Дата народження
05 грудня 1959
Країна
Україна
Соцмережі
180

Олександр Ярославський

Олександр Ярославський: харківський король, або в політику через диван

Харківський король – саме так величає себе Олександр Ярославський, олігарх, який заробив мільярдний капітал, зробивши перекид в ліжку. Шлях через диван дозволив йому отримати вплив на українську політику, продиктовану російськими можновладцями. Які ж простирадла перетворили простого колгоспника на одного з найбагатших українців? Чому на тілі Олександра Ярославського красуються сліди від зведених наколок?

Біографія 

Ярославський Олександр Владиленович з'явився на світ 5 грудня 1959 року. Його малою батьківщиною є Маріуполь (Донецька область).

Майбутній мільярдер народився в простій, але дуже інтелігентній родині медиків. Трохи пізніше у Саші з'явився молодший брат – Олексій. У 1976 році Олександр із сім'єю перебрався до Харкова. Там росла, виховувалася і розвивалася людина, яка через роки стане олігархом і скалкою в  найм'якшому місці української економіки. Але ж батьки так хотіли виростити з Саші медика...

Освіта

У школі Олександр Ярославський відзначався хорошою успішністю і зразковою поведінкою. Здобувши середню освіту, він вивчився на технолога в Харківській Академії громадського харчування. Крім усього іншого, педагоги відзначали політичну грамотність юнака. Наступні 3 роки він провів в Угорщині. Там він проходив обов'язкову військову підготовку. Повернувшись до Харкова, Олександр Ярославський вирушив на юридичні курси при МВС.

Наступним кроком до знань стала аспірантура Одеського технологічного інституту.

Кар'єра

Свій кар'єрний шлях Олександр Ярославський розпочав у 8 років. Тоді хлопчик отримав роботу в колгоспі. Пізніше він став працювати на комбайні.

Відразу після юридичних курсів Олександр отримав посаду інспектора в місцевому ОБХСС. На цій посаді Олександр Ярославський пропрацював усього півтора місяця. Хлопець швидко зрозумів, що бути по той бік закону вигідніше, ніж захищати його.

Так Олександр Ярославський зайнявся кришуванням кооператорів на харківському Барабашовському ринку. Подейкують, що саме з другої половини 80-х рр. Олександр Ярославський міцно зв'язав себе з російським кримінальним світом, пута якого сильні донині. За чутками, у 2004 році український олігарх передав у російський злодійський общак 700 млн грн. Такою була подяка за перемогу в суперечках навколо кременчуцького НПЗ.

Олександр також працював у Харківському харчовому інституті. Там він розробляв ефективні технології для обробки птиці.

Як пізніше розбагатілий Олександр Ярославський розповідав в інтерв'ю, своє майбутнє він бачив у науці. Але планам довелося круто змінитися. Розпад Радянського Союзу, вседозволеність 90-х рр., а головне – вдале одруження допомогли Олександру домогтися того, про що він не смів мріяти – олігархічної влади та багатомільйонного капіталу.

Бізнес

Після розпаду Радянського Союзу Олександр Ярославський вирішив зайнятися власним бізнесом.

На початку 90-их рр. Олександр став віце-президентом компанії АТ “Гея”. Ось так з колгоспників-кришувальників відразу у керівники нафтового бізнесу!

Але не варто іронізувати, хлопцеві довелося дійсно попрацювати, щоб причарувати Ірину – дочку одного з керівників у Харківській обладміністрації Олександра Масельського. У 1996 році він склав свої повноваження і став віце-президентом українського представництва компанії Triverton International. Цю посаду він займав усього рік. Таку нетривалу участь у долі компанії пов'язують зі смертю Олександра Масельського. Без патронажу тестя новоспеченому бізнесмену було скрутно.

Повернути свої позиції у великому бізнесі допомогло розлучення і несподіване весілля, яке поріднило Ярославського з президентом Леонідом Кучмою. Олександр одружився з його родичкою Юлією Туманською.

У 1998 році Ярославський став президентом і головним акціонером JSCIB UKRSIB Group.

Відставка Леоніда Кучми з посади президента призвела до розлучення з Юлією Туманською. Але високопоставлені родичі були вже непотрібні Олександру. На той час він накопичив достатній досвід, капітал і зв'язки, щоб продовжувати свій бізнес без вигідних наречених.

У 2006 році підприємець зосередив свої активи в єдиній групі компаній DCH, ставши її одноосібним власником. Так Олександр Ярославський продовжив присвоювання підприємств через їх банкрутування.

Справи олігарха пішли значно краще, коли президентом став Віктор Янукович. Гарненько «погріти руки» дозволила підготовка до футбольного чемпіонату «Євро-2012». У той час була необхідна термінова реконструкція футбольних стадіонів та об'єктів інфраструктури. На цьому Олександру Ярославському, як і багатьом іншим олігархам, вдалося значно розширити свої активи.

У 2010 році у відреставрованому харківському аеропорту відкрився новий термінал. Його будівництво фінансувалося переважно Олександром Ярославським. Реставрацію злітно-посадкової смуги покрив державний бюджет. Після чемпіонату харківський аеропорт став фактично приватною власністю Олександра Ярославського. Держава передала олігархові аеропорт в оренду на 49 років. Він також побудував перший у Харкові готель класу люкс «Kharkiv Palace 5*». У проекті готелю присутні гральні зали. Олігарх розраховує на легалізацію азартних ігор. Його лобісти в різних структурах вже кілька років поспіль намагаються проштовхнути законопроект, який дозволить відкриття казино в елітних готелях.

ФК «Металіст»

У 2006-му році Олександр Ярославський став президентом футбольного клубу «Металіст». Завдяки реконструкції стадіону та реновації тренувального оснащення команда почала показувати високі результати.

Варто зазначити, що історія реконструкції стадіону «Металіст» дуже нагадує історію харківського аеропорту. Благодійник Олександр вклав у відновлення стадіону менше 30 млн USD. Державна інвестиція складала 80 млн USD. Але пізніше стадіон разом із ФК «Металіст» були продані Сергію Курченкові. Цікаво, що державний бюджет не отримав ніякої компенсації від цієї угоди. Олександр Ярославський також є засновником дитячої футбольної академії.

Політика

У 2002 році Олександр Ярославський став парламентським депутатом IV скликання від “Партії зелених”. Цікаво, що олігарх балотувався від виборчої дільниці в Чернігівській, а не в Харківській області.

Увійшовши в Парламент, Олександр переметнувся з “Партії Зелених” до “Народної партії” Володимира Литвина.

Не досягнувши великих висот у політиці, підприємець вирішив більше в неї не вплутуватися.

Подейкують, що все ж олігарх зберіг вплив на політику.

У 2014 році він був запрошений на інавгурацію Петра Порошенка.

Дружини та діти Олександра Ярославського

Олександр Ярославський був тричі одружений. Зі своєю першою дружиною він познайомився в кінці 80-их рр. Його обраницею стала Ірина Масельська, дочка голови Харківської облради. У пари народився син. Через кілька років шлюб розпався.

Другою обраницею бізнесмена стала Юлія Туманська, родичка колишнього президента України Леоніда Кучми.

Третьою дружиною Олександра є Марина Свентицька. У пари п'ятеро дітей.

Підприємець є кумом одіозного російського олігарха Олега Дерипаски.

Компромат і скандали

У 2004 році Олександр Ярославський став спонсором відомого харківського сепаратиста Євгена Кушнарьова. Через підконтрольний «УкрСиббанк» олігарх перераховував кошти на рахунок організації з красномовною назвою «Незалежність». Через неї Кушнарьов отримував кошти для диверсій. Варто підкреслити, що фінансове підживлення сепаратистів Олександр Ярославський розпочав ще за десять років до розгортання гарячих подій на Донбасі.

У 2006 році Наталя Вітренко, лідер ПСПУ заявила, що Олександр Ярославський фальсифікував результати парламентських виборів. Завдяки цьому до Верховної Ради пройшов «Блок Литвина».

Олександра Ярославського також пов'язують із багатьма російськими олігархами. Зокрема, його підозрюють у партнерстві з металургами-аферистами, відомими як брати Чорні. Зараз вони знаходяться у російському розшуку і переховуються в Ізраїлі. Крім того, Ярославському приписують спільні бізнес-інтереси з Романом Абрамовичем і Олегом Дерипаскою. З останнім, за даними СБУ, український олігарх планував здійснити диверсію. Як повідомляють в ЗМІ, після того, як Олександр Ярославський придбав харківський тракторний завод, частина обладнання була розібрана на запчастини та підготовлена для відправлення в Росію. Завдяки спецоперації Служби безпеки України вантаж не полишив територію країни. Існує думка, що ці матеріали могли використовуватися російськими представниками з військовою метою.

Окрім того, харківський олігарх веде тісну дружбу зі скандальними мільярдерами – Ігорем Коломойським та Дмитром Фірташем. Із першим він перебуває в особливо тісних кримінально-ділових відносинах. Подейкують, що після падіння В. Януковича зберегти сфери впливу Ярославському допоміг саме Беня Коломойський. Сам же Олександр Ярославський заперечує зв'язок з одіозним банкіром. У 2017 році він прокоментував ці чутки неоднозначною фразою: «У мене п'ятеро дітей, навіщо мені Коломойський!»

Пресі невідомо, яке відношення має Беня до функції запліднення Олександра Ярославського.

Статок

За даними журналу «Фокус», капітал Олександра Ярославського у 2013 році склав 1,386 млрд USD.

Дата народження
05 грудня 1959
Країна
Україна
Соцмережі