"Шива-руйнівник": вчені знайшли одного з найбільших динозаврів в історії
"Шива-руйнівник": вчені знайшли одного з найбільших динозаврів в історії

"Шива-руйнівник": вчені знайшли одного з найбільших динозаврів в історії

"Шива-руйнівник": вчені знайшли одного з найбільших динозаврів в історії

Він жив на Землі 90 мільйонів років тому.

Наприкінці минулого року вчені виявили останки гігантського динозавра, якого назвали Bustingorrytitan shiva. Тепер їм вдалося реконструювати, як виглядав цей прадавній велетень, повідомляє Live Science.

Динозавр отримав прізвисько "Шива-руйнівник", довжина його тіла становила 28 метрів, він жив на Землі 90 мільйонів років тому. B. shiva був одним із найбільших динозаврів, які колись жили на Землі, його вага становила приблизно 74 тонни.

Водночас він не був найбільшим динозавром в історії. Так, вага аргентинозавра, як вважається, досягала 77 тонн. Але Шива все ж таки був дуже могутнім членом екосистеми стародавньої Аргентини.

Як розповіла Марія Едіт Сімон, яка керувала дослідженням, виявлення Шиви у Північній Патагонії показує, що великі динозаври, вага яких перевищувала 55 тонн, розвинулися усередині групи титанозаврів.

«У Патагонії ми все ще знаходимося на тому етапі, коли ми маємо більше шансів знайти щось нове, ніж щось відоме, а незвідане часто чудово. У публікації ми повідомили про зауропода, який став гігантом незалежно від інших членів своєї групи», - розповіла Симон.

Перші скам'янілі останки B. shiva знайшов фермер Мануель Бустінгоррі ще 2000 року. За словами Симон, коли вчені прибули на місце, вони побачили кістку. Вона була зламана, але нагадувала велику гомілкову.

Але це був лише початок. Надалі дослідники знайшли останки щонайменше чотирьох окремих динозаврів. Зокрема, вони виявили повний скелет і три неповні екземпляри.

Останки Шиви знайшли в гірських породах віком 93-96 мільйонів років. Тут знайшли останки аргентинозавра. Але знайдені кістки відрізнялися характеристиками, які не відповідають відомим видам зауропод, у тому числі гребені унікальної форми на плечовій та стегновій кістці.

Нове дослідження передбачає, що принаймні дві лінії гігантських титанозаврів - сальтазавроїди B. shiva і логнозаври аргентинозавра - співіснували в Північній Патагонії в середині крейдяного періоду (145-66 мільйонів років тому) разом з дрібнішими зауроподами.

Нагадаємо, динозаври повністю зникли з Землі 66 мільйонів років тому, і вчені так і не можуть остаточно зрозуміти, чому. Нові скам'янілості абелізаврів — далеких родичів тиранозаврів із Північної Африки — вказали, що африканські динозаври процвітали до вимирання. І це вказує на те, що їхня загибель була раптовою, пов'язаною з падінням астероїда.

Джерело матеріала
loader
loader