Дата народження
13 липня 1976
Країна
Україна
Соцмережі
65

Олег Сенцов

Український кінорежисер, сценарист і письменник. Навесні 2014 роки після приєднання Криму до Російської Федерації затриманий російськими правоохоронним органами в Криму за підозрою в тероризмі. Сенцов не визнав себе винним в інкримінованих йому злочинах. Ряд міжнародних правозахисних і кінематографічних організацій виступив на підтримку Сенцова.

Дата народження:
13.07.1976 р.
Рідне місто:
Сімферополь

Олег Сенцов народився в простій родині. Здобувши середню освіту, він вступив в економічний університет.

Через деякий час Олег Сенцов з товаришами відкрив комп'ютерний клуб в одному зі спальних районів міста. Цей заклад користувалося популярністю.

У 2011-му році Олег Сенцов зняв свою першу кінокартину. Вона отримала назву «Гамер» (англ. Gaamer). Бюджет стрічки склав 20 тис. USD. Засоби для зйомки Олег збирав самостійно. Прем'єра картини відбулася в одному з місцевих кінотеатрів. Покази супроводжувалися аншлагами. Пізніше фільм «Гамер» був представлений на низці кінофестивалів, в тому числі в Роттердамі. Картина була удостоєна кількох нагород. Настільки успішний старт надихнув режисера. Незабаром він взявся за роботу над наступною картиною.

У 2013-му році Олег Сенцов почав активну роботу над своєю другою стрічкою «Носоріг». У ній розкривалася історія про дітей 90-х рр. Бюджет цього фільму склав 1 млн. USD. 43% фінансових коштів виділила держава. Завершити роботу над цією стрічкою Олегу не вдалося. Перешкодою послужили політичні події, які жорстко пройшлися по долі Олега Сенцова.

У кінці того ж року в Україні розгорілася революція. Олег Сенцов не залишився в стороні від подій. Він став активним учасником Автомайдану. Незабаром відбулося значне загострення суспільно-політичної ситуації в Криму, що зумовило передумови для анексії українського півострова Росією. У цей період режисер підтримував рух «За єдину Україну». Він купував продукти харчування та товари першої необхідності, які розвозив по українських військових частинах у Криму. На той момент усі вони були заблоковані.

У травні 2014-го року Федеральна служба безпеки Росії звинуватила Олега Сенцова в підготовці теракту. Потім український режисер був незаконно вивезений до Росії, де над ним пройшов суд. Олег Сенцов був засуджений до 20-ти років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Вирок гостро розкритикували представники влади та культурної спільноти з України та Заходу. Спроби вплинути на дії ФСБ зробили також російські кінематографісти.

Ще до суду в російських ЗМІ прозвали Олега Сенцова терористом. У західній пресі відзначили, що звинувачення ФСБ проти Сенцова є вигаданими. Їх сила можлива тільки завдяки тому, що влада РФ ігнорує закони цивілізованого світу.

На підтримку українського режисера було проведено безліч громадських акцій, в тому числі в Росії. У них взяло участь безліч знаменитостей, серед яких голлівудський актор Джонні Депп.

У 2017-му році російський режисер Аскольд Куров почав роботу над документальною стрічкою «Процес: Російська держава проти Олега Сенцова».

У 2018-му році Лех Валенса, колишній президент Польщі і лауреат Нобелівської премії, висунув кандидатуру Олега Сенцова на здобуття Нобелівської премії миру.
Незважаючи на позбавлення волі, Олег Сенцов продовжує займатися творчістю.
У 2014-му році відбувся реліз його дебютної книги. Вона отримала неординарну назву «Купіть книгу - вона смішна».

У 2015-му році у світ вийшли «Розповіді».

У листопаді 2014-го року відбулася прем'єра вистави «Номери» за п'єсою Олега Сенцова. Її виконав київський театр «ДАХ». Свій твір Сенцов переслав в листах продюсеру Наталі Йозеф.

Особисте життя

Олег Сенцов був одружений з жінкою, на ім'я Алла. У 2002-му році у подружжя народилася дочка Аліна. У 2004-му році на світ з'явився син Вадим. У 2016-му році пара офіційно розлучилася. Алла переїхала жити до Києва, діти залишилися в Криму. Їх вихованням займаються бабуся Людмила - мати Олега Сенцова і його сестра Галина.

Скандали

У травні 2014-го року федеральна служба безпеки РФ затримала Олега Сенцова. Режисера запідозрили в тероризмі. Незабаром Олега помістили в московському СІЗО. За словами правозахисників Олега Сенцова, він був незаконно затриманий, проти нього також застосовувалися тортури.

ФСБ Росії звинуватило режисера в організації терористичної групи, підготовці двох терактів і обороті зброї, а також вибухових пристроїв. Звинувачення проти Сенцова ґрунтувалися на свідченнях інших обвинувачених, які пізніше заявили, що свідчили під примусом. Свідчення проти режисера також дав колишній чоловік його сестри, який раніше служив в СБУ, а пізніше став полковником ФСБ.

До справи також додавався пістолет, на якому був знайдений біологічний матеріал, що належить Олегу Сенцову. На суді режисер повідомив, що вперше побачив цю зброю, коли його нею били. Олег також заявив, що на допитах його били ногами, руками, палицями, душили пакетом, а також погрожували сексуальним насильством.

У 2015-му році суд виніс вирок - 20 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.

У 2016-му році українського режисера перевели до Якутії.

У 2018-му році Олег Сенцов оголосив голодування. Таким чином режисер вимагає звільнити 64-х українських політв'язнів. У результаті Сенцова перевели в ізольовану камеру, де за його станом спостерігає медик.

Адвокати режисера переконані, що його запроторили в колонію з політичних міркувань. Правозахисники наполягали на обміні в'язнями між Україною і Росією. Російська сторона не підтримує цю ініціативу. Разом із тим, представники ФСБ стверджують, що Олег Сенцов є громадянином РФ, оскільки він не склав відмову від російського громадянства після анексії Криму.

Справа проти режисера викликала гостру критику з боку української і західної влади. Українського кінематографіста також підтримали впливові колеги з різних країн. Зокрема, Російська кіноспілка звернувся до ФСБ з вимогою про звільнення Сенцова. З тим же зверненням виступили аналогічні організації з України та інших країн.

Статок

Доходи Олега Сенцова не описані в пресі.

Дата народження
13 липня 1976
Країна
Україна
Соцмережі