Вченим, які займаються пошуками інопланетних цивілізацій варто було б також досліджувати сплески випромінювання від крихітних чорних дір. Ймовірно, що розвинені цивілізації можуть використовувати їх як надзвичайно потужні квантові комп’ютери.
З таким припущенням виступили фізики Гія Двалі з Інституту фізики Макса Планка та Заза Османов з Вільного університету Тбілісі. Їхня робота опублікована в International Journal of Astrobiology.
Вченим давно відомо, що на межі чорної діри, яка називається горизонтом подій, фізика може стати надзвичайно дивною. Зокрема, мова про те, що ні матерія, ні світло, перетнувши цю межу, уже не можуть вирватися із ї гравітаційного полону.
Натомість чорна діра випромінює слабке світіння, яке називається випромінюванням Гокінга. Якщо покійний фізик Стівен Гокінг був правий, то таке випромінювання – це насправді маса чорної діри, яка повільно випаровується.
Серед фізиків існує теорія, що це випромінювання не просто якийсь фон, а, буквально інформація про те, що саме споживала чорна діра. Тобто, якщо закинути планету у чорну діру, то на виході це випромінювання фактично міститиме усю інформацію про її масу, хімічний склад, та інші "параметри".
Щоправда, сам Гокінг вважав, що це випромінювання швидше містить інформаційний безлад. Для прикладу, він казав, що цінність інформації буде такою ж, як цінність попелу від згорілого словника: вся інформація все ще в ньому, але відновити її просто неможливо.
Однак сучасні фізики припускають, що ми просто наразі нездатні відновити інформацію з чорної діри.
Тим часом Двалі та Османов припускають, що гіпотетична високорозвинена інопланетна цивілізація може знати, як читати випромінювання чорних дір і використовує їх як суперкомп'ютери.
Вони навіть припускають, що "усі досить розвинені цивілізації зрештою використовують чорні діри у своїх квантових комп'ютерах".
Двалі та Османов вважають, що люди, можливо, зможуть виявити дані, які виводяться з чорних дір – або світло потужних прискорювачів частинок, які використовуються для їх виробництва. Просто потрібно уважніше їх шукати.
Як працює квантовий комп'ютер
Видання Inverse пояснює, що квантовий комп’ютер, на відміну від звичайного, зберігає інформацію не в бітах, а в кубітах (квантових бітах). Різниця в тому, що типовий комп'ютер кодує інформацію одиницями та нулями, і кожен біт інформації записується в одному з цих станів. Натомість квантовий комп'ютер "працює" із субатомними частинками, у яких значно більша кількість властивостей.
Окрім того, дані кубіта можуть бути в одному стані, але можуть бути і в обох одночасно (поки вони не будуть визначені). Тобто, квантові комп'ютери представляють інформацію у вигляді ймовірності квантового стану на даний момент.
До цього також додається фактор сплутаності субатомних частинок між собою, що зрештою призводить до ускладнення можливого стану будь-якого одного кубіта. Але в цьому випадку ускладнення – тільки на краще, оскільки кубіти можуть зберігати більше даних і робити з ними більше обчислень, ніж звичайні біти.
Це дає квантовим комп’ютерам більшу швидкість та здатність виконувати складніші обчислення набагато швидше. Звісно, усе це наразі відомо лише в теорії.
І поки люди намагаються вписати цю теорію в реальність, Двалі та Османов вважають, що існує велика ймовірність того, що більш розвинені цивілізації на старих планетах навколо старих зірок вже розібралися з цим.
Дослідники також пояснюють, що чорна діра була б ще швидшим квантовим комп'ютером, ніж той, що зроблений зі звичайної матерії. Справа в тому, що в чорній дірі вся матерія стискається в одну точку – сингулярність – тож інформації про кубіти майже не потрібно часу аби перейти з одного боку чорної діри на інший.
Таким чином, чорна діра має бути надшвидкою, надефективною частиною комп'ютерного обладнання, якщо тільки оператор уникне падіння в неї.
Разом із тим дослідники навіть не беруться припускати, як саме можна зробити такий суперкомп’ютер.
"Ми не намагатимемося робити жодних припущень щодо програмного забезпечення, яке використовує розвинений позаземний інтелект. Потужність програмування і витонченість їхніх алгоритмів, швидше за все, виходять за межі нашої уяви", – зазначили Двалі та Османов у своїй роботі.
Але вони вважають, що прибульці можуть власноруч створювати крихітні чорні діри з малою масою, оскільки у них буде більше випромінювання Гокінга, ніж у звичайних дір. Саме їхнє випромінювання вчені й пропонують шукати мисливцям за інопланетними цивілізаціями.
Раніше OBOZ.UA розповідав про те, що чорні діри можуть працювати як машина часу, але є неприємний нюанс.
Підписуйтесь на канали OBOZREVATEL у Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.