Батьківські суботи – особливі церковні дні, в які заведено поминати покійних. У ці дні прийнято молитися за померлих близьких людей.
Коли Троїцька батьківська субота
Загалом у православному календарі сім таких днів поминання. Дві із цих субот іменуються Вселенськими – це М’ясопусна батьківська субота та Троїцька батьківська субота. Щороку вони припадають на різні дати, оскільки залежать від Великодня.
Троїцька батьківська субота відзначається напередодні Святої Трійці. У православних християн це велике свято припадає на неділю, 20 червня. Відповідно, Троїцька Вселенська поминальна субота цього року буде 19 червня.
Що означає Троїцька батьківська субота
Назва "батьківська", найімовірніше, походить від традиції називати покійних "батьками". Існує також версія, що ці дні стали так іменуватися через те, що християни молитовно поминали насамперед своїх померлих батьків.
Троїцька батьківська субота – одна з найдавніших поминальних субот. Вона єдина у році, яка прив’язана до великого свята. Цей день поминання покійних унікальний для церковного календаря.
У Батьківську суботу напередодні Трійці церква здійснює поминання всіх хрещених християн, а парафіяни моляться за всіх покійних, незалежно від їхньої особистої близькості. Тому ця Батьківська субота й називається Вселенською.
До того ж здавна цього дня віряни подавали милостиню жебракам і нужденним за всіх безвісних покійних, а також влаштовувалася поминальна трапеза.
Традиції Троїцької поминальної суботи
За статутом православної церкви напередодні свята Святої Трійці відбувається заупокійне богослужіння, під час якого віруючі моляться за упокій померлих, просять у Господа для них милосердя та прощення гріхів.
Віряни, зокрема, пишуть записки з іменами покійних, які священик поминає біля вівтаря на літургії і на панахиді вже після служби. У церквах також прийнято ставити свічки на спеціальний квадратний свічник. Саме перед ним відбувається поминання покійних.
Крім того, в Троїцьку батьківську суботу прийнято роздавати милостиню нужденним, аби ті помолитися за родичів.
Зазвичай після храму парафіяни йдуть на кладовище, де відбувається вже приватна молитва про померлого – панахида. Головне цього дня – молитва.
Вас також може зацікавити:
- Свята у травні: які події та знаменні дати відзначатимемо цього місяця
- Церковні свята у травні 2021: православний календар на місяць
- Коли Зелені свята 2021: дата Трійці у православних і католиків, історія та традиції
- Святкові вихідні у червні 2021: коли та скільки днів відпочинку отримають українці
- День батьків 2021: якого числа відзначається, історія та значення
Читайте новини шоу-бізнесу, гороскопи на каналі УНІАН Lite в Telegram
Автор: Аліна Вишневська