Дослідники кажуть, що 25 грудня — така сама умовна дата Різдва, як і 7 січня.
Тієї ж доби, коли народився Христос, пастухи вночі пильнували НА ПОЛІ й вартували отару свою (Лк 2:8). Взимку цього робити було в Ізраїлі неможливо: й холодно (так, навіть там!), і дощі. Тож вважають, що таке мало бути десь у квітні-жовтні, але не в грудні-січні.
Крім того, датою страти й Воскресіння Христа називають зазвичай 3З рік, а з урахуванням того, що все це відбувалося навесні, Спасителю, якби він народився на початку 1 року, тоді б ледве виповнилося лише 32, але ж віком Христа всі вважають 33.
Оскільки ж нульового року не було й за 1 роком до Р.Х. був одразу 1 рік від Р.Х. (як зараз кажуть — нашої ери), найбільшу довіру викликає дата близько 1 жовтня 2 року до н.е., яку вчені все частіше й називають більш точною приблизною датою Народження Христа. Тоді на момент подій навесні 33 року Йому було близько 33 років 7 місяців.
Втім, якщо християни вирішили святкувати за григоріанською традицією 25 грудня, це, принаймні, раніше на 13 діб, ніж 7 січня, й відповідно ближче до більш точної дати. При цьому зовсім точну визначити дуже складно й, за великим рахунком, не так вже й принципово.
Бо якщо ми вважаємо початком нашої ери саме Різдво Христове, то Він народився опівночі в ніч з 31 грудня 1 року до н.е. (до Р.Х.) на 1 січня 1 року н.е. (від Р.Х.), а зсувати треба не дату Його Народження, а сьогоденну.
Із Різдвом Спасителя! Христос народився! Славімо Його!