11 березня за новим церковним календарем православні згадують святителів Софроніїв. Цього ж дня - початок Сирного тижня, у народному календарі - Масниці. Про заборони та прикмети дня, що відзначають у церкві 11 березня за старим стилем - розповідаємо в матеріалі.
11 березня 2024 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
11 березня за новим стилем (24 березня за старим) - день пам'яті святих Софроніїв, патріарха Єрусалимського і затворника Печерського.
Святитель Софроній, патріарх Єрусалимський, жив у VII столітті. Сам він був родом із Дамаска, здобув філософську освіту, а потім вирушив до Єрусалима. Там він багато спілкувався з пустинножителями і відлюдниками, і разом зі своїм духівником, ієромонахом Іоанном Мосхом, здійснив паломництво монастирями. Пізніше зі своїх подорожніх нотаток Софроній з Іоанном склали знамениту книгу "Лимонар" або "Луг духовний".
Коли вони опинилися в Єгипті, Софроній тяжко захворів, тому вирішив прийняти чернечий постриг - і незабаром одужав. Софроній був знайомий із патріархами Єрусалимськими Захарією та Модестом. У 634 році його самого обрали патріархом Єрусалимським - 10 років він був предстоятелем Єрусалимської Церкви. Наприкінці життя Софронію довелося зіткнутися з облогою Єрусалима магометанами. Городяни, зовсім виснажені голодом, погодилися відкрити ворота з умовою, що противник пощадить їхні святині. На жаль, магометани не дотримали слова. Тож патріарх Софроній помер у глибокій скорботі.
***
Про життя Софронія Печерського відомо небагато. Він був затворником і жив у Дальніх (Феодосієвих) печерах Києво-Печерського монастиря в XIII столітті. Щодня преподобний прочитував Псалтир, завжди носив на собі волосяницю і важкий залізний пояс.
Мощі преподобного Софронія поховані в Дальніх печерах Києво-Печерського монастиря.
Свято 11 березня за старим стилем - день пам'яті святителя Порфирія.
Про що говорять прикмети на 11 березня
У народному календарі 11 березня - свято Софрон. За прикметами дня судять про подальшу погоду:
- день теплий видався - літо теж буде теплим;
- зграї ворон на землі сидять - буде холодно, на верхівках дерев - до тепла;
- побачити жайворонка сьогодні - до потепління;
- птахи в'ють гнізда на сонячній стороні - до холодного літа, а якщо в тіні - літо буде теплим.
У народі 11 березня шанували птахів, які поверталися додому з теплих країв, особливу увагу приділяли зозулям. З цього дня починається Масниця - тиждень напередодні Великого посту. Також його називають Бабський тиждень або Колодій.
Що можна робити 11 березня
У святих цього дня просять зміцнити у вірі, дати сил винести негаразди і труднощі, дякують Богові за все, що є.
На Сирному тижні, який починається 11 березня, дозволяється їсти молоко, молочні продукти та яйця. В Україні на Масницю здавна готували вареники з сиром. Нині також печуть і млинці, хоча ця традиція прийшла до нас із радянського часу. Перші вареники (або млинці) подають як милостиню і на помин, наприклад, пригощають ними незаможних.
Народні прикмети радять цього дня слухати зозулю: почувши перший спів, потрібно загадати бажання - воно обов'язково збудеться. Також вірять, що якщо в цей момент побрязкати дріб'язком у кишені, то це принесе удачу і допоможе стати багатим.
Що не можна робити 11 березня
Серед заборон, що сьогодні не можна робити - лаятися, особливо з близькими, лихословити, бажати зла, заздрити, ображати тварин.
У народі вважається, що цього дня не слід питати зозулю, скільки залишилося жити, а також готувати і їсти птицю - не до добра. Також не варто викидати старі речі - це до злиднів.
11 березня - іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Василь, Іван, Георгій, Юхим, Софроній.
Раніше ми публікували православний календар на березень 2024 року зі святами за новим і за старим стилем.