У Байдена розглядають використання грантів Держдепартаменту для фінансування військової допомоги Україні
Адміністрація Байдена розглядає можливість використання грантової програми Державного департаменту для надання Україні додаткової військової допомоги, повідомляє POLITICO із посиланням на два джерела, обізнаних з планами керівництва США.
У намаганнях знайти варіанти виділення коштів для підтримки України Білий дім зважує низку шляхів. Минулого тижня законодавці в останню хвилину позбавили Київ фінансування в рамках угоди для запобігання шатдауну.
Президент Джо Байден натякнув на цю стратегію в середу, сказавши, що «є інший спосіб, за допомогою якого ми зможемо знайти фінансування». Від подальших коментарів він відмовився.
Один із чиновників сказав, що коментарі президента стосуються «існуючих повноважень фінансування», які Конгрес раніше надав адміністрації. У разі, якщо Конгрес не діятиме, це дозволить Білому дому продовжувати надавати допомогу Україні.
Одним із варіантів, що розглядаються, є використання іноземного військового фінансування — програми, яку здійснює Державний департамент і яка надає гранти або позики, щоб допомогти країнам-партнерам придбати зброю та оборонне обладнання — призначене для України та інших країн, які постраждали від повномасштабного вторгнення Росії.
Станом на 21 вересня, за даними Держдепартамента, у США залишилося приблизно 650 мільйонів доларів із 4,6 мільярда доларів зовнішнього військового фінансування, яке Конгрес виділив у рамках двох додаткових пакетів для України та країн, які постраждали від ситуації в Україні.
Водночас, за словами джерела, навіть якщо США скористаються фінансовими повноваженнями для закупівлі зброї, Конгрес все одно повинен дозволити додаткове фінансування для підтримки України.
Адміністрація також потенційно може попросити Конгрес перенаправити фінансування з інших статей бюджету Пентагону на підтримку України, вважає представника Міністерства оборони, знайомий з обговореннями. Однак цей шлях також потребує схвалення законодавців.
Високопосадовець Пентагону додав, що рішення про те, яким шляхом піде департамент, наразі не прийняте.
Бригадний Генерал Патрік Райдер заявив, що Пентагон, як і раніше, прагне працювати з Конгресом над додатковою допомогою Україні, щоб отримати повноцінний бюджет.
Минулого тижня керівники Пентагону попередили законодавців, що частина попередніх пакетів допомоги міністерства майже закінчилася. Контролер Майк МакКорд написав у листі лідерам Конгресу, що Міністерство оборони «вичерпало майже все доступне фінансування допомоги Україні в сфері безпеки».
Не залишилося грошей і в бюджеті Ініціативи сприяння безпеці України — програми, яку Пентагон використовує для закупівлі нової зброї та обладнання для Києва.
Хоча Байден сказав, що він стурбований можливістю вичерпання коштів для підтримки України, він висловив впевненість, що більшість членів Палати представників і Сенату з обох партій підтримують фінансування країни, яка бореться з російською агресією.