Найдивніший вулкан Сонячної системи: виливає "холодне моторне мастило"
Найдивніший вулкан Сонячної системи: виливає "холодне моторне мастило"

Найдивніший вулкан Сонячної системи: виливає "холодне моторне мастило"

З найдивнішого вулкана на Землі сочиться дуже холодна і чорна лава, схожа на моторне мастило.

У Східноафриканському рифті на півночі Танзанії розташований найдивніший вулкан на Землі, а можливо, й у всій Сонячній системі. Здалеку він може здатися цілком звичайним, але достатньо лише зазирнути в його північний кратер, щоб переконатися в його особливості, пише IFLScience.

Йдеться про вулкан Ол-Доїньйо-Ленгаї — єдиний у світі активний вулкан, що виділяє лаву на основі вуглецю, відому як натрокарбонатитова лава. Ця незвичайна лава відносно прохолодна, має чорний колір і витікає наче моторна олива.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Існують деякі свідчення того, що вулкани на Венері, яку також називають "злим близнюком" Землі, вулкани теж колись вивергали натрокарбонатитову лаву, проте на Землі вулкан Ол-Доїньйо-Ленгаї є єдиним у своєму роді.

За словами вчених, більшість відомих нам вулканів виробляють лаву, багату на силікатні мінерали, а її температура перевищує 900 °C. Водночас лава африканського вулкана містить відносно мало кремнезему, але містить велику кількість карбонатних мінералів, унаслідок чого лава може переходити в рідкий стан за температури лише 540 °C.

Ол-Доїньйо-Ленгаї знаходиться в танзанійському регіоні Аруша, гарячій точці різноманітності
Фото: Shutterstock

Дослідження показали, що відсутність кремнезему робить лаву Ол-Доїньйо-Ленгаї надзвичайно в'язкою. У результаті, коли відбувається виверження, воно більше нагадує "чорне моторне мастило", що розбризкується з-під землі.

З огляду на в'язкість лави африканського вулкана, вчені були вельми здивовані тим, наскільки сильно він може вивергатися. Зазначимо, що вибухові виверження часто відбуваються і в інших вулканах, оскільки бульбашки газу потрапляють у в'язку лаву. Однак спостереження показали, що вулкан Ол-Доїньйо-Ленгаї може вивергатися інтенсивним потоком рідкої лави. Передбачається, це пов'язано з тим, що він насичений розчиненим вуглекислим газом та іншими газами, що робить його "шипучим".

Вулкан Ол-Доїньйо-Ленгаї розташований на висоті 2 962 метри та має два кратери, проте сьогодні активним залишається лише північний. Останній період виверження африканського вулкана розпочався у квітні 2017 року і станом на березень 2024 року все ще залишався активним.

У дослідженні 2009 року вулканологи зібрали зразки газу з африканського вулкана, у спробах знайти причину виникнення унікальної лави на основі вуглецю. Результати вельми здивували вчених, оскільки склад газів не відрізнявся від тих, що викидаються вздовж серединно-океанічних хребтів, попри те, що вулкан розташований усередині країни, далеко від будь-яких глибоководних хребтів.

У результаті вчені припустили, що своєю незвичайною лавою вулкан зобов'язаний плавленню мінералів у верхній мантії Землі. За словами співавтора дослідження, професора геохімії Океанографічного інституту Скриппса в Каліфорнійському університеті в Сан-Дієго Девіда Гілтона, хімічний склад газів вказує, що вуглекислий газ надходить до вулкана безпосередньо з верхньої мантії планети.

Автори дослідження також змогли підрахувати, що у верхній мантії Землі, ймовірно, міститься близько 300 частин на мільйон вуглецю — ця концентрація майже ідентична концентрації, виміряній під серединно-океанічними хребтами.

Раніше Фокус писав про те, які сили розривають Африку на частини: вчені дізналися, чому континент розділяється навпіл.

Теги за темою
дослідження вчені
Джерело матеріала
loader
loader