У глибинах океану мешкає дивна жива "ковдра": всередині живуть її друзі, що це
У глибинах океану мешкає дивна жива "ковдра": всередині живуть її друзі, що це

У глибинах океану мешкає дивна жива "ковдра": всередині живуть її друзі, що це

Медузи роду Deepstaria живуть на глибинах від 600 до 1750 метрів, куди насилу потрапляє сонячне світло.

Наразі вченим відомі лише два види дуже дивних медуз роду Deepstaria, які виглядають, як щось середнє між плаваючим пластиковим пакетом і ковдрою. Але не варто недооцінювати цю медузу, яка може змінювати свою форму. Це один із найбільших і найдивніших безхребетних хижаків у глибинах океану, пише IFLScience.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Вчені знають про те, що існує всього два види цих дивних медуз: Deepstaria enigmatica і Deepstaria reticulum. Свою назву безхребетні хижаки отримали на честь американського дослідницького підводного човна Deepstar 4000, який вперше виявив цей рід у 60-х роках минулого століття.

У таксономічному генеалогічному дереві медузи належать до класу Scyphozoa, тобто справжні медузи. Але Deepstaria має деякі суттєві відмінності від інших своїх родичів.

У медуз зазвичай тонкі щупальця з відносно невеликим куполом, а у Deepstaria, навпаки, дуже маленькі щупальця і великий купол, який розтягується, як парашут. Великий купол медузи має виразний геометричний сітчастий малюнок, який являє собою канали шлунково-судинної системи, що доставляють поживні речовини по всьому тілу.

Вчені помітили, що всередині схожого на ковдру купола медузи живе червоний ізопод, тобто ракоподібне
Фото: IFLS

Багато медуз живуть групами, тому що вони, як правило, потрапляють в океанські течії, але Deepstaria існують поодинці і ведуть відносно відокремлений спосіб життя в темних глибинах океану.

Ці медузи живуть на глибині від 600 до 1750 метрів. Ця частина океану відома як опівнічна зона, тому що тут практично немає природного сонячного світла і є холодна солона вода, температура якої в середньому становить 4 градуси Цельсія.

6 років тому вчені провели одне з рідкісних спостережень за медузою виду Deepstaria enigmatica в Тихому океані і повідомили, що її розміри становили 68,3 на 55,7 сантиметра. Хоча це відносно велика особина, медузи Deepstaria занадто великі для глибоководних безхребетних хижаків.

Одне з найцікавіших спостережень за цією медузою відбулося 5 років тому, коли вчені на борту дослідницького судна EV Nautilus зняли на відео медузу Deepstaria в Тихому океані.

Учені помітили, що всередині схожого на ковдру купола медузи живе червоний ізопод, тобто ракоподібне. Незрозуміло, чи є ці стосунки симбіотичними, тобто обидві сторони отримують вигоду від такого союзу, чи паразитичними, тобто користь отримує тільки ізопод.

Купол медузи захищає ізопода від хижаків, і вчені вважають, що ракоподібне отримує поживні речовини з тіла медузи, але неясно, яку користь отримує сама медуза від такого співжиття. Проте всередині купола Deepstaria часто мешкають дрібні ракоподібні та інші істоти, що дає змогу припустити, що цей малоймовірний зв'язок має глибоке коріння.

Як уже писав Фокус, вчені з'ясували, коли почалася біолюмінесценція серед мешканців морів і океанів і чому вони почали світитися.

Також Фокус писав про те, що вчені виявили в Мексиці скам'янілості величезного предка білої акули і з'ясували, чому він зник. Вчені нарешті змогли зрозуміти, як виглядав древній хижак і хто сприяв його вимиранню 76 млн років тому.

Джерело матеріала
loader