Вчені розповіли про найсмертоносніший день в історії людства
Вчені розповіли про найсмертоносніший день в історії людства

Вчені розповіли про найсмертоносніший день в історії людства

Вчені розповіли про найсмертоносніший день в історії людства

Землетрус спричинив смерть 930 тисяч людей.

Існує безліч способів, за допомогою яких люди можуть завдати один одному шкоди: ядерна зброя, використання смертельних патогенів і так далі. Але, хоча сказати, напевно важко, найбільш смертоносний день в історії людства був пов'язаний з природним явищем, повідомляє Science alert.

23 січня 1556 року китайську провінцію Шенсі, яка вважалася «колискою китайської цивілізації», струсонув потужний землетрус. Він тривав кілька секунд, але, за оцінками, безпосередньо забрав життя 100 тисяч людей. Каскад зсувів, пожеж, голоду і міграції забрав життя ще 830 тисяч.

Зрозуміло, це число не таке велике, як кількість загиблих у Першій та Другій світовій війні або жертв пандемій, голоду та повеней. Але якщо розглядати один день спустошення, землетрус Шеньсі, також відомий як землетрус Цзяцзін, тому що він стався під час правління імператора Цзяцзін династії Мін, широко вважається найфатальнішим із відомих. Він також вважається найсмертоноснішим зареєстрованим землетрусом в історії.

Передбачається, що магнітуда землетрусу становила 8,0-8,3. Відтоді сталося безліч потужніших землетрусів, але через геологію та міський дизайн району на той час він викликав непропорційно масивні руйнування прилеглих міст Хуасянь, Вейнань і Хуайін.

Місцеві архіви описують землетрус у всіх подробицях. Так, у них стверджується, що «гори та річки мінялися місцями».

«У деяких місцях земля раптом піднялася і утворила нові пагорби, або різко опустилася і перетворилася на нові долини. В інших місцях в одну мить вирвався струмок, або земля розкрилася і з'явилися нові яри. Хати, чиновницькі будинки, храми та міські стіни звалилися раптово», - записав древній історик.

У землі з'явилися тріщини завглибшки до 18 метрів. У місті Хуасянь обрушилися всі будівлі, неподалік епіцентру землетрусу загинуло 60% населення.

Незважаючи на відносно низьку магнітуду, землетрус набув XI (екстремального) значення за модифікованою шкалою інтенсивності Меркаллі.

Чому землетрус був таким смертоносним

Епіцентр знаходився у долині річки Вей, унікальної з геологічної точки зору, оскільки вона проходить через Лесове плато у північно-центральній частині Китаю. Розташоване нижче пустелі Гобі, плато сформовано з лесу: мулистого відкладення, утвореного скупченням пилу, що переноситься вітром, що вивітрюється з пустелі.

Наразі плато відоме регулярними смертельними зсувами. Але в той час багато будинків були побудовані прямо в м'яких скелях, створюючи штучні печери, відомі як яодун.

Землетрус стався рано вранці, багато з яодунів завалилися, ховаючи під собою людей, які перебували в них. Воно також викликало зсуви, які поширилися плато.

Але справа була не лише в яодунах. Багато будівель у ті часи робилися з важкого каменю, що призводило до великих руйнувань, коли вони падали.

Що стало причиною землетрусу

Через цей район проходять три лінії розломів: розлом Північний Хуашань, розлом П'ємонт та розлом Вейхе.

У 1998 році вчені провели аналіз землетрусу, який показав, що важливу роль у трагічній події відіграв розлом Північний Хуашань, «оскільки його масштаб і зсув є найбільшими в області, що вивчається».

«Нам необхідно враховувати можливість активних розломів і готуватися до ще одного можливого сильного землетрусу в регіоні, оскільки зараз розломи активні», - підсумували дослідники з Пекінського університету.

Землетрус у Шенсі фактично надихнув людей на пошук причин землетрусів та способів мінімізувати шкоду, яку завдають такі події. Кам'яні будівлі почали замінювати виконаними з більш м'яких та сейсмостійких матеріалів, таких як бамбук та дерево.

Джерело матеріала
loader
loader