Європа все ще чекає дозволу США на навчання українських пілотів на F-16: в Politico розкрили подробиці
Європа все ще чекає дозволу США на навчання українських пілотів на F-16: в Politico розкрили подробиці

Європа все ще чекає дозволу США на навчання українських пілотів на F-16: в Politico розкрили подробиці

Майже дюжина країн Європи, які пообіцяли навчати українських льотчиків на американських винищувачах F-16, все ще чекають від США офіційного схвалення програми. Навчання не може розпочатися, доки Державний департамент не підпише запит на передачу посібників з експлуатації, авіасимуляторів та інших матеріалів.

Про це пише Politico, посилаючись на офіційних осіб США та ЄС. Так, коаліція з 11 країн на чолі з Данією та Нідерландами офіційно погодилася навчати українців на F-16 та, можливо, інших винищувачах під час саміту НАТО у Вільнюсі. У Європі сподіваються розпочати програму навчання в серпні в Данії, навчальний центр також буде створено в Румунії.

Хоча президент США Джо Байден пообіцяв дати зелене світло програмі, офіційний запит "все ще перебуває на розгляді", сказав представник Пентагону підполковник Гаррон Гарн, який перенаправив подальші питання журналістів до Держдепу. Представник Держдепартаменту, у свою чергу, відмовився від коментарів.

"Зараз немає жодних ознак того, що США зрештою не дадуть зелене світло. Але запити європейців вже кілька тижнів перебувають у стадії розгляду", – йдеться в статті.

Зокрема офіційний представник Пентагону генерал Патрік Райдер раніше повідомив, що Данія офіційно запросила дозвіл на навчання на F-16. Міноборони США зазвичай також розглядає такі запити, надаючи експертні знання щодо захисту конфіденційних технологій.

Представник міноборони Нідерландів не став коментувати запит Пентагону, сказавши лише: "Кожен крок, який ми робимо щодо навчання F-16, ми робимо в тісній співпраці з американцями та іншими партнерами".

При цьому Politico зазначає, що "немає нічого незвичайного у тому, що міжвідомчий процес США щодо затвердження передачі чутливих збройових технологій, особливо таких передових, як винищувачі, потребує часу".

З будь-яким експортним або навчальним пакетом Пентагон повинен "переконатися, що ми готові почати роботу з технічними посібниками, що перекладаються, пакетами технічних даних і планом підтримки", перш ніж офіційні особи підпишуть передачу, заявив глава відділу закупівель Пентагону Вільям ЛаПланте.

Підписання навчального пакета включає також план навчання обслуговуючого персоналу та наземних бригад.

Відповідаючи на запитання про навчальний пакет F-16, ЛаПланте сказав, що для будь-якої складної системи в США "маємо переконатися, що у нас є експерти, тому що нам потрібні фахівці з підтримки для цієї системи", оскільки "американські та натівські радники не будуть на землі з українцями".

"Ми стежимо за тим, щоб усе це було готове до роботи. Як і будь-яка інша система, що розглядається, F-16 належатиме до цієї категорії незалежно від остаточного рішення про те, що робити", – додав він.

Водночас вищі офіційні особи України кажуть, що їм терміново потрібні F-16, оскільки українські сили намагаються прорватися через укріплені позиції російських військ.

Партнери сподіваються розпочати навчання в Румунії, яке планується провести спільно з виробником F-16 Lockheed Martin, у жовтні, розповів один із чиновників Пентагону на умовах анонімності.

За його словами, вони сподіваються, що в першому класі буде від шести до дев'яти українських пілотів, а також румунські, болгарські та словацькі. Представник міноборони Норвегії заявив, що Осло виділяє для програми два F-16.

За словами джерела, знайомого з переговорами, уряди Румунії та Нідерландів провели термінові переговори в останню хвилину перед самітом НАТО в Литві, щоб узгодити деталі міжнародного плану підготовки українських пілотів. Ці обговорення підготували ґрунт для оголошення коаліції F-16 під час саміту.

Проте офіційні особи США не сигналізують про терміновість, пише Politico. Високопосадовець Пентагону, начальник оперативного управління Об'єднаного комітету начальників штабів ЗС США генерал-лейтенант Дуглас Сімс заявив журналістам у четвер, що ситуація на передовій в Україні нині "не ідеальна" для застосувння F-16.

"У росіян все ще є засоби протиповітряної оборони. У них є повітряні можливості. І кількість F-16, яка буде надана, може бути не ідеальною для того, що відбувається прямо зараз. Оскільки майбутнє зміниться, це, безумовно, диктуватиме, як це використовуватиметься".

Як повідомляв OBOZREVATEL:

– У Білому домі заявили, що F-16 Україні, швидше за все, передаватимуть країни Європи. Для цього їм потрібен дозвіл Вашингтона на реекспорт.

– Глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що якщо тренування українських льотчиків, ймовірно, розпочнуться в серпні, а перші F-16 можуть з'явитися в українському небі до кінця першого кварталу 2024 року. Однак графік може зрушуватися через велику кількість нюансів.

– Спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат розповів, що українські льотчики вже майже два місяці "сидять на валізах". За його словами, рішення про передачу F-16 та навчання складне. Окрім пілотів, потрібно навчати й інших спеціалістів.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі Obozrevatel, Threads та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader