Деяким студентам замість мізерної стипендії почнуть виплачувати щомісячно мінімальну зарплату. Також держава гарантуватиме їм перше робоче місце після закінчення навчання. Такі новації для вищої школи містяться в законопроекті №10399, який Верховна Рада вже схвалила у першому читанні.
Зміни, що плануються, оприлюднив на сайті партії “Слуга народу” голова Комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак, пише Today.
Зокрема, в такий спосіб країна має подолати дефіцит вчителів в школах. Щороку держава оплачує замовлення на підготовку близько 12,5 тисяч учителів в українських вишах. Однак після закінчення навчання переважна більшість випускників, отримавши дипломи про вищу освіту, знаходить себе в інших сферах діяльності. До шкіл не доходять навіть і 20% молодих спеціалістів.
Отже система державного замовлення у вишах буде докорінно змінена. Водночас вона не потребуватиме додаткового фінансування. Відбудеться просто перерозподіл коштів між спеціальностями.
Держава фінансуватиме замовлення тих спеціалістів, які повністю утримуються з бюджету (наприклад, учителів і медиків), а також спеціалістів, яким держава надає робочі місяця (спеціалісти в галузі атомної енергетики, співробітники Укрзалізниці та інших компаній, що знаходяться в державній власності).
Також держава фінансуватиме підготовку спеціалістів, яких потребує сфера національної безпеки та оборони. Насамперед йдеться про інженерів-технарів.