Анімаційний фільм "Ванлав" російського режисера Варі Яковлєвої був нагороджений головним призом на міжнародному фестивалі анімації Animafest Zagreb, який пройшов у хорватському Загребі. Про це повідомила у своєму Фейсбуці програмний директор українського Міжнародного фестивалю актуальної анімації та медіамистецтва LINOLEUM Анастасія Верлінська.
- Вчора Animafest оголосив переможців. Головний приз отримав російський фільм, який фінансує уряд Росії. Так, можливо, ви чули про це. Той, хто нещодавно залишив цілий регіон без даху над головою і навіть більше – без води, – пише Верлінська.
За її словами, в оригінальній версії "Ванлав" є титр щодо фінансування російського Мінкульту, але для показу в Загребі його не було. Верлінська стверджує, що ця інформація була прихована організаторами заходу.
- Напевно, ці вступні титри вирізали з фільму і, мабуть, ніде не згадували, що цей фільм із Росії, - йдеться в повідомленні.
На цю заяву відреагував один із членів журі фестивалю, нідерландський режисер-аніматор Хіско Хюлсінг. Він підтвердив, що організатори Animafest Zagreb не розкривали джерело фінансування фільму "Ванлав", що переміг, і надав фотографію каталогу, в якому була відсутня інформація про фільм як російський проєкт.
- Анастасія, як член журі, я почуваюся обдуреним. У каталозі не зазначено, що він російський. Я гадки не мав, що фільм російський або що він знятий на російські державні гроші. Якби я знав, у нас була б зовсім інша дискусія, оскільки я боровся за український фільм "Маріуполь, сто ночей", - написав він у коментарях.
Хюлсинг заявив, що після визначення переможця фестивалю один із членів журі повідомляв, що "Ванлав" є російською кінострічкою, після чого спалахнув скандал.
- Ми влаштували великий скандал і попросили нашого члена журі зателефонувати до представників фестивалю, щоб дізнатися, як створювався цей фільм. Нас запевнили, що це перевірено, і це незалежний фільм. На підтвердження своєї правоти додаю дві фотографії з каталогу, - підсумував він.
Всесвітній фестиваль анімаційних фільмів Animafest Zagreb проходив у хорватському Загребі з 5 до 10 червня. На ньому було відзначено й українську стрічку "Маріуполь. Сто ночей" Софії Мельник. Фільм заснований на реальних подіях - у ній описується історія 4-річної Аліси, яка пережила блокаду Маріуполя, ховалась від обстрілів в "Азовсталі" та була розлучена з мамою під час евакуації.