1 грудня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня
1 грудня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня

1 грудня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня

Прокурори та СНІД: все найважливіше та цікаве про новий день

1 грудня – 335-й день 2023 року, до кінця якого залишається рівно 30 днів. Сьогодні відзначається день прокуратури в Україні та всесвітній день боротьби зі СНІДом. Окрім того, у рамках останнього проводиться День без мистецтва. А православні поминають пророка Наума.

Ми розповімо про найважливіші події в історії, що відбулися цього дня. Читайте у цій статті про свята, обряди та прикмети на 1 грудня, хто зі знаменитостей сьогодні святкує день народження і кого слід привітати з іменинами.

Зміст:

День прокуратури

День працівників прокуратури в Україні зробив офіційним святом президент Кучма у 2000 році. До цього в прокуратурі відзначали свій день за радянським календарем, і даремно. Саме українська прокуратура має дуже цікаву історію.

Історично формування та визначення функцій прокуратури на території сучасної України почалося у XVI столітті. 1578 року на сеймі Речі Посполитої було утворено Луцький трибунал, вищий суд України. Наступного, 1579 року, у Батурині було утворено Український трибунал, що складався із семи департаментів. Депутати трибуналу щорічно обирали прокурора (інстигатора), який спостерігав за порядком подання позовів до суду.

Посада прокурора збереглася в Україні та в XVII столітті. В Українському трибуналі разом із гетьманом та іншими вищими чинами засідав і прокурор.

Російська прокуратура офіційно з'явилася набагато пізніше: лише 1722 року Петро заснував державний орган для здійснення нагляду за дотриманням законної діяльності центральних та місцевих органів державної влади.

Чому саме перше грудня стало днем українських прокурорів? Все просто: саме цього дня 1991 року було прийнято закон України "Про прокуратуру" та низку інших нормативних актів, створено правову базу організації та діяльності органів прокуратури незалежної України.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом

1 грудня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня - фото 2

1 грудня вважається Всесвітнім днем боротьби зі СНІДом. СНІД офіційно було відкрито 5 червня 1981 року, а рішення про Всесвітній день боротьби зі СНІДом було ухвалено на міжнародній зустрічі міністрів охорони здоров'я. Художник Франк Мур у 1991 році вигадав символ боротьби зі СНІДом – червона стрічка, на синьому та білому тлі.

У день боротьби зі СНІДом у світі відбуваються масові заходи, спрямовані на інформування людей про проблему СНІДу – його поширення та боротьби з ним. Крім того, сотні медичних закладів у світі постійно шукають дієвих ліків проти СНІДу – на жаль досі не існує справжніх ліків, можна лише намагатися впливати на симптоми та ускладнення.

День без мистецтва

1 грудня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня - фото 3

День без мистецтва – це щорічна акція, яка розповсюджує інформацію про епідемію ВІЛ/СНІДу. Дата присвячена Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом, щоб вшанувати пам'ять людей, чиї життя забрало це захворювання.

1 грудня 1989 року організація Visual AIDS організувала перший в історії День без мистецтва для того, щоб привернути увагу громадськості до загрози СНІДу. В акції взяло участь понад 800 музеїв та галерей. У наступні 10 років у акції брало участь дедалі більше художників та мистецьких організацій у всьому світі.

Починаючи з 2010 року художники та режисери створюють для проекту спеціальні відео, які потім розсилають у музеї, галереї, мистецькі організації, школи та організації боротьби з ВІЛ/СНІДом.

День ув'язнених за мир

1 грудня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня - фото 4

1 грудня на глобальному рівні відзначається День ув'язнених за мир. Це не свято, це щорічна кампанія, яку ініціював Інтернаціонал противників війни WRI.

Йдеться про так званих "відмовників", яких сьогодні в Україні прийнято називати "ухилянтами". До речі, найпершим відомим "ухилянтом" був святий Максиміліан Тебесський, який відмовився вступити до римської армії на тій підставі, що він християнин, і був за це обезголовлений.

У 1921 році група відмовників від військової служби та антивоєнних активістів, які брали участь у опорі Першої світової війни, заснувала Інтернаціонал противників війни у Білтховені, Нідерланди. Через десять років організація зробила зламану гвинтівку символом WRI - групи антивоєнних організацій та окремих осіб з різних куточків світу. Саме WRI координує День ув'язнених за мир. Дата відзначається кожне 1 грудня вже понад шість десятиліть.

Погода в Україні на 1 грудня: яким буде перший день зими

Що святкують в інших країнах 1 грудня:


День янгола сьогодні

1 грудня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня - фото 5

Цього дня вітання з днем янгола приймають:


Яке сьогодні православне церковне свято

Після переходу православ'я України на новий календар 1 грудня у церквах – день пам'яті святого Наума.

1 грудня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня - фото 6

Святий пророк Наум вважається одним із 12 малих пророків. Народився він біля північного Ізраїлю, багато проповідував. Жив приблизно між 727 та 698 pp. до зв. е. У той час правителем був цар Єзекія. Тоді було зруйновано ізраїльське царство. Святий Наум у своїй книзі виклав перелік моральних та політичних подій, які вплинуть на Ізраїль, передбачивши його падіння. Помер святий у віці 45 років і похований у рідному місті.

Основна частина пророцтв Наума розповідає про падіння ассирійської Ніневії, яку Господь покарав за ідолопоклонство, розпусту та чаклунство. Наум передбачив, що буде рокова повінь. Так і сталося. Ніневію оточили війська мідійського та вавилонського царів і тримали в облозі три роки. А потім стався розлив річки Тигр, вода змила стіни міста, війська увірвалися до Ніневії та зруйнували її. Цар Ніневії Сарданапал, розуміючи, що врятуватися не вдасться, наказав розпалити велике багаття. Туди кинули царські скарби, і він сам ступив у вогонь.

Традиції цього дня

Цього дня судили про те, якою буде зима, що починається. Якщо протягом дня траплялася зміна погоди, то це означало, що і протягом зими буде перелом. При цьому за погодою спостерігали цілий день: за ранком судили про початок зими, опівдні – середину, вечором – кінець.

Якщо раптом у будинку на Наума виявляли живого комара, це означало, що незабаром настане відлига. Тепло провіщала також ворона, що ходила дорогою. Наші пращури помітили, якщо у цей день мороз, то весна буде холодною.

Святому Науму моляться у складних ситуаціях, просять допомоги у навчанні, сімейних справах. Добре помолившись у день пам'яті Наума, можна було отримати благословення на навчання. Крім того, традицією цього дня було дарувати подарунки вчителям. В Україні вчителю, як правило, подавали спеціально спечений коровай.

Що сьогодні не можна

Не дивно, що цього дня не можна хвалитися успіхами у навчанні. А батькам (і не лише їм) не можна хвалити за успіхи, бо після таких похвал людині навчання даватиметься туго. Ще одна заборона на Наума стала, якщо можна так сказати, на всі дні: не можна читати під час їжі (щоб розум не заїсти).

Нагадаємо, що продовжується Різдвяний піст, і тому є заборона на скоромну їжу. На сьогодні всім, хто дотримується посту, належить сухоїдність.

Прикмети


Хто народився цього дня


Історія цього дня

1 грудня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня - фото 9

Явка, легітимність і безпека: ключові проблеми гіпотетичних виборів

Джерело матеріала
loader
loader