Вербна неділя – одне з найважливіших церковних свят у році. Нині воно знаменує собою урочистий вхід Ісуса Христа до Єрусалиму.
У зв'язку з переходом ПЦУ та УГКЦ на новоюліанський календар, дати багатьох свят змінилися. Тому OBOZ.UA розказує про те, коли потрібно відзначати Вербну неділю, та про традиції цього дня.
Коли Вербна неділя у 2024 році
З 1 вересня 2023 року ПЦУ та УГКЦ перейшли на новоюліанський календар. Через це дати більшості церковних свят змінилися. Однак Великдень та всі супутні дати залежать від місячно-сонячного календаря, тож на них це не вплинуло.
Оскільки Вербна неділя відзначається за тиждень до Великодня, то в 2024 році за Юліанським календарем вона припадає на 28 квітня, а за Григоріанським – на 24 березня.
Традиції
Наші предки називали Вербну неділю Вербицею. Тоді це було народне язичницьке свято, але з часом, з приходом християнства, воно пов’язалося з входом Господа до Єрусалиму.
Імовірно, ви не раз в житті чули приказку "Не я б'ю, верба б'є, за тиждень – Великдень". Верба є неодмінним атрибутом святкування та символом здоров'я, плідності, швидкого росту. Її гілочки спершу освячують в храмі, а потім жартома б’ють ними рідних, бо вважається, що це наділить їх цілющою силою.
Деякі з освячених гілочок також заведено саджати в саду, на городі чи просто ставити в вазу. Люди вірили, що вони допомагають захистити оселю від води та вогню та дарують мешканцям міцне здоров'я.
Заборони
У Вербну неділю заборонено голосно та пишно святкувати щось. Тому навіть дні народження або річниці мають відзначатися скромно та тихо.
Також в жодному разі не можна лихословити та сваритися, а також шити, вишивати, в’язати і займатися важкою фізичною працею.
Раніше OBOZ.UA публікував дати Великодня до 2050 року.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.