Основа для перемовин: чому Велика Британія не заарештовує активи РФ, — Politico
Основа для перемовин: чому Велика Британія не заарештовує активи РФ, — Politico

Основа для перемовин: чому Велика Британія не заарештовує активи РФ, — Politico

Британські парламентарі не хочуть, щоб їхня країна стала клептократією, яка відбирає чужі гроші. Крім того, вони вважають, що російські гроші можуть стати хорошим підґрунтям для перемовин.

Закони Великої Британії не дають можливості для законної конфіскації російських активів, які пішли б на користь України. На сьогодні немає законних механізмів для таких дій, тому поки що все, що змогли вдіяти — продали футбольний клуб "Челсі". Про обмежені можливості британського уряду написали на порталі Politico.

Журналісти порталу проконсультувались з юристами та низкою експертів з санкцій, накладених на РФ. Усі вони сходяться на тому, що уряд Великої Британії, парламентарі поступово усвідомлюють, що замороження російських активів та їхня конфіскація на користь українці — це різні речі. Перше цілком законне і можливе, тоді як друге — навряд чи колись реалізують. Єдине, що допускають — використання відсотків за інвестиції, в які вкладені російські гроші.

Важливо Гроші від РФ: як Україна отримає $300 мільярдів, не торкнувшись активів Кремля, — експерт

Співрозмовники журналістів навели різні аргументи на користь того, що гроші РФ не конфіскують. Наприклад, голова Комітету казначейства парламенту Гаррієт Болдуін (з Консервативної партії) заявила, що у такому випадку британці начебто стануть клептократією, яка порушує закони і відбирає гроші.

"Велика Британія не може "виходити й випадково захоплювати активи людей", оскільки "це зробить нас клептократичним режимом", — навели на порталі думку консерваторки.

На порталі виділили три основних проблеми з конфіскацією грошей РФ.

  1. Російські гроші можна використати під час мирних перемовин, але це буде неможливо, якщо їх конфіскують. З одного боку, у Європі наче погодились, що Україна зможе скористатись відсотками від інвестицій РФ. З іншого боку, саме "замороженість", а не конфіскація — це підстава для майбутніх перемовин з Росією. Якщо ці гроші конфіскувати, то російським багатіям не буде ніякого змісту домовлятись
  2. Активи Кремля зберігаються у юрисдикції Європейського Союзу, зокрема — у банках Бельгії. Щоб їх конфіскувати, потрібне спільне рішення усіх членів ЄС. Тим часом у такому рішенні сумніваються у Німеччині та Британії.
  3. Сумніви у парламентських партіях, які коливаються, тому приймають та скасовують рішення щодо грошей Кремля.

Експерти, з якими говорили журналісти, впевнені, що конфіскація російських грошей супроводжується складними юридичними питаннями. Якщо для цього почнуться порушувати закони, це призведе до втрати законності у світі.

"Як людина, ви хочете захопити активи. Але тоді ви починаєте ставати трохи вільнішим із законом. І коли ви починаєте використовувати закон як завгодно, він втрачає свою силу", — заявила екскерівниця Управління з впровадження фінансових санкцій Великобританії (OFSI) Фрея Пейдж.

Санкції на РФ — деталі

Зазначимо, в Politico пояснили, що на сьогодні не відомо, скільки російських грошей зберігається у Британії. Орієнтовна сума — 44 млрд євро, з них приватні кошти — 18 млрд євро, кошти Центробанку РФ — 26 млрд євро. У Європейському Союзі при цьому говорять про 260 млрд євро російських активів.

Про те, що активи РФ можуть конфіскувати на користь України, почали активніше говорити взимку-навесні 2024 року після того, як у США заблокували виділення військової допомоги. При цьому, саме американці передали перші пів мільярда — кошти фігурували у справі про контрабанду високоточних верстатів.

Тим часом у ЄС дійсно припустили, що можуть передати українцям відсотки за вкладами та прибуток від інвестування російської держави. Ці кошти можуть піти на закупівлю зброї. Однак є певна умова — усі члени спільноти повинні на це погодитись

Нагадуємо, 15 квітня лідер більшості у Сенаті повідомив, що Конгрес може проголосувати про допомогу Україні та Ізраїлю до кінця поточного тижня. При цьому поки що не ясно, яким буде зміст законопроєкту, який винесе на обговорення спікер Майк Джонсон.

Теги за темою
Росія санкції Кремль
Джерело матеріала
loader
loader