Коли люди назавжди змінили Землю: на дні озера у Канаді знайшли "скриньку спогадів"
Коли люди назавжди змінили Землю: на дні озера у Канаді знайшли "скриньку спогадів"

Коли люди назавжди змінили Землю: на дні озера у Канаді знайшли "скриньку спогадів"

Є на Землі місце, яке називають "скринькою спогадів" планети – це дно озера Кроуфорд в Онтаріо, Канада. Історія його нашарувань та відкладень може розповісти про доволі тривалий період: від XIII- XV століть, коли територія була заселена давніми племенами ірокезів, до сьогодення.

З цієї причини група експертів номінувала Біосферний заповідник ЮНЕСКО як місце, яке має символізувати початок епохи антропоцену. Деталі розповіло видання Science Alert.

Що таке епоха антропоцену

Антропоцен – неофіційний термін, що вживається для позначення геологічної епохи, в якій рівень людської активності почав сильно впливати на екосистему Землі. Номінальних меж антропоцену не існує. Деякі вчені пропонують брати за точку відліку кінець XVIII століття – період початку промислової революції, інші копають глибше і стверджують, що антропоцен розпочався, коли людина освоїла вогонь і почала займатися сільським господарством.

Фактично антропоцен визначається великомасштабними природними та кліматичними змінами, які спричинило людство на планеті.

"Діяльність людини залишила настільки глибокі шрамина Землі, що вони не зникніть і в дуже далекому майбутньому", – зазначила робоча група під керівництвом підкомітету Міжнародної комісії зі стратиграфії.

Навіть у випадку глобальної катастрофи, коли будівлі зруйнуються, дороги заростуть травою, промисловість знищиться і планету заполонить дика природа, залишаться геологічні особливості, радіоактивні ізотопи, хімічні концентрації та різкі зміни в літописі скам’янілостей, які свідчитимуть про нашу присутність.

Людина змінювала планету протягом століть через полювання, промисловість та будівництво, але саме в середині XX століття з’явилася, за словами вчених "тонка ковдра радіоактивного матеріалу". Мова йде, звісно, про ядерну зброю. Коли у 1950-х роках відбулося випробування водневої бомби, дослідники зафіксували безпрецедентне збільшення, а потім сплеск рівнів плутонію в кернових пробах з усього світу.

"Наявність плутонію дає нам чіткий індикатор того, коли людство стало настільки домінуючою силою, що могло залишити унікальний глобальний "відбиток" на планеті", – зазначив Ендрю Канді, експерт кафедри радіохімії навколишнього середовища Саутгемптонського університету та член робочої групи з антропоцену (AGW).

Чим особливе озеро Кроуфорд

Озеро Кроуфорд – унікальне місце. На прикладі маленької водойми вчені мають змогу спостерігати та досліджувати зміни в історії Землі протягом різних історичних періодів.

Кроуфорд – невелике, але глибоке озеро. Пилок, сажа та різноманітні ізотопи на дні дозволяють проаналізувати людську діяльність у минулі століття.

Саймон Тернер, науковець-геолог з Університетського коледжу Лондона, наголосив, що осадові відкладення з дна озера, котрі вдалося дослідити, дали чудову інформацію про зміни в навколишньому середовищі за останні тисячоліття.

Таким чином озеро Кроуфорд називають своєрідним геологічним архівом. Вчені припускають, що глибокі води можуть офіційно визначити момент, коли люди назавжди змінили нашу планету, започаткувавши епоху антропоцену.

Підписуйтесь на канали OBOZREVATEL в Telegram, Viber і Threads, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
loader