Знайдено загублений континент Арголенд, який відколовся від Австралії 155 млн років тому
Знайдено загублений континент Арголенд, який відколовся від Австралії 155 млн років тому

Знайдено загублений континент Арголенд, який відколовся від Австралії 155 млн років тому

Існування загублених земель і навіть цілих континентів не давало спокою людям від найдавніших часів. Про міфічну Атлантиду знають, напевно всі. Але вчені стверджують, що насправді знайшли свідчення існування загубленого континенту під назвою Арголенд, що відірвався від шматка суші, який згодом став Австралією. І сталось це 155 мільйонів років тому.

Як пише видання Mail Online, геологи довгий час припускали, що такий континент мав існувати через величезну порожнечу в Західній Австралії. Але досі всі досі докази були лише непрямими. Тепер же дослідники з Утрехтського університету в Нідерландах змогли реконструювати історію Арголенда. Вони з’ясували, що шматок суші завдовжки майже 5 000 кілометрів якийсь час рухався у бік Південної Азії, а тепер він знаходиться на глибині 5,5 км під поверхнею Індійського океану. (Щоби подивитись відео, догортайте новину до кінця)

Вчені припускають, що такий гігантський шматок суші відколовся внаслідок зсунення тектонічних плит земної кори і почав дрейфувати. Про це свідчать результати структурно-геологічного вивчення морського дна. Як пояснив геолог Елдерт Адвокаат з факультету наук про Землю Утрехтського університету, картина геологічних структур у Південно-Східній Азії дуже відрізняється від таких місць, як Африка та Південна Америка, де континент акуратно розколовся на дві частини. Арголенд розпався на безліч різних уламків. І саме це заважало вченим дослідити його міграцію. Де саме зараз знаходяться його рештки було невідомим.

Щоби дійти своїх висновків, нідерландські вчені зробили комп'ютерну реконструкцію, засновану на існуючих геологічних даних. Так вони склали бачення того, як Арголенд розпався на кілька окремих відносно невеликих частин, які зрештою розсіялись навколо сучасних Індонезії та М'янми.

Це відкриття дозволило геологам заповнити значну прогалину у вивченні історії формування Землі, додавши новий цілий новий розділ до уже відомих даних про те, як формувалися гори, острови та підводна геологія.

На припущення про існування в минулому Арголенду вчених наштовхнула порожнеча у Західній Австралії, відома як Аргоська абісальна рівнина. Також дослідникам вдалось знайти фрагменти континенту на території сучасної Південно-Східної Азії. Вивчаючи структуру відомих тектонічних "мегаодиниць" Південно-Східної Азії та Північно-Західної Австралії, команда зібрала воєдино розрізнені залишки того, що колись складало Арголенд. І так їм вдалось сформулювати припущення, як їм вдалось так далеко відійти від свого початкового місця.

Щоби зібрати пазл з відомостей про уламки Арголенду в єдину картину у вчених пішло сім років. Тепер вони мають краще розуміння того, як з часом рухались тектонічні плити і як формувались гори. Також це дає нові відомості про зміни клімату та біорізноманіття в минулому.

Втім, дослідники вказують на те, що навіть новітні дані можуть бути дещо обмеженими, тому роботу у цьому напрямку потрібно продовжувати.

До речі, вони вже висловили припущення, що через 300 мільйонів років через тектонічні зміни, що тривають, припинить своє існування Тихий океан. А сучасні континенти об’єднаються, утворивши новий суперконтинент під назвою Амасія, який буде розташований навколо Північного полюса. Нижче ж наведено відео того, як уламки Арголенду дрейфували океаном з плином часу.

Раніше OBOZ.UA розповідав про тривожний прогноз вчених щодо того, що людство може вимерти внаслідок зникнення Південного океану та Антарктиди.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
loader
loader