Людство могло проґавити надзвичайну подію, яка змінила клімат Землі: далі буде тисячоліття спеки
Людство могло проґавити надзвичайну подію, яка змінила клімат Землі: далі буде тисячоліття спеки

Людство могло проґавити надзвичайну подію, яка змінила клімат Землі: далі буде тисячоліття спеки

Клімат Землі можливо перебуває в стані переходу від льодовикового до міжльодовикового періоду. Цей процес, ймовірно, розпочався ще у 2006 році, коли на планеті відбулося різке зростання викидів метану, джерело якого вчені змогли розгадати лише зараз.  

Відповідне дослідження вчених було опубліковане в журналі Global Biogeochemical Cycles. Як зазначає LiveScience, якщо теорія вчених вірна, то людство уже 16 років живе у події "завершення", яка достатньо значима, аби покласти край льодовиковому періоду.

Вперше пікові викиди метану було виявлено у даних за 2006 рік, але після виявлення цієї інформації вчені не могли зрозуміти, яким є джерело метану. При цьому вони бачили, що викиди не просто тримаються на високому рівні, а прискорюються з шаленою швидкістю усі ці роки.

Зараз вони встановили, що справа в тропічних водно-болотяних угіддях. Саме вони викидають в атмосферу стільки метану, що це може завершити льодовиковий період і на зміну морозним просторам тундри прийде тропічна савана.

"Подія "завершення" – це серйозна реорганізація кліматичної системи Землі", – пояснив провідний автор дослідження, почесний професор наук про Землю в Роял Холлоуей, Лондонський університет Юан Нісбет.

Як пояснили вчені, закінчення льодовикових періодів зазвичай відбувається в три фази. Під час першої фази відбувається поступове зростанням вмісту метану і CO2. Це призводить до глобального потепління, яке триває декілька тисяч років. За цим слідує різке підвищення температури, спричинене викидом метану, яке вирівнюється на третій фазі, що триває кілька тисяч років.

"Між завершальною фазою, яка триває тисячі років, є різка фаза, яка триває лише кілька десятиліть. Під час цієї різкої фази метан злітає вгору, і це, ймовірно, пов'язано з тропічними водно-болотними угіддями", – вважає Нісбет.

Метан є потужним парниковим газом. Він може виділятися як в результаті людської діяльності: спалювання викопного палива, звалища та сільське господарство; так і в результаті природних процесів, таких як розкладання у водно-болотних угіддях.

Нісбет розповів, що у 1980-х роках викиди спричинені діяльністю людства різко зросли, але стабілізувалися у 1990-х роках. Одначе наприкінці 2006 року сталося щось "дуже, дуже дивне".

Попри відсутність змін у людській діяльності метан знову почав зростати. Згодом, у 2013 році, Нісбет та його колеги зрозуміли, що це зростання не припинилося, а лише прискорюється. До 2020 року кількість метану зростала найшвидшими темпами за всю історію спостережень.

Тож була проведена ціла низка досліджень, які пов'язали цей дивний сплеск зі стрімким зростанням викидів з тропічних водно-болотних угідь, переважно в Африці. Як розповів Нісбет, діяльність людини спричинила зміни клімату, які дозволили тропічним що водно-болотяним угіддям стали більшими. Оскільки рослин стало більше, це призвело до інтенсивнішого розкладання – процесу, в результаті якого й утворюється метан.

"Найближча аналогія до того, що, на нашу думку, відбувається сьогодні – це закінчення льодовикового періоду", – наголосив  Нісбет.

Однак він визнає, що озвучена теорія все ще потребує більше доказів.

У минулому подія "завершення" призвела до того, що величезні простори крижаної тундри в Північній півкулі перетворилися на тропічні луки, де бродили бегемоти. Чи буде те саме відбуватися зараз – вчені повністю не впевнені, але вони переконані в тому, що боротьба з викидами метану повинна бути одним з пріоритетів людства.

Раніше OBOZREVATEL розповідав про те, що арктичні льодовики приховують метанову бомбу уповільненої дії.

Підписуйтесь на канали OBOZREVATEL у Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
loader
loader