Запоріжжя, Бровари та інші: в Нацкомісії пояснили, що пропозиції щодо перейменування міст мають рекомендаційний характер
Запоріжжя, Бровари та інші: в Нацкомісії пояснили, що пропозиції щодо перейменування міст мають рекомендаційний характер

Запоріжжя, Бровари та інші: в Нацкомісії пояснили, що пропозиції щодо перейменування міст мають рекомендаційний характер

У Нацкомісії зі стандартів державної мови заявили, що пропозиції щодо перейменування таких міст, як Запоріжжя та Бровари, мають лише рекомендаційний характер. Комісія не має повноважень на зміну назв населених пунктів.

Про це заявив голова Національної комісії зі стандартів державної мови Володимир Мозгунов на пресконференції 28 червня у Києві.

"Рішення комісії - це висловлені рекомендації, рішення комісії - це не перейменування населених пунктів, у нас немає на це повноважень. У будь-якому разі це має вирішувати громада, органи місцевого самоврядування", - сказав Володимир Мозгунов.

Він наголосив, що рішення комісії мають лише рекомендаційний характер, щоб звернути увагу органів місцевого самоврядування на проблеми.

За його словами, члени комісії взагалі не збирались розглядати питання про перейменування Запоріжжя, але отримали звернення від жителів міста з проханням розглянути перейменування "Запоріжжя" на "Запорожжя"

Річ у тому, що на сьогодні в наукових колах є різні тлумачення цих двох назв Про це розповіла член Нацкомісії зі стандартів державної мови Ольга Новікова.

"Позиція комісії полягає в тому, що і ту, і ту назву ми вважаємо правильною, вони відповідають нормам української літературної мови", – пояснила Новікова.

Після звернення від мешканців міста комісія звернулась із цим питанням до робочої групи, яка опікувалася питаннями перейменування.

"Якщо чесно, спочатку ми не планували це слово взагалі розглядати та подавати в списках, але кожен громадянин країни має право на свою позицію", – зазначила Новікова.

За її словами, серед членів робочої групи також були дискусії щодо історичного підґрунтя назви міста. Тому було вирішено віддати питання перейменування на розсуд самих запоріжців.

"Тому члени комісії спільно з робочою групою вирішили віднести це питання до третьої групи, а саме на розсуд громадян і жителів цього славного міста. І тільки вони можуть вирішувати, як називатиметься їхнє місто. Ми пропонуємо їм провести додаткові консультації з науковими інститутами й після цього вирішити якою буде назва", – наголосила вона.

Також викликала резонанс в суспільстві пропозиція комісії перейменування міста Бровари на Броварі. У нацкомісії прокоментували, що це відповідає граматичним нормам української мови. До того ж місто називалося Броварі до 1919 року, коли його назву переробили на російський лад.

Нагадаємо, що після того, як Нацкомісія зі стандартів державної мови оприлюднила список населених пунктів, назви яких або не відповідають нормам української мови, або пов'язані з Росією та СРСР, у соцмережах розгорівся справжній скандал та точаться запеклі дискусії щодо цього.

Ситуацію також прокоментував міністр освіти та науки України Оксен Лісовий. Він вважає, що скандальне рішення Національної комісії щодо зміни назв населених пунктів, включаючи Запоріжжя, повинно бути скасоване.

Про це міністр написав у Facebook.

"Якщо коротко – комісія вийшла за межі своїх повноважень, оскільки питання заборони пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізації топонімії згідно із законом покладено на інші органи" – наголосив міністр.

За його словами, функція комісії полягає у складанні та публікації списку населених пунктів, назви яких потребують обов'язкового узгодження зі стандартами державної мови, а також рекомендацій щодо узгодження назв сіл, селищ і міст з вимогами державної мови.

"Виглядає, що члени комісії підійшли до розроблення рекомендацій дуже формально. Є у назві корінь "красн" або "черв"? Ок, перейменувати. А чи є там насправді історичний зв’язок із комуністами, ніхто не вивчав (а це, власне, і не завдання цієї комісії). Тому нині це рішення має бути скасовано і напрацьовано нове – компетентними та уповноваженими органами", – наголосив Лісовий.

Як повідомляв OBOZREVATEL, Національна комісія зі стандартів державної мови оприлюднила рекомендації щодо зміни 1400 назв сіл, селищ і міст України. До переліку потрапило й місто Запоріжжя.

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі Obozrevatel та Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader
loader