Цього разу може не спрацювати: вчені виявили еволюційну ваду людства, яка загрожує катастрофою
Цього разу може не спрацювати: вчені виявили еволюційну ваду людства, яка загрожує катастрофою

Цього разу може не спрацювати: вчені виявили еволюційну ваду людства, яка загрожує катастрофою

Людство завдяки здатності до еволюції виявилося спроможним впоратися із будь-якими глобальними кризами, що ставали на шляху впродовж усього існування нашого виду. Але існує вада, яка може завадити нам впоратися із одним з найбільших викликів в історії.

Про це йдеться у дослідженні вчених, які вивчали еволюцію людини. Вони прагнули зрозуміти, чи зможе людство відповісти на виклик, який ставить перед нами наростаюча кліматична криза.

Доцент Університету штату Мен у США доктор Тім Ворінг та його колеги Еорс Сатмарі та Зак Вуд опублікували свої висновки в науковому журналі Philosophical Transaction, попередивши, що є як обнадійливі, так і гнітючі результати.

"Я хочу додати надії для людства, але сенс цієї роботи не в тому, щоб бути штучно позитивною, а в тому, щоб точно описати виклик, з яким ми стикаємося", – сказав Ворінг в інтерв'ю Euronews.

Під час свого дослідження науковці проаналізували ресурси, які використовували люди, вплив, який вони мали на навколишнє середовище, а також розвиток культурних особливостей за останні 100 000 років.

Вони виявили, що людство раз за разом успішно знаходило рішення для проблем, які поставали перед ним, тому не дивно, що у людей існує враження, що криза, пов’яазана зі зміною клімату теж не стане проблемою. Але, ймовірно, саме тут громадськість і помиляється.

Автори дослідження з’ясували, що традиційно наша відповідь на кризові ситуації полягала у тому, що людство починало використовувати ресурси більш інтенсивно і в більших масштабах, коли нам це було потрібно. Але у випадку із кліматичною кризою, наше головне завдання – знизити споживання ресурсів, які призводять до парникового ефекту, який може перетворити Землю на пекельний світ.

Ще одна вада людства у тому, що наш вид зазвичай знаходить вірне рішення лише тоді, коли проблеми вже вийшли з-під контролю. У контексті зміни клімату це може не спрацювати, оскільки у нас лише одна планета для життя.

Ворінг зазначив, що міжнародні зусилля для протидії глобальному потеплінню, такі як Монреальський протокол щодо захисту озонового шару, є важливим, як і зусилля, що були спрямовані на користь локальних, субглобальних груп, таких як країни та компанії.

Але, за словами вченого, ми й раніше демонстрували вміння вирішувати проблеми між групами, натомість зараз ми стоїмо перед кризою такого масштабу та складності, як ніколи раніше. Тому рішення повинні бути справді глобальними, "навіть якщо це суперечить інтересам існуючих груп".

При цьому автори дослідження не вважають кліматичні зміни такою проблемою, яку людство буде нездатне вирішити. Для прикладу, все було б значно гірше, якби довелося вирішувати проблему руйнування екосистем, яке може відбутися в тому випадку, якщо не буде подолано кліматичну кризу.

"Ми вже давно знищуємо види, труїмо і змінюємо навколишнє середовище по всьому світу, і ми не знаємо, як це може вплинути на стабільність екологічної системи", – пояснив Ворінг.

Але й вирішення кліматичної кризи не створить цілком безпечний простір для людства, оскільки потрібно буде стежити за нашими еволюційними особливостями і не допустити конкуренції за ресурси, оскільки планета уже не настільки здорова, як була раніше.

Дослідники занепокоєні, що немає способу обійти цю деструктивну поведінку, яка колись зробила нас одним з найрозвиненіших видів на планеті.

"Не існує довгострокового рішення для еволюції людини на планеті, яке не передбачало б неприємних конфліктів, і ми повинні спробувати вирішити цю проблему", – наголосив Ворінг.

Він зазначив, що модель співпраці та координації, яку людство застосовувало протягом останніх тисячоліть, показала себе нежиттєздатною. Тому, якщо людство прагне вижити як вид, воно має змінити спосіб свого розвитку.

Для цього, як пишуть вчені, мають з’явитися системи самообмеження та ринкового регулювання, щоб "зв'язати людські групи по всій планеті ще тісніше у функціональну одиницю".

Раніше OBOZ.UA розповідав про те, що 15 000 вчених заявили про загрозу цивілізаційного колапсу до 2100 року.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA у Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
loader