У Польщі було засуджено 14 іноземців, які працювали на спецслужби РФ. Це громадяни України, Білорусі та Росії. Про це повідомляє видання Rzeczpospolita.
Розслідування цієї справи завершилося ще в листопаді 2023 року. Тоді Люблінський відділ Національної прокуратури спільно з Управлінням внутрішньої безпеки передали до суду обвинувальний акт стосовно 16 підозрюваних. У результаті засуджено було 14 осіб, а ще двох фігурантів судитимуть окремо.
Спочатку в березні цього року спіймали 9 підозрюваних, потім інших. Основу групи складали українці, до неї входили також двоє студентів з Білорусі та один росіянин.
За даними слідства, вони встановили щонайменше 6 камер з незалежним джерелом живлення і бездротовим зв'язком з дуже високою роздільною здатністю. Завдяки цьому вони постійно стежили за авіаційним, залізничним і військовим транспортом, маючи намір встановити на них GPS-трекери.
Накази їм віддавав через месенджер Telegram їх куратор на ім'я Андрій. Вони стосувалися спостереження за критичною інфраструктурою-міжнародним аеропортом в Ясенці, військово-морським портом в Гдині, залізничною станцією в Жешуві, пунктами пропуску на кордоні з Україною і ключовими залізничними лініями, за якими поїздами доставляли зброю і гуманітарну допомогу в Україну.
Також Андрій планував збити з рейок потяг з військовим транспортом у Польщі та Україні - за це він обіцяв 10 тисяч доларів. Він також наказував виконувати такі завдання як підпали будинків і автомобілів, побиття людей і розклеювання листівок із закликом до нападів на українців.
Крім Андрія, завдання також давали люди, що ховаються під ніками Барбадос, Пінк і Мара. Зазвичай за виконання завдань шпигуни отримували таку плату: 5 доларів за розклеювання листівок, 300-400 доларів за установку камери і до 10 тисяч доларів за сходження поїзда. Перекази здійснювалися в криптовалюті.
Російські шпигуни в Польщі
Влітку 2023 голи польські правоохоронці затримали російського шпигуна. Підозрюваний виявився громадянином України.
"Затримано ще одного члена шпигунської мережі, яка працювала на російську розвідку. Підозрюваний вів спостереження за військовими об'єктами і морськими портами. Росія систематично надсилала йому винагороду", - заявив глава МВС Польщі Маріуш Камінський.
Національна прокуратура повідомила, що затриманий є громадянином України. Він знаходиться на території Польщі з 2019 року. Йому загрожує позбавлення волі на строк до 10 років.