Астрономи знайшли найранішу чорну діру
Астрономи знайшли найранішу чорну діру

Астрономи знайшли найранішу чорну діру

Астрономи знайшли найраннішу чорну діру

Вона почала рости «на зорі часів» і одразу стала величезною.

Астрономам вдалося знайти надмасивну чорну діру, яка стала найдавнішим подібним об'єктом, виявленим на даний момент. Чорна діра розташовується в галактиці UHZ1 і почала формуватися через 470 мільйонів років після Великого вибуху, повідомляє Science Alert.

Як зазначають вчені, у ті часи наш Всесвіт був ще «немовлям». Знайдена чорна діра знаходиться на стадії розвитку, яку раніше не вдавалося спостерігати, але вона вже досягла маси галактики, в якій формується.

Галактика знаходиться настільки далеко, що її світло йшло до нас 13,2 мільярда років. Щоб його зафіксувати, довелося об'єднати потужності телескопа "Джеймс Вебб" і рентгенівської обсерваторії "Чандра", а також врахувати особливості Загальної теорії відносності.

Відкриття є ключовим свідченням формування надмасивних чорних дір, що потребує колапсу величезної хмари газу в надщільний об'єкт, який згодом стає дедалі більшим.

Особливість надмасивних чорних дірок у тому, що вони неймовірно величезні. Маса Стрільця А* - надмасивної чорної дірки в центрі Чумацького Шляху становить 4,3 мільярда сонячних. І вона відносно невелика порівняно з іншими.

Яким чином ці об'єкти стали такими величезними, невідомо. Але очевидно, що в ранньому Всесвіті їх було більше, ніж вважалося. І такими величезними вони не могли стати, виростаючи з об'єкта розміром із зірку.

Галактика UHZ1 знаходиться за гігантським кластером Abell 2744, розташованим на відстані 3,5 мільярда світлових років від нас. Його гравітація вчетверо збільшила світло, що походить від UHZ1. Тобто «Джеймс Вебб» та «Чандра» змогли роздивитися його.

Вивчивши це світло, вчені змогли розрахувати масу і галактики, і надмасивної чорної діри у її центрі. Якщо чорна діра поглинає матеріал із максимальною швидкістю, її маса становить 10-100 мільйонів сонячних. І це маса зірок у галактиці.

За словами вчених, співвідношення мас вказує на те, що галактика та чорна діра знаходяться на початкових стадіях свого формування. І що чорна діра сформувалася шляхом прямого колапсу, а не повільної акреції речовини.

Астрономи знайшли найранішу чорну діру - Фото 1

Раніше вчені виявили нову найближчу до Землі чорну діру, яка отримала позначення Gaia BH1. Чорна діра в 10 разів більша за Сонце, вона розташовується на відстані 1600 світлових років від нас у сузір'ї Змієносця.

Джерело матеріала
loader