Дата народження
20 березня 1959
Країна
Україна
Соцмережі
814

Олег Дубина

Олег Дубина: нафтогазовий махінатор

Олег Дубина - людина, завдяки якій Україна з 2009 року платила за газ “Газпрому” 450 доларів за одну тисячу кубометрів. Водночас він допомагав “Індустріальному Союзу Донбасу” провертати “газові схеми” і обкрадати українців. Але найбільш цинічне - це те, що після звільнення з посади голови “Нафтогазу” він за свою “ефективність” отримав двадцять три мільйони гривень.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім'я
  4. Кар'єра
  5. Компромат

Біографія

Олег Дубина народився 20 березня 1959 року в селі Єлизаветівка  Дніпропетровської області.

Освіта

У Олега Дубини два дипломи. Перший, фахівця з технології обробки чорних металів, він отримав у 1982 році в Дніпродзержинському державному технічному університеті. 

Через сімнадцять років він отримав диплом за спеціальністю "Менеджмент організацій".

Сім'я

Батько був співробітником Дніпровського металургійного комбінату, мати працювала в органах влади. 

Екс-голова “Нафтогазу” не дуже любить розповідати про своє особисте життя. Однак відомо, що він одружений. Дружину звуть Тетяна. У пари є двоє дітей: син Олег і дочка Яна.

Кар'єра

Відразу після школи Олег Дубина влаштувався на Дніпропетровський металургійний комбінат. На цьому підприємстві він буде працювати (з перервами) в період з 1976 по 2005 рік. За майже тридцять років Дубина пройшов шлях від слюсаря до генерального директора.

З початку 1990-х років і до початку 2000-х Олег Дубина керував ще двома гігантами в металургії - Алчевським меткомбінатом і “Криворіжсталлю”.

З 2000 по 2003 рік очолював Наглядову раду “Ощадбанку” та Державної акціонерної компанії “Українські поліметали”, а також був членом НС НАК “Нафтогаз”.

У 2001 році Олег Дубина став державним чиновником. В урядах Віктора Ющенка й Анатолія Кінаха він обіймав посади віце-прем'єр-міністра.

У кінці 2002 року президент Леонід Кучма зробив Дубину своїм радником, а через півтора року ввів до складу Ради національної безпеки і оборони на посаду заступника Секретаря.

Рівно рік (з лютого 2004 по лютий 2005 року) Олег Дубина керував НАК “Енергетична компанія України”. У кінці 2007 року - НАК “Нафтогаз України”, яким керував до 2010 року.

Після цього Олег Дубина випав із обойми топ-менеджерів України. Протягом восьми років він не займав високих посад. У 2018 році були чутки, що він може очолити “Криворіжсталь”.

На час, коли Дубина очолював підприємство, припала “газова криза”, а також підписання договору, за яким Україна зобов'язана була купувати газ у Російської Федерації за рекордні на той момент 450 доларів.

Під час переговорів Дубина отримував діаметрально протилежні директиви від прем'єра Тимошенко і Президента Ющенка

Зрештою, це призвело до того, що він потрапив до лікарні з серцевим нападом. Лікарям, щоб врятувати Дубину, довелося навіть прооперувати його.

До 2012 року Дубина володів третиною акцій одного з найбільших в країні виробників метизів Запорізького сталепрокатного заводу. У цьому році він продав свою частку в бізнесі кіпрській компанії, яка була пов'язана з російським підприємцем Олександром Катуніним.

У 2006 році Олег Дубина пробував себе і в політиці. Однак зробив невдалу ставку. На парламентських виборах він був номером двадцять п'ять у списку “Народного блоку Володимира Литвина". Однак ця політична сила не змогла набрати трьох відсотків голосів виборців і не потрапила до Верховної Ради.

У 2008 році журнал “Фокус” поставив Олега Дубину на 43 місце в списку двохсот найвпливовіших українців. Наступного року голова “Нафтогазу” опустився на 73-е місце.

Компромат

Олег Дубина зайняв віце-прем'єрське крісло завдяки знайомству з Кучмою і Пінчуком. У парламент пробував пройти з Володимиром Литвином. НАК “Нафтогаз” він очолив за квотою "Блоку Юлії Тимошенко".

Водночас він був креатурою корпорації “Індустріальний Союз Донбасу” Сергія Тарути і Віталія Гайдука. Сам Дубина раніше очолював підприємства, які належали “ІСД” - Алчевський і Дніпровські меткомбінати. Заступником Дубини став Володимир Триколич - ще одна людина Тарути і Гайдука.

При Олегові Дубині підприємства групи “Індустріальний Союз Донбасу” заборгували “Нафтогазу” майже чотириста мільйонів гривень. Однак газ справно до них надходив. При тому, що інші промислові підприємства “блакитне паливо” отримували тільки за передоплатою.

За допомогою Дубини і Триколича творці "Індустріального Союзу Донбасу" провернули “газову схему”, яка в одному тільки 2008 році принесла приблизно сто п'ятдесят мільйонів гривень.

Схема була такою: через заборгованості “Нафтогаз” припиняє продавати газ облгазам. Ті водночас пропонують споживачам придбати “блакитне паливо” у приватних трейдерів, які тісно пов'язані з заступником Олега Дубини.

Через чотири роки після свого звільнення з “Нафтогазу” Олег Дубина раптово згадав, що підприємство не повністю з ним розрахувалось. Він не отримав “заслужену” премію. Згідно з контрактом, “за ефективність управління” він мав отримати один відсоток від річного прибутку підприємства.

В останній рік перебування Дубини в кріслі глави “Нафтогазу” прибуток склав понад два мільярди гривень. Тому екс-чиновник вимагав майже 23 мільйони гривень. 

Суд задовольнив вимоги Олега Дубини. Слід нагадати, що в тому ж 2009 році “ефективний менеджер” підписав із Росією збитковий контракт.

Гроші екс-голова “Нафтогазу” обіцяв витратити на що-небудь корисне для української армії. Наприклад, придбати танк, а якби дозволили гроші, то навіть два. Правда, ЗСУ так і не дочекались обіцяного озброєння імені Дубини.

Через рік після звільнення з “Нафтогазу” Олег Дубина потрапив у поле зору правоохоронних органів. 

Проти нього було порушено кримінальну справу. Служба Безпеки України запідозрила, що голова “Нафтогазу” перевищив власні повноваження, коли підписував для України контракт, за яким вона повинна платити за газ 450 доларів за тисячу “кубів”. 

Олег Дубина всю відповідальність переклав на екс-прем'єр-міністра Юлію Тимошенко.


Під час допитів він повідомив, що підписував кабальні контракти тільки тому, що отримав ультимативну вказівку від голови уряду. В іншому випадку, Юлія Володимирівна погрожувала звільнити його. 

Як тільки колишній керівник нафтогазового підприємства дав свідчення проти Юлії Тимошенко, кримінальну справу щодо нього було закрито. У правоохоронців відразу ж не знайшлось нічого, що могло б вказати на вину чиновника.

У 2016 році прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що російська сторона “купила” українських представників на переговорах, у тому числі і Олега Дубину. Саме тому, на думку голови уряду, вони підписали угоду про збільшення плати за газ з 320 до 450 доларів за кубічний метр.

Олег Дубина виявився замішаним і в “Панамському скандалі”. Відразу після звільнення з нафтогазового підприємства чиновник зареєстрував офшорну компанію “Blake Industries Services Ltd”. Він став її єдиним бенефіціаром. Однак, як тільки його ім'я виявилося в списках власників офшорів, Дубина закрив свою фірму.

Дата народження
20 березня 1959
Країна
Україна
Соцмережі