Витрати на оборону-2024: скільки у світі планують витратити на купівлю зброї
Одним із основних глобальних економічних трендів на 2024 рік The Economist назвав збільшення видатків на оборону по всьому світу. На думку видання, до цього країни підштовхне повномасштабна війна в Україні, розв'язана Росією.
Також не виключено, що у 2024-му географія військових конфліктів розшириться. Зокрема, на думку аналітика Центру біржових технологій Максима Орищака, до Східної Європи та Близького Сходу у другій половині року може додатись Азія. Найімовірніша точка – Південно-Китайське море, ймовірна форма конфлікту – морська блокада Тайваню Китаєм, вважає Максим Орищак.
Після таких безрадісних прогнозів виникають цілком логічні питання: яка частка світового ВВП може піти на оборону і в кишенях яких країн осядуть ці гроші?
Аналітик Аналітичного центру «Об'єднана Україна» Олексій Кущ вважає, що всі заяви про збільшення видатків на оборону є скоріше емоційно-психологічним маркером, а не фінансовим.
– Справа в тому, що потенціали ВПК різних країн мають обмеження щодо обсягів, – пояснив експерт у розмові з «Коротко Про». - Істотно нарощувати виробництво озброєння можуть лише авторитарні країни на кшталт Південної Кореї, Ірану, РФ. А практика Європи та США показує, що збільшення витрат на ВПК призводить не до збільшення обсягів, а до подорожчання продукції: зброя стає в рази дорожчою, ніж планувалося.
Тому, каже Олексій Кущ, країни більше приділятимуть уваги капітальним інвестиціям, поповнюватимуть запаси озброєння та оновлюватимуть їх. Але частка у світовому ВВП витрат на оборону навряд чи збільшиться.
Аналітик Данило Монін згоден: суттєвого зростання оборонних витрат по відношенню до світового ВВП не станеться.
– Витрати на оборону в країнах НАТО перебувають на рівні 2% ВВП, хоча не всі європейські країни дотримувалися цих цифр, – зазначив аналітик у коментарі «Коротко Про». – Але війна в Україні сприяла збільшенню сум, які виділяються на оборону. США завжди витрачали багато, як гарант світової безпеки – близько 800 млрд доларів. Не виключено, що й Китай зараз також переоснащує свої збройні сили, тож у світі буде витрачатися близько 2% ВВП. Щодо продажу зброї, то очевидно, що Росія втратила свої ринки. Її втрати в техніці - колосальні, і сьогодні росіянам потрібне озброєння з інших країн. Найбільше зараз виграли США, а також Китай, який є лідером із виробництва малих дронів.

