Наукова фантастика – жанр, який здатен здивувати, зацікавити та надихнути. Це дійсно захоплююча література, що завжди знайде своїх шанувальників завдяки динамічному сюжету та неймовірними передбаченнями.
Багато авторів у своїх культових творах дійсно змогли передбачити майбутнє. Видання Insider оприлюднило список 15 відомих книг, які колись шокували читачів, а нині описані винаходи є для нас звичною буденністю.
Джонатан Свіфт "Мандри Гуллівера"
"Мандри Гуллівера" – роман, що вперше вийшов у 1726 році як соціальна сатира. Ми пам’ятаємо його зі шкільної програми – здебільшого лише моменти, пов’язані з пригодами Гуллівера у країні велетнів та ліліпутів. Однак мало хто знає, що Джонатан Свіфт передбачив відкриття двох супутників Марса.
Коли Гуллівер був на острові Лапута – плаваючому світі, наповненому вченими, астрономи помічають, що на орбіті Марса є два супутники. Понад 150 років потому, у 1877 році, виявили, що Марс справді має два супутники – Фобос і Деймос.
Мері Шеллі "Франкенштейн"
Класика горору була написана в 1818 році, коли науковці тільки починали глибоко досліджувати анатомію та робили спроби реанімації мертвих тканин. Мері Шеллі передбачила сучасні трансплантації.
Жуль Верн "Двадцять тисяч льє під водою"
Жуль Верн – справжній майстер передбачень. Дослідники його творчості кажуть, що зі 108 науково-технічних передбачень поки не збулися лише 10. У культовому романі "Двадцять тисяч льє під водою" (1870 рік видання) письменник передбачив винайдення електричних підводних човнів.
Е.М. Форстер "Машина зупиняється"
Автор у далекому 1909 році неймовірно точно описав наше сучасне життя. Форстер передбачив соцмережі, глобалізацію, стереотипну забудову міст, використання електронної пошти та месенджерів, відеозв’язок. Згідно з однією із сюжетних ліній, Вашті та її син Куно живуть у різних частинах світу. Куно сумує за матір’ю і хоче, щоб вона приїхала до нього. Але мати відповідає, що вони ж можуть бачитися через відеозв’язок – хіба цього недостатньо? Роман описує відчуження людей, брак реального спілкування через активне використання соцмереж та новітніх технологій.
Едвард Белламі "Погляд назад"
За 63 роки до того, як були винайдені кредитні картки, Белламі описав подібну ідею у своєму науково-фантастичному утопічному романі 1888 року "Looking Backward".
За сюжетом, Джуліан Вест заснув на 113 років і прокинувся в 2000 році. У новому тисячолітті він виявив, що всі використовують кредитні картки для купівлі товарів.
Г'юго Гернсбек "Ralph 124C 41+"
Цей ранній роман Г’юго Гернсбека – людини, на честь якого названо науково-фантастичну премію Hugo Book Awards – був написаний у 1911 році, але дія відбувається у 2660 році. Г'юго Гернсбек передбачив використання сонячної енергії, а також телевізори, магнітофони, фільми зі звуком і космічні подорожі.
Герберт Уеллс "Визволений світ"
Герберт Уеллс описав один з найстрашніших винаходів людства – атомну бомбу. Опублікований у 1914 році "Визволений світ" не лише передбачив ядерну зброю, але й, можливо, дав доктору Лео Сіларду, людині, яка розщепила атом, ідею руйнівної ядерної бомби. Атомна бомба у всесвіті Уеллса була урановою ручною гранатою, але з більшою радіацією.
Олдос Гакслі "Прекрасний новий світ"
У романі-антиутопії, написаному в 1931 році, Гакслі передбачив використання таблеток для підвищення настрою та репродуктивних технологій, а також описав проблеми перенаселення.
Джордж Орвелл "1984"
"1984" Джорджа Орвелла – це класичний роман-антиутопія, який розповідає про "Великого брата". Нині цей термін став синонімом абсолютної відсутності свободи у тоталітарних державах. Книга зображує антиутопічний світ майже через 40 років після Другої світової війни та зосереджується на таких темах, як цензура, пропаганда та репресивний уряд у футуристичному суспільстві. Оруелл також передбачив масове стеження та поліцейські гелікоптери в цьому класичному творі 1949 року.
Рей Бредбері "451 градус за Фаренгейтом"
Ще одна культова наукова фантастика про технофільське суспільство, де заборонені книги. Його антиутопічний світ передбачив телевізори з плоским екраном та "радіоприймачі з наперстками", які були портативними аудіопристроями, схожими на навушники та Bluetooth-гарнітури.
Артур К. Кларк "2001: Космічна одіссея"
Ця науково-фантастична книга 1968 року розповідає про інопланетну цивілізацію, яка створює розумне життя на Землі. Кларк описує доволі серйозну проблематику: ядерні війни, еволюція та небезпеки штучного інтелекту у формі суперкомп’ютера HAL 9000. Автор також передбачив iPad.
Джон Бруннер "Stand on Zanzibar"
Цей антиутопічний роман був вперше опублікований у 1968 році, а дія відбувається у 2010 році. У романі Бруннера Сполучені Штати борються з перенаселенням і поглибленням соціального розколу. Окрім реалістичного сюжету, книга передбачила чимало технологій, які ми маємо сьогодні, включаючи супутникове телебачення, лазерні принтери та електромобілі.
Мартін Кейдін "Кіборг"
Цей роман 1972 року розповідає про колишнього астронавта, який розбився під час польоту. Команда вчених "дає" Остіну нові ноги, знімне око з камерою та біонічну руку, що робить його "кіборгом", тобто сумішшю людини й машини. Книга пророкувала першу біонічну трансплантацію.
Дуглас Адамс "Автостопом по Галактиці"
У відомому фантастичному романі Дуглас Адамс передбачив програми для перекладу аудіо. За сюжетом Артур Дент отримає попередження від свого друга Форда Префекта – таємного дослідника міжзоряного путівника "Автостопом по Галактиці" – що Земля ось-ось буде зруйнована. Вони втікають на космічному кораблі інопланетян і вирушають в дивні пригоди по Всесвіту. В романі описаний універсальний перекладач, який через 34 роки став реальністю завдяки застосункам по типу Google translate.
Вільям Гібсон "Нейромант"
Цей футуристичний роман 1984 року розповість про хакера та кіберзлодія, чия здатність "підключитися" до кіберпростору була відновлена чудодійним засобом. "Нейромант" був не лише першим романом, який отримав "потрійну корону" науково-фантастичних нагород (премію Г’юго, премію Неб’юла та премію Філіпа К. Діка), але й надихнув на створення серії "Матриця". Гібсон передбачив кіберпростір у сучасному розумінні.
Підписуйтесь на канали OBOZREVATEL в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.