В Україні оприлюднили проєкт Стратегії демографічного розвитку до 2040 року, яка передбачатиме ряд заходів, направлених на розвиток сімей, освіти, медицини, активного довголіття. На кожні три роки плануватимуться заходи, у відповідності до запитів і потреб суспільства. Про це розповів старший економіст Центру економічної стратегії Володимир Ланда.
Експерт прокоментував ініціативу уряду щодо можливого підвищення виплат при народженні дитини та чи це стимулюватиме в Україні народжуваність. За його словами, допомога при народженні дитини дійсно дає приріст, але за рахунок соціально незахищених верств, які можуть забезпечити дитині менший рівень освіти, комфорту і людського розвитку. Тому краще замість виплат пропонувати батькам інші стимули.
"На мій погляд, пряма виплата на народження дитини – це хабар від держави батькам за те, що держава не змогла забезпечити належні умови. Якщо держава забезпечує належні умови, батьки працюють з високою зарплатою, є доглядові послуги і дитина забезпечується з самого початку, то не потрібні додаткові виплати", - розповів Ланда в ефірі "Українського радіо".
Провідний науковий співробітник Інституту демографії та соцдосліджень імені Птухи НАН України Світлана Аксьонова вважає законопроєкт про збільшення допомоги при народженні дитини "вчасним і потрібним", оскільки розмір виплат не переглядався з 2014 року, а зважаючи на ціни і курс долара, то фактично відбулося суттєве зниження цієї допомоги. "Ця допомога необхідна для того, щоб підтримати сім'ю на надзвичайно важливому етапі її життя – народження дитини. У цей період стрімко зростає кількість потреб. Тому надання цієї допомоги – це дуже важливо", - вважає Аксьонова.
Як повідомлялося, соціологи не очікують бебі-буму в Україні, як це було після Другої світової, оскільки з огляду на соціально-економічні умови дітей зараз народжують "більш свідомо".
Докладніше про демографічну ситуацію зараз та після війни читайте в статті директора Інституту демографії та соціальних досліджень ім.Птухи НАН України Елли Лібанової "Народжуваність в Україні: що змінилося і що зміниться після перемоги".