Астрономи за допомогоютелескопа Джеймса Вебба виявили найдальшу і найстарішу чорну дірку в галактиці GN-z11. Її маса в 6 мільйонів разів більша за Сонце, і вона активно поглинає матерію з навколишньої галактики вп'ятеро швидше, ніж вважали раніше. Про це пише space.com.
Відкриття вважається значним прогресом у розумінні формування надмасивних чорних дірок у ранніх епохах Всесвіту. Ранні галактики були багаті на газ, що робило їх свого роду "буфетом" для чорних дірок. Це викликає питання щодо того, як чорні діри могли досягти такої маси в період, коли Всесвіту було менше 1 мільярда років.
Існує два основних припущення про те, як чорні діри могли досягти надмасивного статусу в ранньому Всесвіті. Вони могли початися як маленькі чорні дірки, що утворюються при колапсі масивних зірок, і з часом досягли надмасивної маси. Другий варіант передбачає, що величезні хмари холодного газу та пилу могли колапсувати, утворюючи "зародок важкої чорної дірки" з масою в кілька мільйонів разів більше за сонячну. Цей процес міг прискоритися, призводячи до швидкого зростання чорних дірок у надмасивні.
Відкриття нової стародавньої чорної діри, маса якої перевищує сонячну в кілька мільйонів разів, підтверджує теорію того, що чорні діри могли формуватися з "важкого насіння" в ранніх етапах Всесвіту.
- 15 січня NASA виявило загадковий сигнал за межами галактики у рамках пошуків космічного мікрохвильового фонового випромінювання.
- 22 листопада телескоп Джеймса Вебба виявив дві з чотирьох найстаріших галактик у скупченні Пандори, віком 330 млн років після Великого вибуху.