Дата народження
21 грудня 1967
Країна
Грузія
Соцмережі
421

Михеіл Саакашвілі

Михайло Саакашвілі: грузино-український політик, який увійшов в історію як революціонер і борець з корупцією

Михайло Саакашвілі є одним з найбільш скандальних політиків України. Після "революції троянд", президентства, а потім і кримінального переслідування в Грузії, він влаштувався в Україні, ставши губернатором Одеської області. Однак був звільнений чинним президентом і висланий із країни. У нинішній час знаходиться в міжнародному розшуку. При цьому, планує повернутися спочатку в Україні, а потім і в Грузію, щоб знову зайнятися політичною діяльністю.

Біографія

Михайло Миколайович (Ніколозович) Саакашвілі народився 21 грудня 1967 року в Тбілісі. Екс-президент Грузії. Колишній губернатор Одеської області.

Сім'я

Дід Михайла колись заснував медичний університет, в якому сам же і викладав. Батько політика - Ніколоз Саакашвілі - теж був пов'язаний з медициною. Однак вихованням Михайла якийсь час займалася тільки його мати, яка була професором історії, оскільки Ніколоз покинув сім'ю. Вона виростила розумного сина, який згодом став видатним політичним діячем не тільки в рідній Грузії, але і в Україні.

Жінці також допомагали її рідний брат і другий чоловік. Дядько Михайла був дипломатом, полковником КДБ СРСР, працював в ООН. Вітчим працював науковим співробітником.

У дитинстві маленький Саакашвілі відвідував музичну школу, займався плаванням і баскетболом, вивчав іноземні мови. Можливо, в результаті постійних занять спортом Михайло виріс високим і міцним чоловіком - його зріст становить 1 м 95 см.

У нинішній час політик живе в Нідерландах зі своєю дружиною Сандре Рулофс. З нею Саакашвілі познайомився ще в 1993 році. У подружжя двоє синів: старшому в 2018 році виповнилося 23 роки, а молодшому - 13 років. Роком раніше 12-річний Нікуша в честь Дня народження Грузії вирішив провести навчальні курси з програмування і комп'ютерних ігор для дітей - похвалився на своїй сторінці в Фейсбук політик.

Освіта

Середню освіту Михайло Саакашвілі отримав в місцевій школі в Тбілісі, став золотим медалістом. Потім вступив до Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка в Києві, який успішно закінчив у 1992 році.

Кажуть, до цього він навчався у ВЛКСМ, проте у 1988-му був відрахований за поширення дисидентської літератури.

Приблизно в ті ж роки відслужив у прикордонних військах КДБ СРСР. Після закінчення київського університету повернувся в Грузію, де влаштувався в Держкомітет у справах захисту прав людини юристом.

Незабаром Саакашвілі отримує грант, який дозволяє йому продовжити навчання в Міжнародному інституті прав людини в Страсбурзі (Франція). Через рік він отримує стипендію від Держдепартаменту США і відправляється отримувати ступінь магістра в Колумбійський університет у Нью-Йорку. Крім того, політик навчався і стажувався в ВНЗ Вашингтона, Флоренції і Гааги. Знає шість іноземних мов.

Кар'єра

На початку своєї трудової діяльності Михайло Саакашвілі працював в Інституті прав людини в Норвегії (Осло). Потім влаштувався в юридичну фірму в Нью-Йорку.

Незабаром він отримує запрошення від свого товариша Зураба Жванія повернутися в Грузію і спробувати себе в політиці. Михайло швидко погоджується на пропозицію і по приїзду обирається депутатом в складі партії "Союз громадян Грузії", члени якої активно підтримували тодішнього президента Едуарда Шеварднадзе. Потім займав різні посади в парламенті, стаючи все більш досвідченим політиком.

Попри те, що на початку своєї політичної кар'єри Саакашвілі був прихильником Шеварднадзе, у вересні 2001 року він звинуватив чинного президента і наближених до нього чиновників в корупції і демонстративно подав у відставку. Після цього на початку листопада 2003 року опозиційні блоки на чолі з Михайлом Саакашвілі відмовилися визнати результат парламентських виборів, а через кілька днів з трояндами в руках захопили будівлю парламенту. У тому ж місяці в результаті так званої "революції троянд" в Грузії відбулася зміна влади, а сам Едуард Шеварднадзе був змушений піти у відставку.

Вже 26 листопада 2003 року Михайло Саакашвілі був висунутий на пост президента Грузії, а на початку 2004 року, перемігши на виборах, офіційно став главою держави. Цікаво, що за революціонера свій голос віддали 96,27% виборців.

В історію Грузії Саакашвілі увійшов як активний реформатор і борець з корупцією. За час його перебування на посаді Президента він зумів сильно вплинути на розвиток Грузії: провів багато реформ, організував нову поліцейську систему, створив так зване "економічне диво" в країні. Те, що Грузія стала більш самостійною, Росії не сподобалося. Там почали перешкоджати продажу грузинського вина і сиру, виступам грузинських артистів і т.д. Незабаром РФ захопила Південну Осетію і Абхазію (там відбувалося приблизно те ж, що зараз відбувається в Україні). Після звинувачення Саакашвілі в організації кількох убивств, а також в ряді інших кримінальних злочинів, поїхав до Брюсселя. Оголошений у міжнародний розшук.

У 2014 році влаштувався в Україні, влада якої відмовилися депортувати його в рідну країну на вимогу грузинських правоохоронних органів. У нас Михайло продовжив займатися політикою. Спочатку був призначений главою Дорадчої міжнародної ради реформ. Після приходу до влади Петра Порошенка став його радником. Через деякий час отримав українське громадянство і, відповідно, відмовився від грузинського.

У 2015 році отримав посаду губернатора Одеської області. Однак через його відмінні політичні погляди і радикальні заклики піддався сильній критиці, звинуваченням і арештам.

Після численних спроб втекти від правосуддя, у 2018 році таки був затриманий в київському ресторані "Сулугуні". Незабаром після цього втік до Мюнхена. У нинішній час живе зі своєю сім'єю в Нідерландах. У разі обрання Зеленського президентом України планує повернутися в нашу країну і зайняти високу посаду.

Компромат

Кримінальне переслідування на батьківщині

Політична кар'єра Михайла Саакашвілі на батьківщині склалася не дуже добре. Хоча він досяг великих успіхів на політичній арені Грузії, зробивши там державний переворот і очоливши державу, в 2013 році йому довелося виїхати з країни внаслідок багатьох звинувачень. Проти Саакашвілі правоохоронні органи Грузії відкрили ряд кримінальних проваджень, за деякими з яких вже засудили політика на кілька років тюремного ув'язнення.

Ось тільки посадити фактично Михайла не можуть, оскільки він втік за кордон і поки на батьківщині не з'являється. У нинішній час, бувши оголошеним у внутрішньодержавний і міжнародний розшук, скандальний чиновник живе в Нідерландах і планує своє повернення в Україну і Грузію.

Від любові до ненависті - півтора року

Нагадаємо, що в Україні Саакашвілі почав займатися політикою навесні 2015 року, коли до влади прийшов Петро Порошенко.

Тоді президент надав йому українське громадянство і призначив грузинського чиновника губернатором Одеської області. Однак вже через півтора року той же Порошенко звільнив Саакашвілі нібито через те, що при ньому економічні показники регіону не тільки залишилися колишніми, але навіть погіршилися.

У липні 2017 року президент позбавив екс-губернатора українського громадянства, оскільки під час його отримання Михайло приховав факти про свою судимість в Грузії. Саакашвілі спробував оскаржити це рішення, але суд досі не розглянув його прохання. У лютому 2018 року політик був висланий назад до Польщі, звідки восени 2017 року незаконно приїхав в Україну. У нинішній час йому заборонено в'їжджати в нашу країну аж до 2021 року.

Плани на повернення

При цьому останнім часом Михайло Саакашвілі частенько заявляє про те, що хоче повернутися в Україну, тільки чекає приходу до влади Володимира Зеленського, при якому зможе безперешкодно перетнути кордон. Нещодавно він навіть відвідав комедійне шоу ЧистоNews, які незмінно ведуть Зеленський і Жидков.

Крім України, скандальний політик планує знову повернутися в Грузію. На батьківщині планує зайнятися виноробством, стати мером або просто консультувати уряд в питаннях управління країною.

Однак, зараз з цим складніше, оскільки під час недавніх виборів до влади прийшла опозиційна політична сила. В результаті цього Саакашвілі закликав громадян країни не визнавати результатів голосування на підставі того, що вибори проходили нібито в умовах підкупу виборців і тиску на них.

Інцидент з краваткою

Після появи в мережі компрометуючого відео, на якому Саакашвілі жує свою краватку, цей предмет гардеробу назавжди став приводом для жартів і всіляких мемів. Вікіпедія детально описує цей винятковий інцидент, який трапився 16 серпня 2008 року.

Саме в той злощасний для політика день під час телефонної розмови він почав жувати свою краватку.

Мабуть, так рознервувався, що забув про зйомку. Після епатажних кадрів, випущених в ефір телекомпанією "Бі-бі-сі", краватка Саакашвілі стала його "візитною карткою". Попри всі саркастичні нотатки та навіть гнівні висловлювання на адресу екс-чиновника, сьогодні він з гумором згадує про інцидент і сам жартує з цього приводу.

Кліп "Барига"

У свій час в інтернеті став дуже популярний відеокліп на відому пісню з цитатою екс-губернатора Одещини. Річ в тому, що за Михайлом Саакашвілі помітили часте вживання слова "барига". Вирвавши з контексту уривки його промови з цим словом, автори відео зробили цілий музичний кліп, який відразу ж отримав мільйони переглядів. У коментарі на це сам політик сказав, що йому слово "барига" не подобається, але поки що яка в Україні влада, така й пісня.

Ставлення до Зеленського, Порошенка і Путіна

З лідером президентської гонки Володимиром Зеленським Михайло Саакашвілі знаходиться в чудових відносинах. Кандидат на пост глави держави називає екс-президента Грузії "захисником демократії України в Європі" і готовий прислухатися до його думки в політичних питаннях, а сам Саакашвілі дуже схвально відгукується про шоумена, сподіваючись після його перемоги повернутися в Україну.

Що стосується Петра Порошенка, то грузинський політик упевнений в його продажності. За словами Саакашвілі, чинний президент віддав владу офіцеру російської армії Труханову, який щомісяця платить йому величезні гроші за це, а південний схід і захід України - сепаратистам.

До того ж, колишній губернатор Одеської області стверджує, що був головним гарантом того, що Путін ніколи не захопить ні Одесу, ні Донбас. Саме тому Порошенко, злякавшись, зняв його з посади. В одному зі своїх виступів Саакашвілі побажав українському і російському президентам, а також деяким олігархам міцного здоров'я, щоб ті передчасно не померли, а понесли кримінальну відповідальність за свої справи.

Декларація

За даними електронної декларації за 2016 рік, Михайлу Саакашвілі належать дві земельні ділянки загальною площею 7320 кв.м і приватний будинок на 97 кв.м. При цьому, в Одесі він жив у квартирі, власником якої не був. На посаді голови Одеської ОДА чиновник заробив за рік 38 600 гривень. Крім цього, у нього було 130 000 гривень і 57 000 доларів США на банківських рахунках. Дружина політика володіє величезною квартирою площею 280 кв.м, а також особистими заощадженнями на суму 13 000 євро. Ще 35 000 євро зберігалося на рахунку його сина.

Дата народження
21 грудня 1967
Країна
Грузія
Соцмережі