Учені провели найбільше в історії дослідження геному птахів і створили їхнє нове "древо життя", один вид у нього не вписується.
На Землі мешкають мільйони живих організмів, однією з найбільших груп із них є птахи. Вони широко популярні й добре вивчені вченими. Однак помістити всіх цих птахів на генеалогічне древо виявилося не так уже й просто. У новому найбільшому в історії дослідженні геному птахів учені змогли отримати напрочуд чітку картину генеалогічного древа птахів, пише Science Alert.
Результати групи австралійських учених свідчать про те, що більшість сучасних груп птахів вперше з'явилася протягом 5 мільйонів років після вимирання динозаврів. У своїй роботі команда проаналізувала геноми понад 360 видів птахів і виявили фундаментальні зв'язки між основними групами з нині живих видів. Крім того, автори дослідження зазначають, що результати їхнього нового дослідження спростовують деякі попередні уявлення про взаємовідносини птахів, а також визначають деякі нові групи.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Попередні дослідження показали, що генеалогічне древо птахів поділяється на три основні гілки:
- до першої входять — тинамуси й бекілеві (зокрема птахи, що не літають);
- до другої — наземні та водоплавні птахи;
- у третю — птахи, відомі як неоави (95% від загальної кількості видів птахів).
Третя гілка розділена на 10 груп, більшість із них учені назвали "Чудовою сімкою":
- наземні;
- водоплавні;
- тропічні птахи;
- зозулі;
- козодої;
- голуби;
- фламінго.
Решта три групи вважаються "сиротами" і містять куликів, журавлів і гоацинів. Автори дослідження стверджують, що відносини між цими десятьма групами, особливо сиротами, було неймовірно важко зрозуміти
Під час нового аналізу вчені також виявили нову групу птахів, яку вони назвали Elementaves, на честь чотирьох стародавніх елементів: землі, повітря, води й вогню. Ця група містить види, які добре пристосовані до життя на суші, в небі та у воді. До групи Elementaves входять колібрі, кулики, журавлі, пінгвіни та пелікани.
Коли на Землі з'явилися птахи-паразити
Під час дослідження вчені також прагнули визначити часову шкалу генеалогічного древа птахів. Команда змоделювала еволюцію геномів за допомогою інструменту, відомого як "молекулярний годинник". Вчені використовували дані близько 200 скам'янілостей і змогли визначити вік деяких гілок генеалогічного древа птахів.
Результати свідчать про те, що всі птахи, які живуть нині, мають спільного предка, який жив трохи більше ніж 90 мільйонів років тому. При цьому більшість груп сучасних птахів з'явилися близько 25 мільйонів років потому, всього через кілька мільйонів років після вимирання динозаврів 66 мільйонів років тому.
"Сироти" на генеалогічному дереві птахів
Автори дослідження запевняють, що одна гілка генеалогічного древа птахів усе ще залишається загадкою для науки. Аналіз вчених не зміг впевнено визначити родинні зв'язки одного з "сиріт" — хоацина. Ці птахи мешкають у Південній Америці і є вельми своєрідним птахом і єдиною вцілілою представницею свого роду.
Раніше Фокус писав про те, що вчені вивчили мозок птахів, які жили 80 млн років тому: допомогла черепна коробка і 3D моделювання.