"Телеграф" розповідає цікаві факти про Україну, її історію та особистостей, які ви могли не знати
Український кіноінженер Анатолій Кокуш створив операторське обладнання, яке дозволило знімати сцени у русі у відомих голлівудських фільмах "Місія нездійсненна", "Трансформери", "Титанік" та інші. Ідея операторських кранів була геніальною: винахідник прилаштував камеру на гіроскоп (пристрій, побудований за принципом дзиґи, здатний реагувати на зміну орієнтації основи, на якій його встановлено). Поєднавши гіроскоп і камеру, Кокуш дав операторам камеру, нечутливу до поштовхів.
Анатолій Кокуш за радянських часів закінчив Ленінградський інститут кіноінженерів і працював на кіностудії імені Довженка у Києві. Розкрити свій конструкторський потенціал Кокуш зміг уже після розпаду СРСР. На початку 90-х заснував компанію "Фільмотехнік", де йому вдалося втілити новаторські технології. Однією з найпрогресивніших розробок "Фільмотехніка" став операторський кран "Каскад" — це стріла з камерою, здатна вилітати на 21 метр та дозволяє охоплювати одним кадром цілі краєвиди.
Ще однією сенсаційною розробкою став "Авторобот". Він становив собою чотириметровий кран з камерою, що монтується на даху будь-якого авто. Кран та камера можуть плавно обертатись на 360 градусів довкола машини, навіть коли та рухається на шаленій швидкості. На жаль, у Голлівуді до камери приклеїлася назва "Russian Arm" ("російська рука").
У 2006 році Анатолій Кокуш разом з колегами отримав два технічні "Оскари" — за розробку гіростабілізованого операторського крана "Авторобот" та операторських кранів серії "Каскад".