У День бабака, 2 лютого, саме час переглянути однойменну американську стрічку, зняту режисером Гарольдом Ремісом. Головні ролі в комедії з елементами фантастики виконали Білл Мюррей та Енді Макдауелл.
Цей фільм про часову петлю не лише набув культовості, а й поширив на весь світ вислів “день бабака”, що почав означати рутину й повтор щоденних подій.
Фільм День бабака – сюжет
Історія розгортається навколо самозакоханого та зарозумілого ведучого оглядів погоди Філа Коннорса (Білл Мюррей). Він щороку приїздить у невелике американське містечко Панксатон в Пенсильванії, щоби зробити репортаж з місцевого Дня бабака.
Люди навмисне будять гризуна із зимової сплячки, щоби за його поведінкою визначити, коли чекати на весну. Філ ненавидить цей фестиваль, бо вважає себе зіркою телебачення, поїздку занудною, а саме свято провінційним і не гідним уваги.
Ведучий хоче якнайшвидше поїхати з міста, проте на заваді стає заметіль. Тож він повертається в готель, а зранку прокидається не 3, а знову 2 лютого – у ненависний йому День бабака, і це повторюється знову і знову з тими самими подіями та людьми. Філ щодня змінює свою поведінку, щоб вирватися з часової петлі.
Фільм День бабака – в чому сенс
У численних повторах щоденної рутини герой Білла Мюррея проходить кілька стадій існування. Спочатку його охоплює здивування і нерозуміння. Потім він усвідомлює, що його вчинки не мають жодних наслідків, адже кожен день починається наново. Після настає стадія розчарування і депресії.
Ключовою стає зустріч із репортеркою Ритою у виконанні Енді Макдауелл і так звана сцена бога, після якої герой усвідомлює, де пролягає шлях до його порятунку.
Все це нагадує відому з психіатрії модель Кюблер-Росс, що вивела пʼять стадій реакції пацієнтів на повідомлення про смертельну хворобу: заперечення, злість, торг, депресія, прийняття.
Здається, що буде нудно дивитися повтор одного й того самого дня з тими й самими людьми. Проте знахідка творців стрічки полягає в тому, що глядач починає співпереживати герою, який щоразу потроху чи різко змінює перебіг подій. Виявляється, будь-яка дрібниця може вплинути на результат.
Фільм відзначається глибоким гумором та гострою алегорією життя. Білл Мюррей виконує свою роль із вражаючою легкістю і чутливістю до комічних ситуацій. Кожен новий день в житті героя стає можливістю вдосконалити себе та свої стосунки з оточенням.
Фільм День бабака – цікаві факти
Після того як стрічка вийшла в прокат, містечко Панксатон стало збирати на День бабака десятки тисяч людей, і це при тому, що зйомки відбувалися зовсім в іншому місці, теж по-своєму культовому – у Вудстоку.
Цей фільм став шостим і останнім для творчого тандему режисера Реміса та актора Мюррея. Після цього вони посварилися і не розмовляли понад 20 років. Примирення сталося вже перед смертю невиліковно хворого Гарольда Реміса.
Під час зйомок Білл Мюррей проходив через болісне розлучення, постійно запізнювався на знімальний майданчик , зникав на кілька днів без попередження, сперечався з режисером. Після успіху Дня бабака у кар’єрі Мюррея сталася пауза – протягом пʼяти років йому не пропонували цікавих ролей, аж поки актор не отримав роль у екзистенційній мелодрамі Труднощі перекладу у 2003 році, що принесла йому Золотий глобус та номінацію на Оскар.
Під час зйомок Білл Мюррей постраждав від бабака – той його двічі кусав, тож довелося щепитися від сказу.
Фільм прийшовся до вподоби прихильникам духовних практик. Утім не лише їм, адже стрічка успішно пройшла у прокаті, зібравши у світі понад $105 млн з бюджетом у $14,6.
День бабака – це багатогранна комедія, що досі вражає своєю глибиною і легкістю одночасно. Стрічка витончено поєднує гумор та філософію та є чудовим спосом провести час і, можливо, замислитися про власне життя.
Фото: