Начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ полковник Роман Горбач у коментарі Military Media Centre розповів про перспективи служби тих, кого військово-лікарськими комісіями (ВЛК) визнано обмежено придатними до служби за станом здоров’я.
Чим займається ВЛК
Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров’я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов’язаних.
Військово-лікарська експертиза – це медичний огляд допризовників, призовників, військовослужбовців та членів їхніх сімей, військовозобов’язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу, резервістів (кандидатів у резервісти), громадян, які приймаються на військову службу за контрактом.
Після проведення медичного огляду військово-лікарською комісією може бути винесена одна з таких постанов:
- обмежено придатний до військової служби;
- непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час;
- непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду.
Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Особи, до військової служби та непридатні до військової служби у мирний час, обмежено придатні у воєнний час, можуть служити в умовах воєнного стану та бути призваними під час мобілізації.
– Ті військовозобов’язані, які обмежено придатні до військової служби у воєнний час, можуть бути мобілізовані, але їхня служба проходитиме не у бойових частинах, а у військових частинах забезпечення, — зазначив полковник Роман Горбач.
Також вони можуть служити в установах та навчальних закладах Міністерства оборони, в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, в інших небойових підрозділах.
Особливості стану здоров’я таких осіб повинні бути враховані під час призову на службу. У постанові ВЛК вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі (з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку).
Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, не придатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Вони можуть нести службу у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.
Це передбачено Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, затвердженим наказом МОУ від 14.08.2008 № 402.
Хто вважається обмежено придатним до військової служби
Призовники, які мають певні захворювання, діляться на дві категорії під час війни:
- ті, хто отримує обмежену або відтерміновану придатність до служби. Їх можуть призвати, коли це знадобиться;
- людей з важчими захворюваннями відносять до категорії непридатності та виключають зі списків на призов до служби як у мирний час, так і під час війни.
Перелік таких хвороб під час війни суттєво менший, ніж у мирний час.
Хвороби, які обмежують придатність:
- кишкові інфекційні хвороби;
- бактеріальні зоонози;
- вірусні інфекційні хвороби центральної нервової системи;
- вірусні геморагічні лихоманки;
- вірусні інфекційні хвороби з пошкодженням шкіри й слизових оболонок;
- гельмінтози;
- педикульоз і наслідки інфекційних і паразитарних хвороб;
- туберкульоз легень без виділення мікобактерій і розпаду легеневої тканини або клінічно вилікуваний туберкульоз.
Не всі види онкологічних захворювань можуть дати можливість бути визнаним непридатним до служби.
Виключать зі списку військовозобов’язаних за наявності таких патологій:
- первинні та вторинні злоякісні новоутворення всіх локалізацій з віддаленням метастазів, які неможливо видалити за допомогою радикального хірургічного лікування;
- злоякісні пухлини лімфоїдної, кровотворної і споріднених їм тканин: лімфогранулематоз, які швидко чи повільно прогресують;
- неходжкінська лімфома, злоякісні лімфопроліферативні хвороби, множинна мієлома, всі види лейкозів тощо зі значними змінами;
- доброякісні новоутворення всіх локалізацій з великими порушеннями функцій.
Однак інші форми онкології дають підставу вважати людину тимчасово чи обмежено непридатною. До якої з цих підгруп віднести призовника, визначають лікарі в індивідуальному порядку.
Джерела: , , ,