Коли Різдвяний святвечір 2022: дата свята, традиції та прикмети
Коли Різдвяний святвечір 2022: дата свята, традиції та прикмети

Коли Різдвяний святвечір 2022: дата свята, традиції та прикмети

Коли відзначаємо Різдвяний святвечір 2022 / depositphotos.com

Сама назва свята походить від слова "сочиво" - пшеничні зерна, розмочені соком з насіння. Сочивом в старовину пригощалися напередодні Різдва після появи першої зірки на небі.

Детально про те, що робити на святвечір, і коли настане Різдво в Україні - читайте на УНІАН.

  • Як відзначають Різдвяний святвечір - історія та церковні служби
  • Що треба робити в Різдвяний святвечір - традиції святкування
  • Що можна і не можна робити на святвечір - прикмети і заборони дня

Як відзначають Різдвяний святвечір - історія та церковні служби

З року в рік Різдвяний святвечір відзначають 6 січня - за день до святкування Різдва Христового. Люди готують сочиво і пригощаються ним після появи першої зірки. Ця традиція виникла на підставі легенди про появу Віфлеємської зірки, яка сповістила людей про народження Христа. Саме тому віруючі до цього дня постяться.

До кінця вечірні необхідно дотримуватися суворого посту і утримуватися від пщіі тваринного походження. Якщо ви причащаєтеся на нічній літургії, то останній прийом їжі повинен бути не пізніше, ніж за шість годин до причастя. 

Після закінчення літургії священики виносять в центр храму свічку і співають тропар Різдва Христового. Різдвяна всеношна триває приблизно три години, потім служать літургію, а вже потім настає святкування Різдва.

Що треба робити в Різдвяний святвечір - традиції святкування

Як правильно відзначати Святвечір-традиції / depositphotos.com
Як правильно відзначати Святвечір-традиції / depositphotos.com

У давнину люди відзначали святвечір, дотримуючись головних заповітів свята - ставили пишну ялинку, прикрашали її зірками, а під нею ставили вертеп - подобу печери, де народився Господь. Слов'яни заздалегідь готували подарунки, причому, не тільки для своїх рідних, але і для сторонніх людей.

Благодійність була невід'ємною частиною свята, тому 6 січня прийнято було роздавати свої речі нужденним і подавати милостиню. Крім того, православна церква рекомендує сповідатися в цей день, тоді у вас вийде зустріти Різдво Христове з чистою душею і помислами.

З давніх-давен віруючі влаштовували барвисті вистави, переодягалися в костюми і розігрували народження Христа. Театр міг бути і ляльковим - все залежало від бажання, можливостей і традицій, які шанують християни.

Що можна і не можна робити на святвечір - прикмети і заборони дня

Однією з найважливіших традицій свята, крім вищеописаних, вважається колядування. Незважаючи на те, що колядки були популярні в дохристиянські часи, церква їх не забороняє. 

Категорично забороняється напередодні Різдва носити темний одяг - краще вибрати щось світле і свіжовистиране. Лаятися і сваритися теж не можна, атмосфера свята радісна, а енергетика сильна, так що, порушивши заборону, ризикуєте накликати на себе біду.

Гадати теж не можна - у церкви вельми категорична думка з цього приводу. Вважається, що всі спроби дізнатися майбутнє - від лукавого. Для віруючої людини подібні дії - гріх. Не варто займатися домашніми справами: прати, шити, прибирати. Єдиний виняток - приготування страв до свята.

Читайте також:

  • Коли прийнято відзначати Старий Новий рік: традиції, звичаї і заборони свята
  • Іменини в листопаді 2021: хто відзначає День ангела і яке ім'я дати дитині
  • Вихідні в листопаді 2021: календар робочих і святкових днів в цьому місяці

Автор: Крiстiна Кащавцева

Джерело матеріала
loader
loader