Російські війська в Україні намагаються прорвати оборону Збройних сил за допомогою радянської теорії глибокого бою. Ця теорія, розроблена сто років тому, наражається на поточні можливості України, однак її ключові принципи ще діють в умовах сучасної війни.
Водночас Росія має обмежені можливості у ефективній контрбатарейній боротьбі, приховуванні своїх маневрів та має труднощі зі впровадженням технологічних нововведень в оперативне планування. Про це йдеться у новому аналітичному матеріалі Інституту вивчення війни (ISW).
Аналітики звернули увагу на повідомлення українського військового оглядача Костянтина Машовця, який стверджує, що російські війська намагаються реалізувати у війні проти України маневр відповідно до радянської терії глибокого бою. Застосування окупантами цієї теорії при оперативному плануванні швидкого прориву оборони ЗСУ не приносить їм бажаних результатів через поточні можливості України.
Радянська теорія глибокого бою була розроблена у період 1920-1930 років, після завершення Першої світової війни. Полягає вона в ураженні супротивника на кількох фронтах і в глибині на тактичному й оперативному рівнях шляхом масованих атак артилерією, авіацією та ударами по тилах ворога, що поєднуються з фронтальними атаками для проникнення в оборонні рубежі ворога.
Водночас, згідно з теорією глибокого бою, в успішному оперативному плані мають бути послідовні плани поетапних операцій, спрямованих на те, аби не дати супротивнику відновити узгоджені оборонні позиції після прориву.
"Ключові оперативні принципи теорії глибокого бою все ще діють у сучасній війні, і російська армія могла б відновити маневр та подолати українську оборону, якщо вона зможе успішно спланувати та здійснити оперативні кампанії, використовуючи теорію глибокого бою. Українські сили також могли б використати глибоку теорію бою, щоб відновити маневр на полі бою на свою користь, якби їхні західні союзники належним чином забезпечили їх ресурсами", – вважають в ISW.
Водночас аналітики наводять думку Машовця щодо того, що Росія не може досягти необхідного оперативного рівня раптовості, прорвати українські рубежі та вести глибокі бойові дії. Причинами цього він вважає обмежені можливості російських військ, зокрема, у веденні ефективного контрбатарейного вогню, ураженні цілей на операційній глибині, приховуванні зосередження сил від ворога та боротьбі з українським технологічним паритетом.
До того ж, вважає Машовець, російському командуванню не вдається впроваджувати певні технологічні нововведення в оперативне планування. Йдеться, наприкад, про дистанційне мінування, широкомасштабні операції безпілотників, командно-управлінський рівень та комунікації з використанням сучасних технологій.
Нагадаємо, раніше в ISW заявили, що Росія хоче заборонити в’їзд "небажаним" суб’єктам, щоб не заважали Путіну виграти вибори. Відповідний законопроєкт нині розглядає російська Держдума. Це відбувається в межах зусиль щодо цензури для опозиційних ЗМІ та розриву зв'язків між РФ й іноземними та міжнародними неурядовими організаціями.
Після ухвалення нового закону Кремль зможе також обмежити освітлювання ситуації в РФ російським опозиційним ЗМІ, що базуються за кордоном, а також іноземним ЗМІ з російськомовними службами, і ще більше заблокує роботу міжнародних та іноземних неурядових організацій у РФ.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!