стратегічних досліджень та аналізу».


  Політична діяльність

  У липні 2009 року військовий пенсіонер Ігор Смешко з однодумцями-офіцерами створив громадську організацію «Сила і Честь», яка згодом стала політичною партією.

  Політсила взяла участь у позачергових виборах до Верховної Ради в 2014 році, але набрала в результаті 0,08% голосів виборців. Правда напередодні виборів президент Петро Порошенко призначив главу партії «Сила і Честь» Смешко своїм позаштатним радником.

  11 січня 2019 року колишній розвідник заявив про складання повноважень радника, звинувативши Порошенка в тому, що той не захотів використовувати його досвід у своїй роботі.

  Подальші події були схожі на заздалегідь спланований сценарій. На наступний день після відставки колишнього голови СБУ з поста президентського радника, телеведучий Дмитро Гордон опублікував в YouTube своє звернення. У ньому ведучий висловив думку про те, що потрібно рятувати Україну від злочинної влади і таким рятівником може стати Ігор Смешко.

  В кінці сюжету Гордон закликав «генерала і офіцера» піти на президентські вибори.

  Офіцер, недовго думаючи, вже 13 січня написав на своїй сторінці в Facebook, що, йдучи назустріч проханням громадськості в особі Гордона, прийняв рішення йти в глави держави.

  Увечері того ж дня Ігор Смешко з’явився в авторській програмі Гордона на одному з телеканалів. В інтерв’ю колишній розвідник виклав своє бачення на політику України в разі обрання на вищий пост в країні.

  Як припускають політологи, участь у президентській виборчій кампанії екс-глави СБУ спланована для відбирання голосів у іншого представника силових структур Анатолія Гриценка, оскільки рейтинг колишнього Міністра оборони загрожує потраплянню до другого туру діючого президента.

  За іншими відомостями, Ігор Смешко буде технічним кандидатом Володимира Зеленського.

  Компромат і чутки

  Як пишуть деякі джерела, після того, як Смешко став начальником ГУР МО, він почав звільнятися від професійних кадрів. Новий голова підбирав людей для розвідуправління за фактом особистої відданості. Деяких офіцерів він шантажував зібраним на них компроматом.

  Звинувачення в шпигунстві

  У 2000 році СБУ щодо Ігоря Смешка було порушено кримінальну справу за зраду батьківщині в формі шпигунства. Українським силовикам стала відома інформація, що начебто коли Смешко працював військовим аташе в США, був завербований спецслужбами цієї країни.

  У 2003 році колишній аташе був призначений керівником Служби безпеки країни і всі матеріали по цій кримінальній справі зникли.

  Отруєння Ющенка

  У 2004 році поширилися чутки, що Ігор Смешко був причетний до отруєння діоксином кандидата в президенти Віктора Ющенка. Але в інтерв’ю Гордону колишній начальник СБУ зізнався, що якби він поставив собі за мету отруїти Ющенка, то вона була б доведена до кінця.

  Більше того, екс глава ГУР розповів, як йому вдалося запобігти кровопролиттю на Майдані під час Помаранчевої революції.

  Кришування злачних закладів

  У 2008 році надбанням громадськості стала інформація про те, що ГУР МО під керівництвом Ігоря Смешка взяло під свій контроль з метою отримання прибутку стриптиз-бар «Варшава», розташований на вул. Госпітальна.

  Про це стало відомо із заяви в прокуратуру Руслана Савлохова, лідера ОЗУ, яке раніше «кришувало» цей заклад. Заявник скаржився прокурорам на те, що співробітники ГУР «погрожують фізичною розправою і травлять як бізнесмена».

  Махінації з квартирами

  З колишнім розвідником пов’язують аферу з будівництвом житла для співробітників СБУ. Загалом суть справи полягає в наступному.

  У 2004 році головний СБУшник Смешко звернувся до тодішнього мера Києва Олександра Омельченка з проханням виділити земельні ділянки для будівництва житла бездомним працівникам свого відомства.

  Сан Санич силовикам не відмовив і дві ділянки землі рішенням Київської міськради були виділені. Для будівництва будинків Смешко вирішив залучити інвесторів. Схема тут була такою. Будівельні компанії зводять на цих ділянках житло і розпоряджаються ним на свій розсуд, а офіцерам СБУ в цих будинках виділяється якась частина квартир безкоштовно.

  Силове відомство оголошує конкурс, в якому беруть участь 10 забудовників. Однак виграє тендер створене напередодні ТОВ «Стабіл». Одним із засновників цієї фірми є сестра голови СБУ.

  Перемогу в конкурсі невідомого забудовника в відомстві пояснили тим, що він запропонував силовикам 14% квартир, а решта учасників тендера виділяли тільки 12-13%. Але, як стверджували в той час джерела, конкурс не проводився взагалі. Встановити достовірність тендера теж можливості немає, оскільки документи по торгах нібито були знищені за закінченням терміну давності.

  Для будівництва будинку ТОВ «Стабіл» почала залучати кошти приватних інвесторів. Вартість квадратного метра становила близько 1000 доларів. Однак за два роки будівництво будинку так і не почалося. У забудовника не виявилося дозвільних документів. Почалася судова тяганина з керівництвом Солом’янського району столиці. Відносно будівельної компанії було порушено кримінальну справу про шахрайство.

  За два роки ТОВ «Стабіл» зібрало з інвесторів 17 000 000 грн. Хоча судові суперечки закінчилися на користь забудовника, власник компанії «Стабіл» російський громадянин Гринюк продає фірму і їде на батьківщину.

  Інвестори, стурбовані зміною власника, дізналися, що колишній забудовник – банкрут. Статутний капітал компанії становив лише 23 000 грн. Далі з’ясувалося, що кошти, внесені інвесторами, ТОВ «Стабіл» через генерального підрядника ТОВ «Укркоксохіммонтаж» виводило в офшорні компанії.

  Щодо колишнього власника компанії «Стабіл» було порушено кримінальну справу. У підсумку, СБУ розриває відносини з недобросовісним забудовником, шукають іншого і добудовують будинок. Безквартирні офіцери отримують житло, а інвестори залишаються без грошей.

  Правда, на той час спецслужбою керував уже Валентин Наливайченко, який теж зареєструвався кандидатом в президенти.

  Декларація

  Дізнатися про фінансовий стан висуванця Дмитра Гордона поки не представляється можливим. Оскільки він не працює в держструктурах, то подавати відомості не зобов’язаний. Ознайомитися з декларацією можна буде після того, як Смешко подасть документи у виборчком.

  Дата народження
  17 серпня 1955
  Країна
  Україна
  Соцмережі