Майбутня різдвяна класика: рецензія на фільм Залишенці
Майбутня різдвяна класика: рецензія на фільм Залишенці

Майбутня різдвяна класика: рецензія на фільм Залишенці

Фільм Залишенці режисера Александра Пейна є одним із претендентів Американської кіноакадемії на перемогу в номінації Найкращий фільм. Загалом фільм має п’ять номінацій на кінопремію Оскар.

На тлі інших претендентів цієї кінонагороди Залишенці – дуже скромна стрічка. За цією простотою чимось нагадує Місячне сяйво, яке обійшло Ла-Ла Ленд у 2017 році у головній номінації. Це не кіно про супергероїв, не бойовик чи байопік. У ньому немає насильства, сексуальних сцен і екшену. А історія розгортається не зараз, а 50 років тому.

Зараз дивляться

Але це дуже хороша робота. Водночас смішна та сумна історія з чудовим сценарієм та акторською грою.

Сюжет фільму Залишенці

Дія розгортається у 1970-х в Новій Англії. Вчитель Пол Ганем (Пол Джаматті) викладає в Бартонській академії, привілейованій школі-інтернаті для хлопчиків. Він не дуже популярний викладач через саркастичні висловлювання у бік учнів та суб’єктивність щодо них.

Вперше глядач знайомиться з ним, коли він ставить оцінки за курсові роботи. Причому, він це робить, бурмочучи, що учні ліниві та протухлі міщани. Ганем завалює одного зі студентів, батько якого профінансував новий спортзал у школі. А потім не має наміру йти на компроміс щодо оцінки і отримує своєрідне покарання від директора, який залишає Пола на Різдво доглядати за учнями, які не їдуть на свята додому.

Залишенці

Кадр із фільму Залишенці

Спочатку таких “залишених” було п’ятеро, але заможні батьки одного з них забирають свого сина та трьох хлопців на гірськолижний курорт. Тоді з Ганемом залишається один учень Ангус Таллі (Домінік Сесса) та шкільна кухарка Мері Ламб (Да’Він Джой Рендольф), які застрягли у стінах школи на Різдво.

Єдиний син Мері, Кертіс, був відмінником, але через те, що був не в змозі оплатити навчання, пішов в армію та загинув у В’єтнамі. Тож жінка вирішує провести Різдво у школі, адже це було останнім місцем, не враховуючи вокзалу, де вона була разом із сином.

У картині є один вельми цікавий та водночас зворушливий момент, коли Ганем намагається поспівчувати Мері, він каже, що її син був проникливим учнем. На що жінка відповідає, що Кертіс його ненавидів та говорив, що він мудак. Ганем приймає це і каже: Як я і казав – проникливий.

Залишенці

Кадр із фільму Залишенці

Тріо згуртовується, переживаючи власні невдачі та душевні страждання, що супроводжуються веселими роздумами та пошуками. А кульмінацією стає імпровізована подорож до Бостона, де розкриваються таємниці та виринають болючі спогади.

Рецензія на фільм Залишенці

Завдяки гострим розмовам представників різних поколінь та певної міри інтелігентності реплік, Залишенці дещо нагадують фільм Пітера Віра Товариство мертвих поетів 1989 року, яке розповідає про дорослішання.

Виконавець ролі Пола Ганема, Пол Джаматті, який, між іншим, є сином колишнього президента Єльського університету, гостро та дотепно зображує чоловіка, який прожив життя. У підсумку, його персонаж виявився значно складнішою особистістю, ніж можна уявити.

Залишенці

Кадр із фільму Залишенці

Дія фільму Залишенці не просто відбувається у 70-х, а й створює такий ефект завдяки чудовій операторській роботі Ейґіла Брилда, який також знімав картину Мартіна Макдонаха Залягти на дно в Брюгге. Справді, творці створили відчуття, наче фільм із тієї епохи.

Залишенці – яскраве свідчення унікальної здатності Пейна оповідати історії, пропонуючи драму для дорослих, а точніше – інтелігентного глядача. Адже це тонке дослідження складних людських стосунків на тлі жорстокої класової скутості.

Джерело матеріала
loader
loader