Іран атакував Ізраїль: порівняння бойового потенціалу двох країн
Іран атакував Ізраїль: порівняння бойового потенціалу двох країн

Іран атакував Ізраїль: порівняння бойового потенціалу двох країн

Ізраїль має технічну перевагу над Іраном, однак Тегеран володіє великою кількістю ракет дальнього радіусу дії та БПЛА. Хоча Ізраїль краще оснащений і користується міжнародною підтримкою, можливості Ірану все одно можуть створити проблеми в потенційному сценарії конфлікту.

Збройні сили Ізраїлю завдяки фінансуванню США перевершують іранські за технологіями і можливостями, включаючи передові літаки й сучасні наземні системи. Іран, зі свого боку, має значний арсенал ракет дальнього радіусу дії та безпілотників, але позбавлений технологічної переваги.

Фокус переклав статтю Ставроса Атламазоглу про те, які сили мають Іран та Ізраїль.

Іран здійснив безпрецедентну пряму атаку на Ізраїль, випустивши близько 300 балістичних ракет, крилатих ракет і дронів-камікадзе, з яких понад 99% були перехоплені Ізраїлем за міжнародної підтримки. Незважаючи на атаку, завдана шкода була мінімальною, й Ізраїль пообіцяв вжити заходів у відповідь. Збройні сили Ізраїлю завдяки фінансуванню США перевершують іранські за технологіями і можливостями, включаючи передові літаки й сучасні наземні системи. Іран, зі свого боку, має значний арсенал ракет дальнього радіусу дії та безпілотників, але позбавлений технологічної переваги. Хоча Ізраїль краще оснащений і користується міжнародною підтримкою, можливості Ірану все одно можуть створити проблеми в потенційному сценарії конфлікту.

Ізраїль витрачає на оборону більш ніж удвічі більше, ніж Іран

Іран завдає удару по Ізраїлю 300 ракетами: огляд військового потенціалу

Минулими вихідними Іран зробив безпрецедентний крок, безпосередньо атакувавши Ізраїль двома залпами балістичних ракет, крилатих ракет і дронів-камікадзе. Загалом Тегеран випустив по Ізраїлю близько 300 боєприпасів.

Армія оборони Ізраїлю за підтримки США, Великої Британії, Франції, Саудівської Аравії та інших країн перехопила понад 99 % випущених боєприпасів. Ті кілька боєприпасів, які все ж прорвалися крізь парасольку ППО, не завдали істотної шкоди.

Ізраїль не може залишити цей напад без відповіді, а США намагаються запобігти ескалації на Близькому Сході, поки війна в Україні, як і раніше, вимагає найпильнішої уваги.

Але як співвідносяться одна з одною армії Ізраїлю та Ірану? Які можливості і системи озброєнь є в обох сторін на випадок прямої сутички?

Ізраїль проти Ірану

Ізраїль витрачає на оборону більш ніж удвічі більше, ніж Іран. У 2023 році Ізраїль витратить на свої збройні сили близько 19,2 мільярда доларів – значна частина цієї суми надійде зі США як іноземна військова допомога. Своєю чергою, Тегеран у 2023 році витратив майже 7,4 мільярда доларів.

Якщо говорити про чисельність збройних сил, то в Армії оборони Ізраїлю налічується близько 170 тисяч військовослужбовців, що набагато менше, ніж 610 тисяч іранських військових. У разі повномасштабного конфлікту, звісно, обидві армії розростуться за рахунок резервістів і добровольців.

Що стосується повітряної потужності, то ВПС Ізраїлю можуть похвалитися приблизно 340 літаками, включно з сучасними стелс-винищувачами F-35I Lightning II, а також винищувачами F-16 Fighting Falcon і F-15 Strike Eagle. ВПС Ісламської Республіки Іран мають приблизно 290 літаків, але більшість із них – застарілі винищувачі F-4 Phantom, F-5 Tiger і F-14 Tomcat, створені за технологіями 1970-х і 1980-х років.

F-35i Adir
Фото: IDF

Щодо наземних систем, Ізраїль має приблизно 400 основних бойових танків, включно з "Меркава-4". Крім того, на озброєнні стоять 800 бойових машин піхоти і бронетранспортерів, а також 170 артилерійських знарядь. В Ірану приблизно 1600 основних бойових танків, 1250 бойових машин піхоти і бронетранспортерів, а також 2000 артилерійських знарядь. Техніка ВПС Ізраїлю набагато краща і сучасніша, ніж в Ірану.

Важливо Арабо-ізраїльський конфлікт. Чек-лист з 10 фактів: хто за, хто проти і чому все так вийшло

Іран, однак, володіє значним арсеналом боєприпасів дальнього радіусу дії, що налічує близько 2 тисяч балістичних і крилатих ракет. Тегеран також може запускати тисячі дронів-камікадзе.

Ізраїль, безумовно, має кращі збройні сили. ЦАХАЛ більш технологічно розвинений, ніж його супротивник, і перевершує Іран за всіма показниками. Крім того, Єрусалим завжди може розраховувати на допомогу ззовні, й особливо на Сполучені Штати, якщо ситуація ускладниться. Нарешті, в ізраїльських політиків є можливість використати ядерну зброю, якщо ситуація вийде з-під контролю. (Ізраїльський ядерний арсенал також можна застосовувати для шантажу США, щоб вони підтримали війну з Іраном із застосуванням конвенційних видів озброєнь). Тегеран володіє значним військовим потенціалом, який може завдати ізраїльтянам деяких неприємностей. Але загалом сухопутна війна між двома країнами неможлива, а іранської далекобійної артилерії та інших засобів недостатньо для поразки Ізраїлю.

Про автора

Ставрос Атламазоґлу – досвідчений журналіст у галузі оборони та національної безпеки, що спеціалізується на спеціальних операціях. Ветеран грецької армії (служба в 575-му батальйоні морської піхоти і штабі армії), він здобув ступінь бакалавра в Університеті Джона Гопкінса і ступінь магістра в Школі перспективних міжнародних досліджень Джона Гопкінса (SAIS). Аспірант-правознавець у Юридичній школі Бостонського коледжу. Його роботи публікували в журналах Business Insider, Sandboxx і SOFREP.

Теги за темою
авіація
Джерело матеріала
loader