Всередині зірок можуть існувати мініатюрні чорні діри: рок-пісня 90-х наштовхнула вчених на теорію
Всередині зірок можуть існувати мініатюрні чорні діри: рок-пісня 90-х наштовхнула вчених на теорію

Всередині зірок можуть існувати мініатюрні чорні діри: рок-пісня 90-х наштовхнула вчених на теорію

Всередині масивних зірок можуть існувати приховані чорні діри. Їхнє існування могло б пояснити, чому у Всесвіті так багато холодних червоних гігантів – зірок, які знаходяться на останній стадії свого життя.

Про це йдеться у дослідженні, яке опубліковано у The Astrophysical Journal. Цікаво, що на думку про ймовірність існування такого феномену одного з авторів дослідження наштовхнула пісня 1994 року Black Hole Sun (Сонце чорної діри) рок-гурту Soundgarden.

Астрофізик Ерл Беллінгер зізнався, що слухав пісню, коли йому спало на думку цікаве питання: що, як крихітні чорні діри можуть ховатися всередині набагато масивніших зірок?

Тож Беллінгер разом зі своєю командою вирішив краще дослідити цю ідею. Для цього вчені почали вивчати вібрації на поверхні далеких зірок. Вони стверджують, що таким чином можна виявити існування чорних дір, що опинилися у пастці.

"Я подумав, що було б кумедно помістити чорну діру всередину зірки і просто подивитися, що станеться", – розповів Беллінгер.

Традиційно вважається, що чорна діра утворюється внаслідок смерті масивної зірки, яка колапсує сама в себе під дією гравітаційних сил. Внаслідок цього утворюється об’єкт, щільність якого змушує навіть світло втягуватися всередину.

У своєму дослідженні вчені звернулися до теорії, відповідно до якої, Всесвіт сповнений крихітних, первинних чорних дір. Вони, ймовірно, могли б пояснити темну матерію, яка становить приблизно 85% матерії у Всесвіті.

Як пише The Byte, вважається, що оскільки цих маленьких чорних дір було безліч у ранньому Всесвіті, вони могли потрапити в пастку в хмарних зоряних розплідниках і зрештою опинитися всередині новоутворених зірок.

Проведе дослідження виявило, що якби ці чорні діри були надзвичайно щільними, це змусило б їх дрейфувати в ядро зорі, де вони можуть бути цілком стабільними.

За підрахунками Беллінгера, для того, щоб така крихітна чорна діра зрештою поглинула зірку, "знадобилося б більше часу, ніж життя Всесвіту".

Однак більш масивні чорні діри могли б поглинути зірку, всередині якої опинилися, приблизно за кілька сотень мільйонів років, перетворившись на те, що дослідники назвали "зіркою Гокінга". Такі об’єкти покладаються на силу чорної діри, а не на синтез атомів водню, як звичайні зірки.

Якщо теорія про існування крихітних чорних дір всередині зірок виявиться правильною, це могло б пояснити, відкриття сотень надзвичайно холодних червоних гігантів, які є пізньою фазою еволюції зірки. Вчені вважають, що вивчаючи вібрації на поверхні таких зірок, можна дізнатися, чи ховається всередині них чорна діра.

"Я жартував з деякими людьми, що це було б найтупішою Нобелівською премією – відкрити темну матерію, надихнувшись Black Hole Sun", – заявив Беллінгер.

Раніше OBOZ.UA розповідав про те, що в "мертвому" космосі виявили гігантський зоряний потіквдесятеро більший за Чумацький Шлях.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
loader