Дата народження
24 березня 1966
Країна
Україна
Соцмережі

Микола Кміть

Микола Кміть: підприємець, який побудував свою "мінеральну" імперію на гроші Бориса Березовського

Микола Кміть - творець однієї з найвідоміших в Україні торгових марок мінеральної води "Моршинська". Два роки він керував Львівською областю. Подейкують, що його бізнес побудований на грошах опального російського олігарха Бориса Березовського. Зараз же він співпрацює зі ще однією одіозною фігурою - Сергієм Тарутою. А на вибори до Верховної Ради в 2014 році він йшов від політичної сили Андрія Садового "Самопоміч".

Біографія

Микола Кміть народився 24 березня 1966 року у місті Бучач на Тернопільщині.

Ще до його народження батьки були репресовані до Сибіру. Старші брат і сестра народилися в Челябінській області. Після смерті Сталіна його батькам дозволили повернутися в Західну Україну. Батько і мати були з Львівщини, але повернутися їм на малу батьківщину не дозволили. Тому вони осіли в Тернопільській області.

Микола Кміть у дитинстві захоплювався математикою, вигравав олімпіади з цього предмету.

Освіта

Після першого курсу Львівського політехнічного інституту Миколу Кмітя призвали до армії. Служив він у повітряно-десантних військах.

Тут познайомився зі своїм майбутнім бізнес-партнером Всеволодом Біласом.

Після демобілізації Микола Кміть повернувся в інститут. У 1990 році він випустився з дипломом інженера-механіка.

Сім'я

Дружина Світлана народилася у Львові. Має дві вищі освіти, які вона отримала у Львівському університеті імені Івана Франка та у “Львівській політехніці”. У Моршині вона володіє аптекою.

У Миколи Кмітя двоє дітей: дочка Дана і син Назар.

Про Дану відомо, що вона здобула освіту в Швейцарії і Великобританії. Була представником дитячої ООН. Зараз живе в Торонто. Заміжня за канадським українцем. Виховує сина.

Назар із дитинства займався футболом. Грав за юнацьку футбольну команду “Болтон” (Англія). Із 2010 року виступав за “Скалу”. У 2017 році одружився. У 2018 році у віці 23 років вирішив закінчити спортивну кар'єру і стати фермером. Разом із батьком володіє компанією “МУККА", яка виробляє сири.

Кар'єра

Протягом двох років після політехнічного інституту Микола Кміть працював за фахом. Першим місцем роботи стало тернопільське виробниче підприємство "Ватра", яке займається виготовленням світильників і прожекторів.

Після отримання Україною незалежності Микола Кміть вирішив покинути завод. Його не влаштовувала зарплата 15 доларів на місяць.

Тому він вирішив зайнятися бізнесом. Разом зі своїм товаришем по службі Всеволодом Біласом Микола Кміть заснував і очолив компанію “Інвестцентр”.

Спочатку фірма, яку заснували  друзі, займалася продажем стоматологічного обладнання та комп'ютерної техніки.

Потім завдяки брату, директору фарфорового заводу, Микола Кміть зайнявся продажем до Росії керамічних і фарфорових виробів. Цією компанією Кміть керував до 1996 року.

Потім деякий час в місті Болехів він займався виробництвом макаронів, а також випуском солодкої газованої води “Кришталева”.

У тому ж 1996 року Кміть очолив фірму “Нова”. Вона займалася виробництвом і реалізацією мінеральних вод. Білас відповідав за виробництво, Кміть - за продаж. Головним брендом стала вода “Моршинська”.

Микола Кміть та його партнер відкривали свій бізнес, маючи тридцять тисяч доларів.

Не в останню чергу розвитку цього підприємства сприяла дружба зі Степаном Кубівим. Нинішній перший віце-прем'єр-міністр України тоді займав посаду голови правління “Кредобанку”, він видав бізнесменам значний кредит. Із його допомогою вони змогли відкрити майже три десятка філій компанії.

У 2003 році Микола Кміть став головою правління ВАТ “Моршинський завод мінеральних вод «Оскар»”. У тому ж році він заснував інвестиційну компанію “ТВК”. Основним видом діяльності компанії є будівництво житлових і нежитлових будівель.

Через два роки його компанія “Оскар” об’єдналась із IDS Borjomi International. Це дозволило Миколі Кмітю стати офіційним імпортером одного з найвідоміших брендів мінеральної води на пострадянському просторі - “Боржомі”.

Відтоді холдинг став випускати не тільки “Моршинську”, але і такі відомі в Україні торгові марки, як “Миргородська”, “Аляска” та інші.

Сам же підприємець став генеральним директором холдингу IDS Group (“Індустріальні та дистрибуційні системи”).

Обсяги продажів нового холдингу досягали майже двохсот мільйонів літрів, а частка в сегменті бутильованих вод склала трохи менше двадцяти відсотків.

У 2008 році Микола Кміть вирішив зайнятися політикою. У цьому році він спочатку виконував обов'язки голови, а потім Президент Віктор Ющенко затвердив його на посаді голови Львівської обласної державної адміністрації.

У тому році ж його прізвище опинилося на 165 місці серед двохсот найвпливовіших українців за версією журналу “Фокус”.

На посаді голови Львівщини Микола Кміть пробув всього два з половиною роки. Він був звільнений новим Президентом Віктором Януковичем.

Після цього Кміть повернувся до бізнесу. Він займався сонячними електростанціями, був головою наглядової ради ТОВ “Електростанція” Богородчанський-1”.

З IDS Group Микола Кміть розпрощався в 2014 році, коли продав свій пакет акцій.

Після Євромайдану Микола Кміть намагався повернутися у велику політику. Від партії “Самопоміч” бізнесмен висувався на позачергових виборах в український парламент по мажоритарному округу в місті Стрий.

Однак вибори він програв представнику “Блоку Петра Порошенко” Андрію Кіту.

Потім знову сконцентрувався на бізнесі. Микола Кміть є головою ради директорів агрохолдингу "Мукка".

Підприємець інвестує в розвиток вітрових електростанцій і підприємства гідроенергетики в Україні. Крім того, вкладає кошти в сільське господарство в Україні та в європейських країнах.

У 2004 році Микола Кміть ініціював створення в Моршині футбольного клубу на базі дитячо-спортивної школи. Протягом п'яти років команда виступала в регіональних першостях.

У 2009 році ФК “Моршин” отримав професійний статус і почав виступати в другій лізі чемпіонату України. Через рік клуб переїхав до сусіднього міста Стрий і отримав назву “Скала”.

Найвищим досягненням команди стало сімнадцяте місце в першій лізі в сезоні 2016/2017 років. Через рік після цього “Скала” знялася зі змагань. Причиною стало те, що керівництво стрийського клубу заявило про корупцію в українському футболі, яка вбиває спортивний дух.

Компромат

У 2012 році суд заарештував майно і активи Моршинського заводу. Причиною була претензія з боку Російської Федерації.

Басманний суд Москви стверджував, що партнером Миколи Кмітя був опальний Борис Березовський. Російський суд підозрював, що вкрадені олігархом кошти “Аерофлоту” могли бути вкладені у виробництво “Моршинської”.

Другою причиною арешту було те, що компанія Миколи Кмітя занижувала відпускні ціни. Відповідно, підприємство недоплачувало податки.

Микола Кміть це рішення українського суду назвав рейдерством і сказав, що ніяких грошей у його компанію Борис Березовський не вкладав.

Із чуток, Микола Кміть фінансував створення партії “Основа”, керівником якої є одіозний олігарх і політик Сергій Тарута. Обидва бізнесмени знайомі ще з часів губернаторства Кмітя.

Саме компанія Тарути займалась будівництвом львівського стадіону “Україна”. Однак ні Кміть, ні Тарута інформації про політичну співпрацю не підтверджують.

Статки

У 2013 році журнал Forbes оцінював статки львівського підприємця в 25 мільйонів доларів. Через рік інший впливовий в Україн журнал “Фокус” оцінив статки бізнесмена в 80 мільйонів доларів.

Микола Кміть про підприємництво і про корпоративну кар'єру

Для екс-голови Львівської обладміністрації і творця бренду “Моршинська” бізнесмен - це насамперед людина творчості, у якої відсутнє таке відчуття, як страх. Саме це допомагає підприємцю, не боячись невдач, стати успішним.

Микола Кміть вважає, що для підприємця дуже важливі курси МВА. Вони забезпечують зростання мотивації, бізнесмен заводить собі друзів зі свого підприємницького середовища, що допомагає обмінюватися досвідом.

На його думку, бізнесмен із самого початку є бізнесменом. У нього в партнерах завжди або родичі, або близькі. І хоча, він неодноразово бачив випадки, коли умовний монтажник ставав генеральним директором, але Микола Кміть не вірить у корпоративну кар'єру.

Микола Кміть про своє губернаторство і про управління країною

Екс-керівник Львівщини розповідає, що на своїй посаді спеціально відмовився від традиційних поїздок в районні центри та села. Він вирішив сконцентруватися на десяти важливих питаннях того часу. Львів готувався прийняти матчі Євро-2012 і Микола Кміть приділяв увагу будівництву стадіону, інфраструктури і аеропорту.

Колишній губернатор вважає, що для ефективного управління державу треба розділити на умовні п'ять частин, де в кожної буде один управлінець. Він знатиме свій регіон і буде звітувати перед прем'єр-міністром або президентом.

Дата народження
24 березня 1966
Країна
Україна
Соцмережі