Дата народження
22 липня 1975
Країна
Молдова (Республіка)
Соц.мережі
83
Олександр Данилюк

Міністр фінансів України є громадянином Великобританії, заробив мільярди на офшорах і не сплатив податки в бюджет країни. Перед своєю відставкою поскаржився на Гройсмана в G7, про це повідомляє Політека.

Біографія

Олександр Данилюк народився 22 липня 1975 місті Григоріополь, Молдова.

Сім’я

Олександр Данилюк одружений і виховує двох дітей.

Освіта

Вищу освіту здобув в Києві. Закінчив Київський інститут інвестиційного менеджменту, згодом Національний технічний університет «КПІ».

У 2001 році Данилюк закінчив Бізнес-Школу Індіанського Університету, США.

Кар’єра і бізнес

Після навчання Данилюк працював брокером. Два роки він був начальником відділу в ЗАТ «Альфа Капітал», поки не пішов в держпідприємство «Академпроект». Деякий час працював в «Вестерн Ен-Ай-Ес Ентерпрайз Фонд».

В кінці 90-х Олександр Олександрович поїхав вчитися в США. В Україну він повернувся в 2001 році зі ступенем MBA від Індіанського університету. Відразу ж отримав посаду віце-президента в компанії «Авечурс».

Однак довго в Україні Данилюк засиджуватися не став. У 2002 році він переїхав до Великобританії. Протягом трьох років працював над проектами компанії «МакКінзі енд Компані» в Лондоні, а також і в Москві. Ще чотири роки очолював інвестиційний фонд «Рюрик Інвестмент».

Інвестиційний бізнес за кордоном Данилюк поєднував з держслужбою в Україні. З жовтня 2005 по серпень 2006 він був радником прем’єр-міністра Юрія Єханурова. У вересні 2010-го очолив Координаційний центр з упровадження економічних реформ, який перебував під опікою тодішнього глави Адміністрації президента Сергія Льовочкіна.

Данилюк навіть встиг побувати радником президента Віктора Януковича, поки в лютому 2014 року, після Революції гідності, його звільнив в.о. президента Олександр Турчинов.

У липні 2014 року Олександра Олександровича знову повернули на держслужбу. Новообраний президент Петро Порошенко призначив його своїм представником в Кабінеті міністрів. Через рік Данилюк став заступником глави Адміністрації президента з питань судової реформи.

Після співпраці з президентським оточенням йому дали шанс спробувати свої сили в уряді. 14 квітня 2016 він зайняв пост міністра фінансів в уряді Володимира Гройсмана. Його кандидатуру нібито запропонував саме президент.

Компромат і чутки

Міністр з офшорами

Українське законодавство забороняє керувати бізнесом і паралельно перебувати на держслужбі. Ще перед призначенням на посаду міністра фінансів з цього приводу у Данилюка виникли питання.

Стало відомо, що Олександр Данилюк, працюючи з 2010 року на державних посадах в Україні, паралельно був директором двох лондонських компаній, заснованих офшором з Кайманових островів – того самого Rurik Real Estate Investment, а також CEE Investment & Advisory LLP.

Компанії весь час, поки Данилюк будував кар’єру в українській владі, активно функціонували. Наприклад, Rurik в 2014 році залучила річний кредит на понад 450 000 фунтів для операційної діяльності. Хоча на банківських рахунках британських компаній Данилюка було майже півмільйона фунтів стерлінгів, в декларації про доходи за 2014 інформацію про ці кошти він не вказав.

На наступний день після свого призначення міністром фінансів Олександр Данилюк заявив, що офшорів у нього немає. Однак, зрозумівши, що є підтверджені документами докази, 21 квітня 2016 на своїй сторінці в Facebook визнав, що таки фігурує в офшорах і вибачився перед громадянами.

Більш того, Данилюк навіть зізнався про існування у нього і третьої офшорної фірми на Кайманових островах. Хоча за офіційними виписками цього не простежується.

Ситуацію глава Мінфіну пояснив тим, що довірився партнерам, які повинні були вивести його з керівного складу цих структур ще в 2010 році, але цього не зробили. Данилюк пообіцяв розібратися і «виправити» декларацію про свої доходи та майновий стан.

Стипендії

Уряд Володимира Гройсмана з перших днів своєї роботи вибрало не дуже соціально-орієнтований напрям. Рішення про підвищення тарифів на газдля населення до 100% паритету імпорту були одним з перших непопулярних, але не останнім.

11 серпня 2016 Олександр Данилюк заявив, що підтримує ідею скасувати стипендії для більшості студентів.

Він поділяє думку про те, що надавати їх слід як соціальну підтримку малозабезпеченим верствам населення, зокрема дітям-інвалідам, і залишити академічні стипендії тільки для обмеженої кількості студентів.

З 2017 року розмір стипендії збільшили – з 840 грн до 1100 грн. Кількість же стипендіатів істотно скоротилася. Допомога від держави за рейтинговою системою отримують 40% студентів, а не дві третини, як було раніше. При цьому Мінфін наполягає, щоб до 2019 року поступово зменшити їх кількість до 15%.

Мінімалка і фінансова поліція

З поточного року мінімальну зарплату в Україні збільшили до 3200 грн. Міністр фінансів Данилюк пояснював, що це рішення збалансоване і додаткових витрат з держбюджету не передбачається.

Кошти планували отримати шляхом того, що підвищення змусить бізнес вийти з тіні, а значить, будуть оплачені додаткові податки. Але не тут-то було. Бізнес навпаки ще більше пішов у тінь. Працівників почали скорочувати і відправляти в неоплачувані відпустки.

Відбулося масове закриття ОПД. Тільки за грудень – січень в Україні закрилися 128 тис. підприємців. Це 7% від усієї кількості.

Мінфін під керівництвом Данилюка має відношення ще до однієї з парадоксальної ситуації. Українські парламентарії «через технічну помилку» з 2017 року ліквідували податкову міліцію. Ця норма була відзначена в законопроекті, прийнятому під час голосування в парламенті за бюджет і низку супутніх законопроектів. На тлі ще більшої тінізації бізнесу в Мінфіні вирішили замінити податкову міліцію фінансовою поліцією.

Реформа передбачає оптимізацію штату співробітників до 2 500 грн. До того ж витрати бюджету на нове відомство навряд чи знизяться, оскільки Данилюк запланував підлеглим досить високі за українськими мірками зарплати. Мінімальна зарплата в фінполіціі складе 16 000 грн, а глава буде отримувати близько 64 000 грн на місяць.

Також буде щомісячна доплата за вислугу років, доступ до держтаємниці, знання іноземних мов. Для порівняння, середня зарплата податкового міліціонера в першому півріччі 2015 склала 4 700 грн.

Пенсії

Ще одне важке питання – пенсійна реформа – без участі Мінфіну і оцінки його керівника обійтися не може. Дефіцит Пенсійного фонду досяг 150 млрд грн, тому Мінфін змушений був шукати варіанти, як залатати цю дірку.

Данилюк заявив, що не виключає можливості підвищення пенсійного віку. До того ж навіть у Меморандумі між МВФ і Україною цієї вимоги немає.

Відставка

Відставка Данилюка з посади Міністра фінансів вийшла скандальною. Звільнити власника офшорів просив ще влітку 2017 року Генпрокурор України Юрій Луценко. Приводом для звернення головного прокурора країни послужила перевірка, проведена щодо Данилюка Державноюфіскальною службою.

Податківці заявили, що Міністр фінансів не заплатив податків на суму 700 000 грн. Тоді Данилюк на посаді втримався.

23 травня 2018 року на засіданні Кабміну Олександр Данилюк посварився з Гройсманом. Скандал стався через те, що Міністр фінансів зажадав від прем’єра призначити собі п’ятого заступника, подання на якого він вже давно представив.

Володимира Гройсмана подібна вимога підлеглого обурила, і він заявив, що не має наміру цього робити. У відповідь Данилюк висловив свій намір піти у відставку і порекомендував прем’єру підготувати відповідне подання.

Але конфлікт на цьому не закінчився. 31 травня Данилюк звернувся з листом до “Великої сімки” (G7). У посланні він поскаржився на Гройсмана і розповів про кадрове питання через яке виникли розбіжності з прем’єром. Також Данилюк висловив свою думку про необхідність реформування Державної фіскальної служби.

7 червня 2018 року Верховна рада проголосувала за подання про звільнення Данилюка.

Декларація

Олександр Данилюк на посаді Міністра фінансів України за 2017 рік задекларував 579,8 тисячі гривень зарплати, що становить майже 22 000 доларів за курсом НБУ.

Данилюк також повідомив, що на рахунку в банку тримає 3 500 доларів і більше 88 000 доларів США на спільному рахунку з дружиною Ольгою. Міністр також задекларував 115 000 доларів готівки. Дружина Міністра фінансів у 2017 році заробила 37 000 гривен.

Згідно з декларацією, Данилюк спільно з дружиною володіє житловим будинком загальною площею 290 квадратних метрів і земельною ділянкою під Києвом, а також автомобілем BMW X5 2008 року випуску.

Крім того, Міністр фінансів задекларував антикварний швейцарськийсрібний годинник початку XX століття (ціна не вказана) і «афонську ікону Святого Миколая» XX століття.

Фото та відео

Дата народження
22 липня 1975
Країна
Молдова (Республіка)
Соц.мережі