Дата народження
26 листопада 1984
Країна
Україна
Соцмережі

Шабунін Віталій Вікторович: досьє одного з найвідоміших громадських діячів в Україні

Віталій Вікторович Шабунін – український політик і член Громадської ради при Антикорупційному бюро України. Про нього повідомляє Політека.

Біографія

Віталій Шабунін народився 26 листопада 1984 року в місті Ровно.

Карьера

  • Будучі студентом п’ятого курсу, Віталій Шабунін став депутатом Рівненської міської ради та взявся за розвиток молодіжних ініціатив на муніципальному рівні в 2008 році переїхав Київ і почав працювати в громадянській мережі “Опора”. Паралельно очолив молодіжну організацію “Всеукраїнська фундація регіональних ініціатив” (ФРІ).
  • В 2012 році створив “Центр протидії коррупції”.
  • Голова правління, громадської організації “Центр протидії корупції”.
  • В 2014 року на дострокових виборах до Верховної Ради балотувався за списками партії “Громадянська позиція”. Включений в першу десятку виборчого списку партії під № 5.
  • Із червня 2015 очолив Раду громадського контролю при Національному антикорупційному бюро.

Сім’я

Дружина – Наталія Миколаївна Давиденко, є дочка Соломія і син Іван.

Громадська діяльність

Заявляє про проведення розслідування корупційних схем владної верхівки часів президентства Януковича і Порошенка. За даними Центру протидії корупції, відкрито 150 кримінальних справ і здійснений ряд реформ. Проявляє високу активність в медійному середовищі, критикує президента України Петра Порошенка та членів його партії.

Критикував також політиків – депутата Ігоря Кононенко, Миколу Мартиненка. Виступав з різкою критикою генпрокурорів Махніцького, Яреми і Шокіна, послідовно вимагаючи їх відставки і покарання.

Заявляв про розслідування кримінальних і корупційних схем депутатів Пашинського, Іванющенко і Сергія Клюева.

Цитати та заяви

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін в 2016 році заявив, що фінансуванням структури займається ряд організацій, серед яких програма від G-7 і фонд Сороса. Крім них, фінансуванням також займаються уряди країн США, Чехії та Нідерландів.

«Мій середній заробіток становить близько двох тисяч доларів на місяць. За минулий рік наш бюджет становив півмільйона доларів. Всі цифри можна перевірити у нас на сайті », – зазначив он. Також Шабунін наголосив, що всі гроші витрачаються на утримання структури: заробітні плати, оренду офісів, оплату роботи консультантов.

За словами Щабуніна, НАБУ завела 51 кримінальну справу на багатьох відомих політичних діячів , які підозрюються в корупції, але їх виправдовують політичні сили і влада. В інтерв’ю Deutsche Welle у 2017 році Шабунін заявив, що основна причина скандалів в силових відомствах України пов’язана з тим, що на сьогодні немає жодного прецеденту ув’язнення крупних чиновників за корупційні дії.

В червні 2019 року Віталій Шабунін з захопленням прокоментував подачу Володимиром Зеленським законопроекту про відновлення кримінального переслідування за незаконне збагачення. “У проекті є прекрасна новела – громадянська конфіскація. Це можливість забрати майно у чиновника, який не може пояснити джерела його походження”. Хоча в законопроекті не закладена можливість посадити корупціонера за злочин в минулому, але можна конфіскувати майно, яке має корупційні коріння глибиною в три роки.

Компромат і скандали

Основні скандали навколо Віталія Шабуніна виникають в зв’язку з тим, що противники шукають у антикорупціонера свідоцтва корупції. Його декларацію ретельно вивчають на предмет прихованих доходів, життя невідповідно до своїх доходів. Так, в 2016 році активісти “Антимайдану” знайшли ділянку землі, який належить Шабуніну, але не вказана в його декларації.

“Шість родючих соток антикорупціонера” ​​для індивідуального садівництва “з двома будівлями нам вдалося знайти в Бориспільському районі під Києвом, в садівничому товаристві “Злагода”. Ми виїхали на місце, щоб на власні очі побачити, з яким розмахом живуть громадські активісти-грантоїди”, – заявиили учасники організації. До відео активісти “Автомайдану” додали виписку з держреєстру про те, що ділянка насправді належить Шабуніну.

Також в 2016 році прозвучали звинувачення Шабуніна в корупції з боку західних ЗМІ. У липні 2017 року колишній глава прес-служби Держдепартаменту і екс-посол США в Бахрейні Адам Ерелі опублікував статтю, в якій провів елементарні підрахунки доходів і витрат Шабуніна: “Вище керівництво Центру протидії корупції в Україні, яке отримало значну фінансову підтримку американського уряду, нагріло руки на вигідні угоди і відкати. Згідно з податковою декларацією, його директор Віталій Шабунін заробляє 34 000 доларів США. у 2010 році він придбав квартиру за 60 000 доларів, а в 2014 році – землю під Києвом за 20 000 доларів. У 2016 році він продав свою квартиру за 34 000 доларів і побудував будинок за 83 000 доларів. Вся нерухомість зареєстрована на ім’я його дружини і без залучення позикових коштів.

Цей скандал призвів до виключення Шабуніна зі складу Ради громадського контролю при НАБУ.

В 2018 році під час акції, яку організував сам Шабунін під офісом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури проти голови САП Холодницька, Віталія облили зеленкою, чим заподіяли йому хімічний опік очей.

Декаларація

Згідно декларації за 2018 рік, Віталій Шабунін заробив 84 8718 гривень на основному місці роботи – в Центрі протидії корупції, 240 тисяч гривень – в якості роялті і близько 80 тисяч гривень в якості гонорарів.

Його дружина задекларувала дачний будиночок площею 122,8 квадратних метра, земельну ділянку в селі Гнідин під Києвом площею 582 квадратних метра.

Шабунін також задекларував в графі “Цінне майно” книгу «EUROMAIDAN History in the Making» з автографом автора ідеї Володимира Кадигроба і “гамівну сорочку, куплену для екс-прокурора Віктора Шокіна і збережену для чинного прокурора”.

Віталій Шабунін їздить на автомобілі Mitsubishi Lancer 2008 р.в., його дружина – на автомобілі точно такої ж моделі.

https://www.youtube.com/watch?v=5j24saPd10E

Дата народження
26 листопада 1984
Країна
Україна
Соцмережі