Планета Земля зараз перебуває у такому пошкодженому стані, що її вже не можна вважати безпечним для людства операційним простором. Шість з дев'яти "планетарних меж" були порушені через забруднення і руйнування природного світу, спричинені людиною.
Про це йдеться у науковій статті, що була опублікована у журналі Science Advances. Порушення меж означає, що системи перестали бути безпечними і стабільними.
Планетарні межі – ц е межі ключових глобальних систем, таких як клімат, вода та різноманіття дикої природи, за якими їхня здатність підтримувати здоров'я планети знаходиться під загрозою зриву.
Якщо такі кордони порушено, значить системи далеко відійшли від безпечного і стабільного стану, який існував з кінця останнього льодовикового періоду, 10 000 років тому, до початку промислової революції – періоду, коли виникла уся сучасна цивілізація.
За словами дослідників, їхня оцінка є "першою науковою перевіркою стану здоров'я всієї планети". Вони уточнили, що окрім шести меж, які вже пройдено, ще дві – близькі до того, щоб бути порушеними. Мова йде про забруднення повітря та підкислення океану.
Єдина межа, яка наразі перебуває у безпечному стані, як вважають дослідники – атмосферний озон. Стан цієї межі суттєво покращився після того, як людство впродовж останніх десятиліть відмовилося від руйнівних хімічних речовин, посприявши скороченню озонових дір.
"Найбільш тривожним" вчені назвали той факт, що найвищого рівня ризику досягли або скоро досягнуть усі чотири біологічні кордони, які охоплюють живий світ. Це викликає занепокоєння, оскільки живий світ забезпечує стійкість планети. Зокрема, рослини поглинають викиди вуглекислого газу.
Вчені пояснюють, що планетарні межі не є точками неповернення, але після їхнього порушення значно зростають ризики фундаментальних змін у фізичних, біологічних і хімічних системах життєзабезпечення Землі.
Як пише The Guardian, професор Йохан Рокстрьом, який свого часу очолював команду, що розробила систему меж, зазначив, що "зниження стійкості планети" надзвичайно турбує вчених.
За його словами, порушення меж може призвести до втрати стійкості, внаслідок чого людство не досягне мети щодо обмеження глобального потепління в межах 1,5°C, а це наблизить світ до справжніх переломних моментів.
Зі свого боку професорка Кетрін Річардсон з Копенгагенського університету, яка очолювала дослідження, зазначила, що науковці точно знають, що людство здатне процвітати в умовах, які існували на Землі протягом 10 000 років, але "ми не знаємо, чи зможемо ми процвітати в умовах значних, драматичних змін".
Порівнюючи Землю із пацієнтом з дуже високим кров'яним тиском, професорка зазначила, що стан планети "не вказує на серцевий напад, але значно підвищує ризик".
Дослідження вказує, що межа цілісності біосфери, яка включає здорове функціонування екосистем, була порушена ще наприкінці 19-го століття, коли відбулося знищення дикої природи. Масова вирубка лісів також призвела до того, що межа землекористування була порушена в минулому столітті.
Безпечна межа зміни клімату була перевищена наприкінці 1980-х років.
Щодо прісної води, то новий показник, який враховує як воду в озерах і річках, так і в ґрунті, показав, що ця межа була перетнута на початку 20-го століття.
Ще одна межа: потік азоту і фосфору в навколишньому середовищі, які життєво необхідні для життя. Як засвідчили дані Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, щороку на поля вносять втричі більше азоту, ніж потрібно.
Межа для синтетичного забруднення, такого як пестициди, пластмаси та ядерні відходи, вже також пройдена.
Межа забруднення повітря, яке впливає на ріст рослин і мусонні дощі, як зазначають вчені, на глобальному рівні ще тримається, але її порушення уже відбулося в регіонах Південної Азії та Китаю.
Закислення океану також оцінюється як таке, що погіршується і близьке до перевищення безпечної межі.
Резюмуючи ситуацію, що склалася на планеті, Рокстрьом зазначив, що "якщо ви хочете мати безпеку, процвітання і справедливість для людства на Землі, ви повинні повернутися в безпечний простір, а ми не бачимо цього прогресу в даний час в світі".
Поступове припинення спалювання викопного палива та припинення руйнівного сільського господарства є ключовими необхідними діями.
Професор Саймон Льюїс з Університетського коледжу Лондона, який не є членом дослідницької групи, сказав: "Це вражаюче похмуре доповнення до і без того тривожної картини. Планета вступає в новий і набагато менш стабільний стан – це не може бути більш суворим попередженням про необхідність глибоких структурних змін у нашому ставленні до навколишнього середовища".
Раніше OBOZREVATEL також розповідав про те, що глобальне потепління може вбити мільярд людей за 100 років.
Підписуйтесь на канали OBOZREVATEL у Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.