Росія може передати Ірану винищувачі й ППО, щоб Тегеран зміг відбивати авіаудари з боку Ізраїлю чи США – WP
Росія може передати Ірану винищувачі й ППО, щоб Тегеран зміг відбивати авіаудари з боку Ізраїлю чи США – WP

Росія може передати Ірану винищувачі й ППО, щоб Тегеран зміг відбивати авіаудари з боку Ізраїлю чи США – WP

Росія посилює оборонну співпрацю з Іраном. Наразі Москва розглядає можливість передачі Тегерану своїх винищувачів та технологій протиповітряної оборони.

Якщо ці плани впровадять у життя, Ірану буде легше відбивати можливі повітряні удари Ізраїлю чи США. Про це повідомляє The Washington Post з посиланням на джерела.

Видання пише, що у березня російський виробник зброї ННП "Старт" запросив іранську делегацію на "екскурсію" на своє виробництво. У злитій у мережу хакерами документації цей "тур" характеризується як "демонстрація "науково-технічного потенціалу та виробничих можливостей", які Росія може запропонувати Ірану. Серед продукції цього підрпиємства – комплекси С-400, які, за оцінками експертів, можуть виявляти та знищувати винищувачі-невидимки на озброєння армій США та Ізраїлю.

Наразі невідомо, чи мала ця "екскурсія" продовження у вигляді появи у Ірану такої російської зброї. Однак джерела видання впевнені: після того, як Іран у 2022 році погодився поставити РФ тисячі своїх дронів-камікадзе та ракет для війни проти України, співпраця між двома режимами лише посилилася. Зокрема, пише The Washington Post, Росія зобов'язалася передати Ірану свої передові винищувачі та технології ППО, які допоможуть Тегерану посилити свій захист від потенційних майбутніх атак з повітря з боку США чи Ізраїлю. На цьому сходяться співрозмовники видання – посадовці, представники розвідок США, Європи та Близького Сходу, а також експерти зі зброї.

Чи почала вже Росія виконувати свої зобов'язання і якщо так, то скільки систем вже отримав і встиг розгорнути Іран – наразі невідомо. Однак експерти і посадовці побоюються, що з російськими технологіями Іран стане більш небезпечним і менш вразливим супротивником.

"Угоди щодо зброї, про деякі деталі яких раніше не повідомлялося, є частиною ширшої співпраці, яка включає спільне виробництво військових безпілотників у Росії, обмін технологіями захисту від перешкод та оцінку на полі бою в реальному часі зброї, розгорнутої проти НАТО. Співпраця приносить значні переваги для обох країн, підвищуючи статус Ірану з молодшого союзника до стратегічного партнера", – пише WP.

При цьому для Ірану подібна трансформація у стратегічного партнера є вкрай вигідною. Адже йдеться не про продаж чи обмін зброєю, а про дещо більше – як то отримання технологій, знань, нематеріальні прибутки.

Західні розвідки стверджують, що Росія таємно зобов'язалася передати Ірану свої Су-35, що є найпотужнішими на сьогодні російськими винищувачами-бомбардувальниками. Якщо це станеться, Тегеран зможе "драматично" модернізувати свої військово-повітряні сили, які нині складаються з відремонтованих американських та радянських літаків випуску до 1979 року.

Окрім того, Росія збирається допомогти Ірану з іранськими супутниками-шпигунами, а також з будівництвомракет, щоб відправити більше супутників у космос, зазначили співрозмовники видання.

Наразі доказами поставок Су-35 в Іран розвідки США та Близького Сходу не володіють. Не виключено, що у процесі передачі сталася затримка, що може бути пов'язана з тим, що Іран не оплатив літаки своєчасно.

Також Іран вкрай зацікавлений у придбанні найкращих російських ЗРК, аби прикрити власні ядерні та військові об'єкти від можливих ударів. Так, у 2007 році Тегеран навіть уклав угоду про купівлю ЗВК С-300, однак тоді під тиском Заходу Росія затримала постачання зброї – аж до 2016 року. На озброєнні Ірану С-300 з'явилися в 2019 році.

"Відтоді Іран намагався придбати у Росії більш потужну систему С-400, хоча публічно невідомо, чи зважилася Москва надати батареї С-400. Деякі варіанти С-400 оснащені радарами, які можуть вразити технологію "невидимки", яка використовується сучасними військовими літаками. Росія розгорнула С-400 для захисту своїх військових баз у Сирії, і ці батареї становлять потенційну смертельну загрозу для військових літаків США та Ізраїлю, які час від часу діють у повітряному просторі Сирії", – зазначає WP.

І якщо Росія передасть обіцяні системи Ірану, тому буде набагато легше захищати свої важливі об'єкти, насамперед пов'язані з ядерною зброєю, яку безконтрольно та швидко розробляє Тегеран.

Та й для Росії подібна взаємодія вигідна: її цікавить зброя, конче необхідна для продовження війни проти України.

"На додаток до тисяч безпілотників, закуплених в Ірані, наприкінці минулого року Росія погодилася придбати додаткові товари військового призначення на суму близько 2 мільярдів доларів, у тому числі системи захисту від безпілотників, які стали головним пріоритетом для російських генералів в Україні, за словами двох чиновників розвідки з детальне знання угоди. Іран окремо погодився продати Росії ракети класу "земля-земля" для використання в Україні, і, згідно з новою оцінкою розвідки, очікується, що незабаром розпочне передачу зброї. За словами офіційних осіб, шпигунські служби поки не знайшли доказів того, що ракети були доставлені", – розповідає видання.

Росія та Іран нині спільно виробляють іранські дрони-камікадзе. Якщо перші партії "Шахедів" Тегеран пердавав Москві, аби та могла "заткнути дірки" у своїй збройній агресії проти нашої держави, то орієнтовно з середини літа 2023 року Росія почала виробляти іранські безпілотники Shahed-136 на заводі в Алабузі, місті в Татарстанській області Росії

Згідно з отриманими виданням російськими документами, до літа 2025 року росіяни планують виготовити 6 тисяч дронів, якими Росія буде завдавати ударів по українській території та життєво важливій інфрамсруктурі.

До того ж, віднедавна Москва та Тегеран, за даними розвідок та документів з витоків, оприлюднених хакерами з групи Prana Network, почали спільно виготовляти нові види безпілотників.

"Серед документів були деталі візитів іранської та російської делегацій для огляду озброєнь обох країн. Поїздка іранців на завод АЕС "Старт" була описана в російській "програмі" візиту, в якій містилися огляди оборонних об’єктів у п’яти містах. Документ підписали представники АТ "Технодинаміка", яка є оператором НПП "Старт", а також міноборони Росії... Кілька документів описують поїздку делегації російських інженерів до Ірану в квітні 2023 року для перегляду демонстрації нового безпілотника з реактивним двигуном, а також лінійки БПЛА мисливців-вбивць, призначених для знищення ворожих безпілотників. Здавалося, обидва вразили відвідувачів", – пише WP.

Нові варіанти дронів під назвами MS-237, Shahed-238 і Shahed-236 мають заявлену максимальну швидкість близько 400 миль на годину, що втричі перевищує швидкість Shahed-136/131.

"Під час демонстрації реактивний безпілотник — під кодовою назвою "моторний човен" у внутрішніх комунікаціях Росії — "успішно злетів, виконав завдання… і успішно приземлився на парашуті", — йдеться в російському звіті зі злитого хакерами масиву даних. "З огляду на його високу швидкість, човен, по суті, є крилатою ракетою".

Видання зазначає, що Росія уклала угоду з Іраном про придбання понад 600 таких дронів, більшість з них були зібрані на території РФ. У документах з витоку також згадується про оплату Росією цих БпЛА: щонайменше двома траншами Москва передасть Тегерану золоті злитки на суму близько 140 млн доларів.

Випробування, очевидно, допомогло закріпити угоду про придбання понад 600 реактивних безпілотників іранської розробки, причому більшість із них побудовані на російській території з іранськими частинами та допомогою, згідно з витоком електронних листів. У документах також описуються тривалі переговори про те, як Росія заплатить за безпілотники. Згідно з документами, принаймні два транші мали надійти у вигляді золотих злитків на суму близько 140 мільйонів доларів.

Експерти наголошують: якщо нові дрони-камікадзе швидші, значить, їх буде складніше збивати силам ППО. Окрім того, оскільки йдеться про БпЛА з реактивними двигунами певного типу, ці безпілотники "ймовірно значно дорожчі".

Для Ірану ж використання Росією іранських дронів в Україні важливе з точки зору оцінки їхньої ефективності в реальних бойових умовах. Аналізуючи попереднє застосування, як свідчать документи зі зливу, російські інженери вдосконалювали конструкцію іранських дронів та виправляли помилки. І це зіграє на руку Ірану у майбутньому.

Нагадаємо, у ніч проти 14 квітня Іран атакував Ізраїль величезними балістичними ракетами,а також "Шахедами" і крилатими ракетами. Загалом було випущено близько 300 засобів повітряного ураження. Сили ППО Ізраїлю та союзників знищили 99% з них, при цьому до повітряного простору Ізраїлю долетіли лише балістичні ракети, які не завдали значної шкоди.

Усупереч позиції Вашингтона Ізраїль збирається відповісти на повітряну атаку Ірану.

Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader
loader