Вчені знайшли "найдивніші" мови світу: у чому їх особливості
Вчені знайшли "найдивніші" мови світу: у чому їх особливості

Вчені знайшли "найдивніші" мови світу: у чому їх особливості

Вивчення нової мови – це завжди складно. Особливо на початкових етапах: ми постійно зустрічаємо незрозумілі слова, незвичні мовні конструкції та граматичні правила. Вчені-лінгвісти прагнуть бути об’єктивнішими, тому при визначенні "дивності мови" намагаються уникати, де це можливо, оціночних суджень.

Але що взагалі означає "дивна" мова? У чому вимірюється дивність? Носії мови навряд чи вважають звичні граматичні конструкції дивними. Деякі комп’ютерні лінгвісти використовували дані у Всесвітньому атласі мовних структур (WALS), щоб дослідити, які мови можна вважати "найдивнішими". Деталі розповіло видання Ifl Science.

Дослідники систематично порівнювали інформацію на веб-сайті WALS для 239 мов з різних частин світу. Мета полягала в тому, щоб з’ясувати, які мови мають найбільшу унікальних граматичних та орфографічних особливостей.

Англійська мова посіла 33 місце з 239 мов. Таким чином, вона безперечно має більше нетипових функцій, ніж понад 80% інших мов.

Критики стверджують, що опитування було надто упередженим, оскільки в ньому використовувалися лише деякі риси багатьох мов світу. Дійсно, є аспекти англійської мови, які не є незвичними для інших, наприклад, домінуючий порядок слів суб’єкт-дієслово-об’єкт. Але давайте розглянемо дві особливості англійської мови, які насправді можуть бути нетиповими.

Вчені кажуть, що англійська звучить дивно для багатьох носіїв інших мов. Люди, які постійно з нею стикаються та мають хоча б базовий рівень володіння, цієї дивності не помічають.

За даними WALS, середня кількість характерних звуків мови в мовах світу становить близько 25-30, відомих як "фонеми". Pirahã, мова корінного населення регіону Амазонки в Бразилії, має надзвичайно малий набір фонем. У ньому вісім приголосних і лише три голосні: /i/, /a/ і /o/. Навпаки, таа (також відома як !Xóõ) – це мова південної Африки, яка має понад 100 фонем, у тому числі багато різних типів звуків клацання. Мови жестів взагалі не використовують звуки.

Англійський правопис доволі складний, оскільки він успадкував п’ять літер для голосних від латинського алфавіту, і мовцям доводиться "змушувати їх працювати" з набагато більшою кількістю приголосних звуків.

В англійській мові також є деякі незвичайні приголосні звуки. Два звуки, представлені "th" у "bath" і "bathe" відповідно, зустрічаються менш ніж у 10% мов, опитаних у WALS.

Граматика англійської мови також складна. Англійська мова використовує різний порядок слів, щоб розрізнити запитання та твердження – це означає, що підмет речення передує дієслову у твердженнях. Візьмемо, наприклад, фразу "життя – це коробка шоколадних цукерок" (life is a box of chocolates). У питанні "is life a box of chocolates?" порядок слів змінюється. У дослідженні WALS менше ніж 2% мов у вибірці використовували схожі на англійські відмінності в структурі речень для запитань. У японській мові, наприклад, треба додати питальну частинку "ка" до висловлювання, щоб перетворити його на запитання.

Другою найпоширенішою стратегією в WALS була зміна інтонаційного шаблону, наприклад зміна спадаючої інтонаційної моделі (для ствердження) на зростаючу (для запитання). На відміну від цього, мікстекська мова чалкатонго (мова корінного населення Мексики) є дуже нетиповою мовою, оскільки вона не використовує жодної граматичної стратегії для розрізнення питань і тверджень.

Оскільки кілька тисяч мов ще не включено до WALS, це означає, що WALS можна використовувати лише для порівняння англійської мови з невеликою частиною мов у світі.

Раніше OBOZ.UA розповідав, чому українська мова багатша за російську.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
loader
loader